GenelTanıtım Yazıları

İğne Oyası Sanatı

Reklamlar

İğne oyası tarihine bakıldığında Anadolu Kültürüne ait bir el sanatı olarak karşımıza çıkar. Dünya literatüründe Türk danteli ismi ile anılan iğne oyaları Anadolu kadınının geçmişten günümüze taşıdığı zarafet sembolü el işi sanatlarıdır.  İlmek ilmek işlenen iğne oyaları tam anlamıyla el emeği göz nurudur.

İğne Oyası

İğne ile işlenen oya çeşidi olan iğne oyası sabır gerektiren meşakkatli bir sanat dalıdır. Kadınların örtü kenarlarına iğne ile renkli ipliklerle işlediği iğne oyaları tam anlamıyla milli bir kültürün simgesidir. İğne oyası modelleri genellikle çiçeklerden esinlenilerek işlenmiştir. Papatya, gül, nar çiçeği, menekşe gibi daha pek çok çiçek iğne oyasına örnek olmuştur. Her çiçeğin bir anlam ifade ettiği düşünülerek genç kızlar duygularını işlemiştir iğne oyalarına. Genç kızların çeyizleri için işlediği renk renk model model iğne oyaları günümüzde tarihi bir değer halini almıştır. Eskiden saf ipek ipliklerle işlenen iğne oyaları bugün çok değerli bir kültürdür.

İğne Oyası Sanatı

Günümüzde iğne oyası kültürünü canlandırmak için çeşitli kurslar ile teşvik programları uygulanmaktadır. Ev hanımlarının katıldığı iğne oyası kurslarında hem bir sanat öğrenirken hem de para kazanmaları sağlanmaktadır. Bazı yörelerde kadınlara destek amaçlı iğne oyası fuarları bile kurulmaktadır. Bayanların kurslarda işlediği iğne oyalarının satışını üstlenen firmalar bile vardır.

İğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

Önceden yalnızca yazma, tülbent, namaz örtüsü gibi baş örtülerinin kenarına işlenen iğne oyaları bugün havlu kenarı, masa örtüsü, fular gibi farklı örtülere de işlenmektedir. Bunun yanında iğne oyası takılar işlenmekte ve çok fazla rağbet görmektedir. İğne oyası kolye, küpe, bileklik gibi takılar yapılmaktadır. İğne ile işlenen zarif ve güzel görünümlü bu takılar bayanlar için hem şık hem otantik bir takı çeşidi olarak oldukça rağbet görmektedir. İğne oyası yatak örtüleri, pikeler bile yapılmaktadır. Salon takımı olarak işlenen iğne oyaları masa ve sehpalarınızda kullanabilirsiniz. Evinde zarafete ve şıklığa önem veren bayanların çok tercih ettiği iğne oyaları çok çeşitli örnek ve modellerde işlenmektedir.

Zarafetin Sembolü İğne Oyası

İğne ile işlenen ve her ilmeğinde bir incelik taşıyan iğne oyaları bayanların çok tercih ettiği bir el işi sanatıdır. Yöresel pazarlarda ve fuarlarda satılan iğne oyaları yabancı turistlerin bile çok ilgisini çekmektedir. İnternet ortamında da birçok iğne oyası satış sitesi bulunmaktadır. Anadolu’nun kültürel değerlerinden biri olan oyalar vazgeçilmeyecek el sanatı değerlerimizden biridir. Ülkemize özel bu değerimizi yaşayalım yaşatalım.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin