USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği

0
232984
USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği

Yeni 12 inç Apple MacBook ile birlikte hayatımıza giren USB-C yuvası, Google’ın Chromebook’u Pixel’de de kullanılacak. Peki bu USB yuvası hakkında detaylı bilgiye sahipmiyiz? Teknoloji dünyasında ne tür değişikliklere sebep olacak sizce?

Apple’ın Intel Core-M işlemcili incecik dizüstü bilgisayarı 2015 model MacBook’un üzerinde tek bir USB-C bulunması, teknoloji tutkunlarının dikkatini bu yeni yuvaya yoğunlaştırmıştı. Google’ın yeni nesil Chromebook’u Pixel de, tam iki adet USB-C yuvasına sahip olacak.

Önümüzdeki yıldan itibaren, giyilebilir teknoloji ürünlerinden tutun, akıllı telefonlara, konsollardan tutun, fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda USB-C’yi göreceğiz. Peki, elektronik dünyasının bu yuvalara bu denli hayranlık göstermesinin sırrı nedir? Hep birlikte görelim.

USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği

1. USB-C ile aynı anda 3 görevi birden görebilme

İlk olarak 2015 model MacBook ile gündeme gelen yeni bağlantı yuvası USB-C, güç aktarımı, HDMI ya da VGA üzerinden görüntü yansıtma ve dosya aktarımı işlerini üstleniyor. Bağlantı girişi, iki yönlü olduğu için USB-C ile aynı anda hem 4K görüntü yansıtıp hem de cihazınızı şarj etmeniz mümkün.

2. USB-C hem ters hem düz kullanılabilme

USB 3.0 kablolarınızı el yordamıyla USB yuvasına yerleştirirken USB kablosunun doğru tarafı tutturma ihtimalimiz %50’ydi. Fakat her seferinde USB kablosunun yuvaya yanlış yüzü denk getirmeyi başarırdık. Yeni nesil USB girişi olan USB-C, bu sıkıntıyı ortadan kaldıracak. Böylelikle acaba ters tarafımı düz tarafımı diye ikilemde kalmayı direk yuvaya USB kablonuzu yerleştirebileceksiniz.

3. USB-C’nin ileriye dönük uyumluluğu

Yeni USB arayüzü USB-C, 100 Watt gücünde enerji aktarabilecek. Böylelikle bir çok sıkıntı ortadan kalkmış olacak ki şarj etme süresi kısalacak Apple sevenlerin. 4K ve 5K görüntü aktarımında kullanılabilen bu teknoloji, USB-C şu an piyasada bulunan cihazların yanı sıra, gelecekte çıkması muhtemel ultra yüksek çözünürlüklü sistemlere de uyum sağlayacak.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments