GenelLinuxNasıl Yapılır?WindowsYazılım

WLinux Nedir?

Reklamlar

Bir süre önce Microsoft, Linux için Windows Alt Sistemini (WSL) yayımladı. Etkili olarak, yöneticilerin Windows’ta komut satırı araçlarını çalıştırmalarına izin verir. Yöneticileri için bir nimet oldu. Bununla birlikte, ortalama bir kullanıcı için bu pek bir şey ifade etmedi (çünkü ortalama kullanıcılar zaten komut satırıyla çalışmaz). Şimdiye kadar hızlı ileri ve WSL’yi tamamlamak için geliştirilen ilk Linux dağıtımına sahibiz. Söz konusu dağıtım Whitewater Foundry, Ltd.‘den WLinux ‘dur.

Neler Okuyacaksınız? →

WLinux Nedir?

WLinuxDebian Linux tabanlı ve Microsoft Research tarafından tasarlanan tamamen gelişmiş bir Linux ortamıdır. WLinux’u özel yapan şey, özellikle WSL’de çalışmak üzere tasarlanmış ilk Linux dağıtımıdır. Elbette, bundan daha fazlası var. WLinux yalnızca bir Windows 10 sunucusunun üstünde çalışan sanal bir makine değildir. WLLU adı verilen bir dizi araç sayesinde, WLinux, Windows 10 ile sorunsuz bir şekilde etkileşime girebilir ve çok daha fazlası. Bu kombinasyonla, kullanıcılar aşağıdakileri yapabilir:

  • WLinux için dil ve klavye ayarlarını kolayca değiştirin.
  • Yerel Linux yükleme araçlarıyla (yani paket yöneticileri) kurulabilen 27 binden fazla Linux uygulamasına destek.
  • Linux ortamı için isteğe bağlı komut satırı araçlarını seçin (csh, zsh ve fish gibi).
  • Popüler metin düzenleyicilerinden birini seçin (örneğin, emacs, neovim ve Visual Studio Code).
  • Çeşitli geliştirme ortamları ile çalışın.
  • PowerShell ve azure-cli komut satırı araçlarını kullanarak Microsoft Windows ve Azure dağıtımlarını yönetin.
  • Windows Gezgini kabuk entegrasyonunu etkinleştirin / devre dışı bırakın.
  • Deneysel GUI ayarlarını yapılandırın.
  • Windows’ta çalışan Docker’a güvenli bir köprü oluşturun.

Neden bunu istiyorsun?

WLinux için ana hedef kitle geliştiricilerdir. Niye ya? Çünkü büyük bir gelişme açık kaynak kodlu araçlara ve Linux’a bağlı. Ancak, WLinux sadece geliştiriciler için değildir. Ortalama bir kullanıcı olabilir ve yerel olarak binlerce Linux uygulamasından birini Windows üzerinde çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bunu VirtualBox’ın beğenilerini yükleyerek ve ardından bir Linux sanal makinesi çalıştırarak yapabilirsiniz, ancak bu ek kaynaklar gerektirir; ayrıca Linux işletim sistemine aşina olmalısınız.

Bunu aşmak için WLinux’u kullanabilir ve Linux uygulamalarını doğrudan Windows 10’da çalıştırabilirsiniz. Bu, Linux uygulamalarının Windows ortamına özgü gibi çalışacakları anlamına gelir. Bu uygulamaları sanal bir makinede çalıştırmadığınız için, Windows ile Linux uygulaması arasında sorunsuzca çalışabilirsiniz. Öncelikle, gezegendeki neredeyse her Linux dağıtımından farklı olarak, WLinux ücretsiz değil. Bu WSL’ye özgü Linux dağıtımının maliyeti 19.99 ABD Dolarıdır. İkincisi, önce Windows 10’da WSL yüklü olmalıdır. Neyse ki, WSL doğrudan Windows 10 Microsoft Mağazası uygulamasından kurulabilir, böylece başarıya yönlendirebilir ve tıklayabilirsiniz. WSL, Windows 10’a yüklendikten sonra, WLinux’u doğrudan Windows 10 Microsoft Mağazası uygulamasından yükleyebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x