GenelMobil YazılımTeknoloji

ResearchKit ne işe yarıyor?

Reklamlar

Apple’ın ResearchKit’i, iPhone’unuzu başka bir cihaza dönüştürebilir! Peki nedir bu ResearchKit?

iOS platformunu genişletecek yeni kitleler arayan Apple, Watch etkinliğinde tıbbi araştırmalara yönelik yeni SDK’sını (yazılım geliştirme kiti) ortaya çıkardı.

ResearchKit ne işe yarıyor?

ResearchKit adındaki yazılım geliştirme kiti, Apple‘ın işlemler bölümünün başkan yardımcılığını yapan Jeff Williams tarafından şöyle açıklanmakta: “ResearchKit, tıbbi araştırmalar için özel geliştirilmiş bir yazılım iskeletidir.” Jeff, yeni SDK’nın doktorlara, hastalara ve akademisyenlere önemli kolaylıklar sağlayacağını söylüyor.

ResearchKit ne işe yarıyor?

Williams‘a göre sağlık bilgilerinin toplanması konusunda endişelenmenize hiç gerek yok, çünkü ResearchKit ‘de nelerin paylaşılacağını siz seçiyorsunuz. Apple ise verilerinizi görmüyor. Williams, ResearchKit‘in önümüzdeki ay piyasada olacağının haberini veriyor.

ResearchKit Nedir?

Apple ResearchKit, iPhone’u tıbbi araştırmalar için güçlü bir araca dönüştüren açık kaynaklı bir yazılım çerçevesidir. Araştırmacıların, katılımcılardan daha sık ve daha doğru veri toplamalarına yardımcı olur.

ResearchKit, şu iki ana amaca yönelik araçlarla geliyor: Sensör verilerini uyumlu uygulamalarda, tıbbi amaçlarla kullanmak ve kullanıcıların verilerini bilinen araştırmalarla paylaşmak.

Apple’ın tanıtımda gösterdiği uygulamalardan bir tanesi, Parkinson ‘la ilgiliydi. Bu uygulama, araştırmacılara hastalardan gerçek zamanlı kinesiyoloji ölçümleri sağlayabiliyordu. Üstelik tüm bunlar, iPhone gibi bir cihazın ivmeölçeriyle yapılabilmekteydi.

ResearchKit ‘in belki de en önemli yanı, açık kaynak kodlu olması. Elbette ResearchKit, Apple‘ın ilk açık kaynak kodlu çalışması olmayacak; firmanın önemli katkılarda bulunduğu WebKit de açık kaynak kodlu.

Tanıtımda gösterilen ResearchKit uygulamalarına ve SDK‘ya şu an ulaşılabiliyor.

Ayrıntılar için bu adrese göz atmanız yeterli. Kaynakta İngilizce tanıtım mevcut şuan için belirtmek fayda var.

Apple ResearchKit Nasıl Kullanılır?

Apple ResearchKit ile yapılan araştırmalara katılmak için:

  1. App Store’dan bir ResearchKit uygulaması indirin.
  2. Uygulamayı açın ve araştırmaya katılmak için onay verin.
  3. Uygulamanın talimatlarını takip ederek araştırmaya katılın.

Apple ResearchKit Güvenli mi?

Evet, Apple ResearchKit güvenlidir. Araştırmacıların katılımcıların verilerini gizli ve güvenli bir şekilde toplamalarına yardımcı olur.

Ek Bilgiler:

  • Apple ResearchKit hakkında daha fazla bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.apple.com/tr/researchkit/
  • Apple ResearchKit ile yapılan araştırmalara katılmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.

ResearchKit, Sağlık Kit (HealthKit) ile Birlikte Çalışıyor

IOS 8 ile Sağlık Kit (HealthKit), iPhone, sağlık ve fitness uygulamaları birlikte çalışmaya olanak sağlayan güçlü bir araç tanıttı. 900 üzerinde uygulama ile Apple takip edip yönetmek amacı ile sağlık fonksiyonları nasıl etkileşimde olup dönüşüme uğradığını HealthKit kullanılarak geliştirilmiştir.

Sağlık Kit (HealthKit) bir kullanıcının izni ile, ResearchKit sorunsuz HealthKit tarafından oluşturulan yararlı verilerin havuza dökebiliyorsunuz – günlük adım sayıları, kalori kullanımı ve kalp hızı gibi – tıbbi araştırmalar için faydalıdır.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin