GenelSEOWebmaster

Uzun Kuyruk/Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler ve Bunlar Nasıl Bulunur?

Reklamlar

Uzun kuyruk kısa kuyruk anahtar kelimelere sahip olmanın ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? İşte bu anahtar kelimelerin temelleri ve bunları nasıl bulabileceğiniz makalemizde!

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Nedir?

Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha belirgin terimlerdir. Genellikle tüketicinin aradığını ve/veya niyetini daha net belirten dört veya daha fazla kelime içerir. Ürününüze veya web sitenize daha belirgin anahtar kelimeler eklediğinizde, sitenizi ziyaret eden daha nitelikli müşteriler edinmeniz olasıdır.

Bunun nedeni, ürününüze özgü bir şey arayan tüketicilerin, ürünlerinizi yalnızca genel bir arama yapan birinden daha fazla satın alma olasılıkları olmasıdır. 2016 yılında, Yoast’tan Marieke van de Rakt, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralamanın daha yaygın anahtar kelimelerden çok daha kolay olduğunu söyledi. Sıralamaları daha kolaydır çünkü daha spesifiktirler, yani daha az rekabet demektir.

Uzun Kuyruk Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler ve Bunlar Nasıl Bulunur?
Uzun Kuyruk Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler ve Bunlar Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime ne kadar az belirgin olursa, maliyet o kadar yüksek olur, çünkü bu kelimeler için daha fazla rekabet vardır. Buna karşılık, anahtar kelimeler ne kadar belirgin olursa, maliyet o kadar düşük olur. Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha hedefli, daha az rekabetçi ve daha düşük maliyetli. Dezavantajı, ürün ya da sitenize sınırlı bir hacme veya trafiğe sahip olması, çünkü çoğu insan ne aradıklarında spesifik değil. Bunun tersi, bu insanların dönüşüm yapma olasılıklarının daha yüksek olması.

Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler Nedir?

Kısa kuyruklu anahtar kelimeler daha genel, geniş ve birden fazla kullanıcı amacına sahip olabilecek terimlerdir. Her şey uzun kuyruk anahtar kelimelerin zıttıdır. Örneğin, kısa kuyruklu anahtar kelimeler yüksek arama hacmi, yüksek rekabet ve yüksek tıklama başı maliyet, ancak düşük dönüşüm oranları gösterme eğilimindedir. Sitenize çok yararlı olacak, ancak bu kelimelerin rekabeti, uzun kuyruk anahtar kelimelerden daha yüksek. Çok sayıda isabet dönüştürülmese de, kısa kuyruklu anahtar kelimeler hedef kitlenizin büyük bir kısmını getirebilir.

Neden Uzun Kuyruk Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler Kullanmalı?

Anahtar kelime araştırması, SEO ve SEM pazarlamasının en önemli faktörlerinden biridir ve kullandığınız şartlara bağlı olarak kampanyanızı yapabilir veya bozabilir. Seçtiğiniz anahtar kelimeler, TBM’nizi (tıklama başı maliyet), TO’yu (tıklama oranını), sayfa sıralamasını ve dönüşüm oranını etkiler. Kısa kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak size çok fazla trafik kazandırabilir, ancak rekabet ve maliyeti yüksektir. Buna karşılık, uzun kuyruklu anahtar kelimeler kısa kuyruk kadar trafik getirmez, ancak bu belirli terimleri arayan müşterilerin ürününüzü satın alma olasılıkları daha yüksektir.

O zaman hedefiniz, yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmak için kısa kuyruk ve uzun kuyruk anahtar kelimeler arasındaki tatlı noktayı veya kısa kuyrukları bulmaktır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Aşağıda, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz iki ücretsiz araç bulunmaktadır.

1. Google Keyword Planner

Bunu kaç kere duydun? Daha açıklayıcı bir anahtar kelimedeki hemen hemen her kaynak, bu Google yaratmasını içerir. 

  • Aylık arama hacmini ve rekabet seviyesini alın (yüksek / orta / düşük)
  • 800 anahtar kelime önerisini dışa aktar
  • Geçmiş verilere veya trendlere bakın

2. Google Otomatik Tamamlama

Tüm yazılarınız için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan geçecek zaman yok mu? Korkma, işte aldatmanın bir yolu. İnsanların aradığı benzer cümlelerin ne olduğunu bulmak için Google’ın otomatik tamamlama önerilerini kullanın.

Doğal Olarak Yazmayı Unutma

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi bulmak için tüm bu çabalara rağmen, anahtar kelime doldurma ile karıştırmayın! En önemli kural, anahtar kelimelerinizi doğal olarak eklemektir!

SEO veya SEM pazarlaması söz konusu olduğunda, anahtar kelimeler, web sitenizin veya ürününüzün başarısı veya başarısızlığı için önemli bir faktördür. Bugün markanızı temsil eden bazı uzun ve kısa kuyruk anahtar kelimeler bulun!

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et