GenelWindows

Windows 10/8/7’de xinput1_3.dll veya d3dx9_43.dll eksik

Reklamlar

Bir programı başlatmayı denediğinizde bir hata mesajı alırsınız – Bilgisayarınızdan xinput1_3.dll veya d3dx9_43.dll eksik olduğundan bu program başlatılamıyor, burada her iki sorunu da gidermek için kullanabileceğiniz bir çözüm.Bu tür sorunlar çoğunlukla bir oyuna başlamaya çalıştığınızda ortaya çıkar.Bazı oyun kurulum dosyaları, oyun dosyaları ile birlikte otomatik olarak kurulan DirectX yükleyici dosyayla birlikte gelir.Herhangi bir nedenle yüklenmezse veya söz konusu dosya bozulursa veya kaybolursa, bu tür hata iletileri alırsınız. DirectX, kullanıcıları donanım hızlandırarak Windows bilgisayarda multimedya dosyalarını veya programları yürütmelerine yardımcı olur. DirectX dosyaları kaybolursa veya bozulursa, bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.

xinput1_3.dll Veya d3dx9_43.dll Eksik

Bu tür sorunlar çoğunlukla bir oyuna başlamaya çalıştığınızda ortaya çıkar.Bazı oyun kurulum dosyaları, oyun dosyaları ile birlikte otomatik olarak kurulan DirectX yükleyici dosyayla birlikte gelir.Herhangi bir nedenle yüklenmezse veya söz konusu dosya bozulursa veya kaybolursa, bu tür hata iletileri alırsınız. DirectX, kullanıcıları donanım hızlandırarak Windows bilgisayarda multimedya dosyalarını veya programları yürütmelerine yardımcı olur. DirectX dosyaları kaybolursa veya bozulursa, bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.

DirectX’i güncelle

Her iki sorunun önde gelen nedeni, DirectX yüklemesinin dll dosyalarının eksik olmasıdır. Windows 10/8/7’de xinput1_3.dll eksik hatasını düzeltmek için, bilgisayarınıza DirectX’in en son sürümünü yüklemelisiniz. Bununla birlikte, tek başına yükleyici dosyası DirectX 9’a kadar sağlar. DirectX 10, 11 veya 12’ye zaten sahipseniz, bilgisayarınızda Windows Update aracını kullanmanız gerekir. Aksi takdirde, Windows 7’yi ve Windows’un eski sürümlerini destekleyen Microsoft’tan DirectX Son Kullanıcı Çalışma Zamanı Web Yükleyicisi‘ni indirebilirsiniz. DirectX 11.1 ve DirectX 12’ye sahip Windows 10 veya Windows 8.1 kullanıyorsanız, Windows Update aracını çalıştırmalısınız.Bekleyen herhangi bir güncelleme varsa, bunu yükleyip sorunun çözüp özülemediğini kontrol edin. D3dx9_43.dll eksik hatasını çözmenin yolu yukarıdaki ile aynıdır. DirectX 9’a sahipseniz veya DirectX yüklemesini v9.0’a güncellemek istiyorsanız, DirectX Son Kullanıcı Süresi Web Yükleyicisini bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Windows Update’i de çalıştırmanız gerekir.

Grafik Sürücüsünü Güncelle

Sorunlardan herhangi birini düzeltmek için Grafik Sürücünüzü güncelleştirebilirsiniz. Üreticilerin çoğunun grafik sürücüsüyle sağladığı resmi web sitesini veya grafik kartı yönetim aracını kontrol edebilirsiniz. Bu çözümlerin sizin için çalışmasını umuyoruz. Değilse, yazılımı tamamen çıkardıktan sonra daima yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin