GenelGoogleGoogle Chrome Web Tarayıcı Eklentileriİnternet Tarayıcıları (Browser)UygulamalarWebmaster

TrackerSSL İle Açık Kapıları Görün!

Reklamlar

TrackerSSL adlı bu yeni ve bedava eklenti, Chrome kullanıcılarına göremedikleri “açık kapıları” apaçık gösteriyor…

Chrome web tarayıcısı için geliştirilen yeni bir Chrome web eklentisi, kullanıcının şifrelenmemiş bağlantı üzerinde veri alıp göndermesi durumunda kullanıcıyı uyararak, hata yapmasını engellemeye yardımcı oluyor.

Bir Çok Web Sayfası Şifreli Veri Gönderimi Yapıyor(?) Yalanı

Aslında pek çok web sayfası, şifreli veri gönderimi yaptığını iddia ediyor ancak siteye ekledikleri, reklam amaçlı takip uygulamaları, kullanıcıların verilerini şifresiz olarak kendi sunucularına gönderebiliyor. Bu durumda, kullanıcıların verileri, iletişimi izleyen kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor. Ayrıca Edward Snowden‘in ortaya çıkardığı Prism skandalında farkına vardığımız üzere, NSA gibi istihbarat kurumlarının insanları yıllarca web çerezleri yani cookie‘ler üzerinden takip ettiği de artık biliniyor.

TrackerSSL İle Açık Kapıları Görün!
TrackerSSL İle Açık Kapıları Görün!

TrackerSSL Nedir?

Chrome web tarayıcısı için geliştirilen yeni eklenti TrackerSSL ise bir web sitesinin güvensiz bir izleme aracı kullanması durumunda kullanıcıyı uyararak verilerinin mahremiyetinin risk altında olduğunu hatırlatıyor. Bu aşamadan sonra TrackerSSL kritik, riskli verilerinizi o web sitesi üzerinden geçirip geçirmemek artık sizin seçiminize kalıyor. TrackerSSL, Open Effect isimli dijital bir güvenlik takipçisi ile geliştirilmiş. Open Effect, Toronto Üniversitesi‘ndeki bir dijital düşünce derneği olan Citizen Lab‘ın halka açık olarak geliştirdiği bir güvenlik platformu.

TrackerSSL Nasıl Çalışır?

TrackerSSL adlı Chrome eklentisini tarayıcımıza kurduktan sonra tüm işlemleri TrackerSSL yapmakta. Daha sonrasında TrackerSSL ile bir web sitesinde, sizin dijital izlerinizi takip etmek için kullanılan tüm araçların bir listesini ve bunların hangilerinin güvenlik bağlantı kullandığını, hangilerinin güvensiz olduğunu görebiliyorsunuz. TrackerSSL web üzerinde gezindiğiniz herhangi bir sayfada https kullanılıyor olsun ya da olmasın TrackerSSL ziyaret ettiğimiz sayfada bulunan üçüncü parti bağlantıları izleyip bilgi vermekte. TrackerSSL olası bir üçüncü parti bağlantıyı tespit edince sonrası size kalmış bir durum bağlantıyı görmezden gelebilir ya da ilgili önlemi alabilirsiniz.

TrackerSSL Nasıl Yükleyebilirim?

>Bu işlemi yapmak için öncelikle TrackerSSL eklentisine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Daha sonra açılan pencerede Chrome’a Ekle butonuna basarak TrackerSLL adlı eklentiyi kurabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x