BilgisayarGenelİşletim SistemleriWindows

Windows 10’un minimum sistem gereksinimleri!

Reklamlar

Bilgisayar işletim sistemi Windows 10’un minimum sistem gereksinimleri, sonunda resmi olarak ortaya çıktı! Yazımızda ilgili iş  gereksinimler hakkında kısa bilgi sunacağız.

Windows kullanıcılarına Windows 10‘la ilgili uyarılar göndermeye başlayan Microsoft, bir sonraki işletim sisteminin gerek duyacağı sistem özelliklerini de açıkladı. Sıralanan sistem özellikleri, Windows 7 ve 2007’de yayınlanan Windows Vista‘nınkinden pek farklı görünmüyor.

İşte Windows 10’un minimum sistem gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci veya SoC işlemci Windows 10 un çalışması için Windows 10’un minimum sistem gereksinimlerinden.

RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB RAM Windows 10 un çalışması için Windows 10’un minimum sistem gereksinimleri arasında.

Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB, 64-bit için 20 GB alan Windows 10’un minimum sistem gereksinimlerinin çalışması için yeterlidir.

Ekran kartı: DirectX 9 veya sonrası (WWDM 1.0 sürücüsüyle) işletim sistemin çalışması için Windows 10’un minimum sistem gereksinimlerinden.

Ekran çözünürlüğü: 1024 x 600 ekran çözünürlüğü Windows 10’un minumum sistem gereksinimleri arasındadır.

Windows 10‘u çalıştırabilmek için karşılamanız gereken genel gereksinimler çok düşük olsa da, yeni işlevlerin bazıları için ek gereksinimler mevcut. Örneğin Cortana, şu an Türkiye’de hizmet vermiyor. Bunun yanında Windows Hello için özel kızılötesi kameraya, iris algılama sensörüne veya Windows Biometrik Framework destekli parmak izi sensörüne ihtiyacınız var.

Windows 10’un sistem gereksinimleri!
Windows 10’un minimum sistem gereksinimleri

Şunu özellikle belirtmeliyiz ki Microsoft, Windows 10’u yüklemek için 1 saatinizi ayırmanızı tavsiye ediyor. Yeni cihazlarda yükleme süresi, 20 dakikaya kadar kısalabiliyor.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin