GenelSEOWebmaster

Backlink ve Arama Motoru Sıralaması Üzerindeki Etkileri

Reklamlar

Geriye dönük bağlantılar (Backlink) ve SEO pazarındaki yeni başlayanlar için arama motoru sıralamasında etkileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Backlink nedir?

Backlink, bir web sitesinin kendisine bağlantı vererek başka bir web sitesinden bahsetmesidir. Bağlantı, arama motorlarının bunları geri bağlantılar olarak tanıması için tıklanabilir bir bağlantı olmalıdır. Örneğin, interbilgi kullanarak, https://interbilgi.com/ bir backlink olarak saymaz ama https://interbilgi.com/ olursa bunu sayacaktır. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sırasını artırmasına yardımcı olan önemli karar faktörlerdir. Ek olarak, bu backlinkler ilgili içeriğe sahip sitelerde olmalıdır. Ayrıca, bu siteler yüksek rütbeli pozisyonlarda yetkili siteler olmalıdır. Sahip olduğunuz farklı sitelerden ne kadar yüksek kaliteli geri bağlantı alırsanız, sıralamadaki yeriniz o kadar yüksek olur.

Backlink ve Arama Motoru Sıralaması Üzerindeki Etkileri
Backlink ve Arama Motoru Sıralaması Üzerindeki Etkileri

Neden Backlink?

 1. Markanın Tanınması
  Kalması İnsanlar içeriği çevrimiçi okurken ilk önce bağlantıları fark ederler. Bir makalede web sitenizin tekrar tekrar bahsedildiğini görürlerse, markanız bir kişinin aklında o makale konusu ile otomatik olarak ilişkilendirilecektir. Arama motorlarının sitenizdeki bağlantıları tanıma ve sitenizin faydalı bilgileri gösterme şekli, tüketiciler de bunu görür ve markanıza ilgi gösterdiklerini gösterir.
 2. Yeni Bağlantı/İlişkiler
  Çok fazla geri bağlantı kurmak, yeni arkadaşlar edinmenizi, müşterilerinizle ilişki kurmanızı ve sürdürmenizi sağlayabilir. Birisi iyi bir yazı okuduğunda ve kaynağa işaret eden bir geri bağlantı gördüğünde, o makalenin kim ve nereden geldiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantıya tıklamaları iyi bir ihtimaldir. Bu kişi görevinizden gerçekten memnun kaldıysa, sizi sosyal medyada takip edebilir. Basit bir bağlantı, tüketicileri web sitenize arama motoru sıralamalarında yardımcı olmadan getirebilir.
 3. Promosyon 
  Geri Bağlantıları, güvenilir siteler hakkında yorum yaparak ve sosyal medyada paylaşarak web sitenizi veya ürünlerinizi tanıtmanın bir yoludur. Sıralamaya çalıştığınız sayfalar zayıf / temel içeriğe sahipse, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaya çalışmakta zorlanacaksınız.
 4. Yönlendirme Trafiği 
  Çoğu trafik arama motorlarından gelse de, bazıları yönlendirme kaynaklarından gelir. Yönlendirme trafiği, insanların içerik içindeki bağlantılara tıkladığı ve bağlantılı içeriğe alındığı anlamına gelir. Çoğu zaman, tavsiye trafiği hedeflenir ve hemen çıkma oranı düşüktür.
 5. Organik Sıralama 
  Organik arama sonuçları, orijinal arama terimiyle alakalı anahtar kelimeler içeren sonuçlardır. Tıklama başına ödeme reklamları olan organik olmayan sonuçların aksine. Backlinking, arama motoru sıralamalarına katkıda bulunur. Yayınınız diğer web sitelerinden bağlantı alıyorsa, arama motorlarıyla daha üst sıralarda yer alır.

İlgili Kelime Bilgisi

 • Bağlantı Suyu (Link Juice): Bu terim, bir köprünün değerini belirli bir web sitesine veya sayfaya yönlendirmek için kullanılır. Bir web sitesi veya sitenize bağlantı gönderdiğinde, arama motorlarında sıralamanıza yardımcı olan “bağlantı suyu” ndan geçer. Örneğin, sayfa A interbilgi’ye bağlanırsa, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için link suyunu interbilgi’ye aktarır. Bağlantının kalitesi yükseldikçe, bağlanma suyunun geçmesi de o kadar fazla olur.
 • No-follow Link: Bu linkler, web sitesine / sayfaya link suyu vermez ve arama motorlarının sıralamasına girmez. Eğer atıfta bulunduğunuz web sitesinin sıralamasını artırmak istemiyorsanız, no-follow linkini kullanın. HTML’de takip edilmeyen bir bağlantı örneği <a href=”https://www.interbilgi.com” rel=”nofollow”>Metin</a> ‘dir.
 • Do-follow Link: Tüm linkler varsayılan olarak do-follow’dur, yani no-follow link’i yapana kadar link suyunu geçerler.
 • Metin Bağlama: Bu metin, köprüdeki tıklanabilir mavi altı çizili metindir. Belirli anahtar kelimelerde rütbe almaya çalıştığınızda bunlar iyi çalışır. “Buraya Tıkla” diyen bağlantı yerine, yönlendirdiği sayfanın adı veya temsil ettiği anahtar kelimeler (örneğin, “sosyal medya yönetim aracı”) ile değiştirilmelidir.  Bağlantılı sayfayı tanımlamak için popüler anahtar kelimeler bulmak için küçük bir anahtar kelime araştırması yapın.
 • Kök Etki Alanlarını Bağlama: Aynı etki alanından web sitenize geri bağlanan bağlantıların sayısını ifade eder. Siteniz belirli bir etki alanında defalarca belirtilse bile, arama motoru bunlardan yalnızca sınırlı sayıda sayar.
 • İç Bağlantılar: Aynı web sitesindeki bir sayfadan diğerine geçen bağlantılara iç bağlantı veya bağlantı oluşturma denir.
 • Düşük Kalitede Bağlantılar: Spam, otomatik vb. Sitelerden gelen bağlantılar düşük kaliteli bağlantıdır ve web sayfanızın sıralanmasına zarar verebilir.

Geri Bağlantılar Nasıl Oluşturulur?

Backlin, arama motoru sıralamasının önemi nedeniyle web sitenizin SEO’su için ana önceliklerden biri olmalıdır.

 1. Makale yazma
  Web sitenize / şirketinize / ürününüze ilişkin popüler anahtar kelimeler içeren makaleler yazın. Anahtar kelime araştırmanıza siteniz için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu anahtar kelime aracı aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir.
 2. Yorum yapma 
  Web sitenize veya ürününüzle ilgili diğer makalelere yorum yapmak yararlı olabilir. Yorum yapmaya başladığınızda, bu makaleyle ilgili web sitenize / ürününüze referans verdiğinizden emin olun. Siteniz hakkında kimin bir makale yazacağını veya size bir geri link verecek olanı asla bilemezsiniz.
 3. İzleme 
  Geri bağlantılarınızı izlemeniz önemlidir, böylece hangi web sitelerinin size geri bağlandığını bilirsiniz. Bir excel elektronik tablo yapabilir ve tarih, web siteleri, iletişim bilgileri ve yorumları takip edebilirsiniz.

Backlink Araçları

İşte rakiplerinizin yanı sıra bağlantılarınızı izlemenize ve izlemenize yardımcı olacak birkaç backlink aracı.

Backlink almanız ya da bulmanız zaman alabilir ancak değerli olabilir. Bu, arama motoru sıralamasının önemi nedeniyle sitenizin SEO’su için ana önceliklerinizden biri olmalıdır. Umarım bu makale geri bağlantıları daha iyi anlamanıza, arama motorları sıralaması üzerindeki etkilerini ve neden geri bağlantılar oluşturmaya odaklanmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olmuştur.

Bize backlink kurma konusundaki deneyiminizi söyleyin! Herhangi bir öneriniz, sorunuz veya öneriniz varsa, aşağıda yorum yapmaktan çekinmeyin.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x