GenelGüvenlikWindows

Windows 10’da Giriş Ekranından Unutulan Microsoft Hesabı Parolasını Sıfırla

Reklamlar

Microsoft Hesabınızın şifresini yatmadan hemen önce değiştirdiniz mi ve sabahları hatırlayamıyor musunuz? O halde Unutulan Microsoft Hesabı Parolasını Sıfırlayalım. Bir ihtimal, Windows PC’nize giriş yapamaya bilirsiniz.Çoğu zaman bizim şifremizi hatırlayamadığımız ve bu nedenle bilgisayarımıza giriş yapamayacağımız olur. Fakat Windows 10 Fall Creators Update v1709 ile şifrenizi doğrudan kilit ekranından kurtarabilirsiniz.

Windows 10’da Giriş Ekranından Unutulan Microsoft Hesabı Parolasını Sıfırla

Kayıp veya unutulmuş Windows şifrelerini, Şifre İpucu ve Sıfırlama Diski gibi dahili araçları veya diğer ücretsiz şifre kurtarma araçlarını kullanarak nasıl kurtaracağımızı gördük. Bilgisayarınız bir etki alanındaysa veya bir çalışma grubu ise, Windows parolanızı nasıl sıfırlayacağınızı da gördük. Bu eğitimde Windows 10’daki Giriş Ekranı’ndaki unutulmuş veya kaybolmuş Microsoft Hesabı parolanızı nasıl kurtarabileceğinizi ve sıfırlayabileceğinizi gösteriliyor.

Windows 10’da Giriş Ekranından şifreyi kurtar

Bu özellik, en son Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncelleştirmesinde eklenmiştir ve Kilit Ekranı’ndan rahatça kullanılabilir. Şimdi kilit ekranınızda, şifre alanının hemen altında, ‘ Şifremi unuttum ‘ yazan yeni bir seçenek göreceksiniz.

Bu seçeneği tıkladığınızda, şifrenizi kurtarmanıza yardımcı olacak bir başka ekrana yönlendirilirsiniz. Akış, Microsoft web sitesinde veya genel olarak başka herhangi bir web sitesinde daha önce karşılaşmış olabileceğiniz gibi. Devam etmek için e-posta adresinizi ve bir captcha’yı girmeniz gerekiyor.

Bir sonraki adımda, hesabınızı oluştururken belirtmiş olabileceğiniz Kurtarma Seçeneklerinizden birini seçmeniz gerekir.Alternatif e-posta adresiniz, telefon numaranız veya belki bir güvenlik sorusu olabilir. Bunun dışında, hesabınızı kurtarmak için Authenticator uygulamasını kullanabilirsiniz. Kimlik Doğrulayıcı, kişisel Microsoft hesapları için şifreniz yerine telefonunuzu kullanmanızı sağlar . Bunların hiçbirine erişiminiz yoksa, hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olması için başka bir çalışan bilgisayara erişmeniz gerekebilir.

Kurtarma seçeneğinizi seçtikten sonra, bir kerelik şifrenizi alana kadar bekleyin. Parolayı girin ve doğrulandıktan sonra, yeni bir parola oluşturabilirsiniz.

Tüm süreç çok basit ve tanıdık. Açıktır ki, bu adımları izlemek için bilgisayarın internete bağlı olması gerekir. Kurtarma işlemi uzun sürmüyor ve şifrenizi unuttuysanız çok kullanışlı oluyor.

Windows 10’da PIN’i Kurtarma

Windows’da oturum açmak için bir PIN kullandıysanız ve PIN’i bir şekilde unuttuysanız. Sonra , PIN’i kurtarmak içinbenzer bir işlem de kullanılabilir. Tek yapmanız gereken, Microsoft Hesabınızın parolasını girmeniz ve OTP’yi beklemenizdir. Doğrulanırsa PIN’i doğrudan değiştirebilir ve oturum açmak için yeni PIN’i kullanabilirsiniz.

Yerel Hesaplar için kurtarma seçeneği kullanılamaz. Yalnızca Microsoft Hesabına sahip kullanıcılar Lock Screen’den şifreleri ve PIN’i kurtarabilir.

Microsoft Hesabınızı Windows 10 Kilitleme Ekranından nasıl kurtarabildiniz. Bu özellik çok sayıda kullanıcıya yardımcı olabilir ve Windows 10’un en önemli özelliklerinden biridir.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et