GenelNasıl Yapılır?

Word’de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Büyük Microsoft Word belgeleri kuruluş gerektirir ve bunu yapmanın bir yolu içindekiler tablosu kullanmaktır. Peki Word’de içindekiler tablosu nasıl yapılır? Word içindekiler oluşturma işlemi için tüm adımlar aşağıda sıralanmıştır.

Word belgelerinin bir sayfasının gerçekten fazla yönlendirmeye ihtiyacı yoktur – bir okuyucunun bu boyuttaki belgeleri düzenlemek için fazla bir şeye ihtiyacı yoktur. Ancak daha büyük belgeler için, okumayı kolaylaştırmak için belgenizi bölümlere ayırmak daha iyi olabilir.

Daha büyük Word belgelerini düzenlemenin harika bir yolu içindekiler tablosu oluşturmaktır. Bunu belgenize başlıklar ve alt başlıklar ekleyerek yapabilirsiniz. Word’de içindekiler tablosu oluşturmak için bu yöntemi nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Word’de içindekiler Tablosu Oluşturma

Word’de içindekiler tablosu oluşturmak için yeterli metne sahip bir belgeye ihtiyacınız vardır. Elbette tek bir sayfa kullanarak içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz, ancak fazla bir anlamı olmaz.

Ancak belgeniz yeterince büyükse, başlık stillerini kullanarak Microsoft Word’de içindekiler tablosu yapabilirsiniz.

Word'de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır | Word'de içindekiler Tablosu Oluşturma
Word’de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır | Word’de içindekiler Tablosu Oluşturma

Word, Başlık 1 adlı başlık stilleri ve uygulanan Başlık 5 ile biten metinleri kullanarak bölümlerin başlıklarını otomatik olarak tanımlar. Ancak çoğu durumda Başlık 2-4 stillerini kullanmak istersiniz.

Bunu yapmak için Word’deki başlıklarınız için metni seçin, ardından şerit çubuğundaki Ana Sayfa sekmesini tıklatın.

Giriş sekmesinden Stiller bölümünün altındaki Başlık Stili seçeneklerinden birini tıklayın.

Bunu ilgili bölümlere ayırmak için belgeniz boyunca yapın. Başlık 1 genellikle belgenizin başlığı için kullanılırken Başlık 2 ana bölümler için kullanılır. Daha sonra 3-5 Başlıkları kullanarak bu bölümleri daha da bölebilirsiniz.

Belgenizi başlıklarınızı kullanarak böldükten sonra içindekiler tablonuzu ön izleyebilirsiniz. Önce görüntülemek için Gezinti Bölmesini etkinleştirmeniz gerekir.

Bunu yapmak için şerit çubuğundaki Görünüm sekmesini tıklayın. Buradan, Göster bölümünde Gezinti Bölmesi seçeneğinin yanındaki onay kutusunu tıklayın.

Gezinme Bölmesi’nde altında görünen başlığı içine organize belge bölünmüş, solda görünür Başlıklar sekmesi.

Bu, içindekiler tablonuzun yalnızca bir önizlemesidir, ancak doğrudan içindekiler tablosu eklemeden önce başlıklarınızı yapılandırmanıza izin vermelidir.

Ayrıca Excel hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 7 Excel Özelliği için yazımızı okuyabilirsiniz.

Word’e İçindekiler Tablosu Ekleme Oluşturma

Word belgenize gerçek bir içindekiler tablosu eklemek için yanıp sönen imlecinizi belgenizde uygun bir konuma getirin.

Hazır olduğunuzda, şerit çubuğundaki Referanslar ya da Başvurular sekmesini tıklayın. Buradan, İçindekiler düğmesini tıklayın.

Bu, Word içindekiler oluşturma işlemi için çeşitli stil seçeneklerini getirecektir. Seçildiğinde belgeye eklenecek olan içindekiler tablosu oluşturmak için bu stillerden birini seçebilirsiniz.

Bu stili kullanarak içindekiler tablosu eklemek için açılır menüdeki mevcut seçeneklerden birine basın.

İçindekiler bu noktada belgenize eklenir.

Metni seçerek ve şerit çubuğundaki Ana Sayfa sekmesinin altındaki biçimlendirme seçeneklerini kullanarak içindekiler stilinizi daha fazla değiştirebilirsiniz.

Belgenizde değişiklik yaparsanız ve içindekileri daha sonra güncellemeniz gerekiyorsa, şerit çubuğundaki Başvurular sekmesine basın.

Buradan, İçindekiler bölümündeki Tabloyu güncelle düğmesini tıklayın.

Microsoft Word, yalnızca sayfa numaralarını güncellemek ve başlıkları olduğu gibi bırakmak veya tüm içindekileri güncellemek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Yalnızca sayfa numaralarını güncelle veya Tüm tabloyu güncelle seçeneklerinden birini seçin, ardından tablonuzu güncellemek için Tamam düğmesine basın.

12 Yararlı Microsoft Word İpuçları ve Püf Noktaları hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Büyük Word Belgeleri Oluşturma

Word içindekiler oluşturma işlemi için içindekiler tablosu eklemek, okuyucuyu ezmeden daha büyük sözcük belgeleri oluşturmanın sadece bir yoludur. Belgelerinizi biçimlendirmenize yardımcı olması için Word’deki yapı taşlarını kullanarak başlayabilirsiniz, özellikle de aynı stilde tutarlı bir şekilde yazıyorsunuz.

Microsoft Word’de daha büyük belgeler oluşturmak ve düzenlemek için ipuçlarınız nelerdir? Yorumlar bölümünde bize bildirin.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et