GeneliOS UygulamalarTeknolojiUygulamalar

iOS 8’in gizli özellikleri!

Reklamlar

iOS 8’in gizli özellikleri! Apple’ın mobil işletim sistemi iOS, geçtiğimiz günlerde yenilenmiş, işletim sisteminin son güncellemesi iOS 8 yayınlanmıştı. Güncellemenin ön plana çıkmayan, etkinlikte tanıtılmayan veya diğer özelliklerin gölgesinde kalan yenilikleri inceliyoruz.

iOS 8’in gizli özellikleri!

iOS 8’in gizli özelliklerini aşağıda ki gibi sıralayabiliriz gelin birlikte göz atalım.

Daha özelleştirilebilir mail uygulaması

iOS ‘un mail uygulamasına zaten söylenecek bir söz yoktur. Mail uygulaması iOS 8 ile daha da iyi hale getiren Apple, çeşitli özelleştirmeler ile maillerinizi kontrol etmenizi, gruplandırmanızı çok daha kolay yapmış. iOS 8 ile birlikte sağa sola kaydırarak ya da uzun tıklayarak ne yapmak istediğinizi seçebiliyor, kolayca okunmamış olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Batarya katili uygulamalar

Hiç kuşkusuz ki bazı durumlarda iPhone’un bataryasının sıkıntılı olduğu veya yetersiz geldiği ortada. Apple, iOS 8 ile buna çözüm bulmak istemiş olacak ki, cihazınızın bataryasını emen, cihazın tüm gücünü tüketen uygulamaları görebilmenizi sağlıyor. En azından hangi uygulamanın en çok gücünüzü tükettiğini anlamanız açısından oldukça avantajlı olan bu yeni özellik, ayarlar içerisinde yer alıyor.

Kaydırarak görmezden gelme

Android işletim sisteminin en sevilen özelliklerinden birisi bildirim merkezinde gördüğünüz bildirimleri parmak kaydırma hareketinizle görmezden gelebilme özelliği, bu özellik yeni güncelleme ile birlikte iOS ‘a da geldi. Artık bildirimleri parmağınızı sağa – sola kaydırarak silebileceksiniz ya da görmezden gelebileceksiniz.

Daha hızlı Safari

IOS işle özdeşleşmiş standart bir web tarayıcısı olan Safari uygulamasına iOS 8 ‘de de gözden geçirilmiş. Hız konusunda bir çok web tarayıcısını geçmeyi başaran Safari, iOS 8 güncellemesi ile daha da hızlanıyor.
Hızlanmanın yanında arama motoru seçenekleri arasına DuckDuckGo ‘yu da ekleyen Apple, gizliliğe ultra önem veren bu arama motoru sayesinde bazen can sıkıcı olabilen mobil sitelerden de tamamen kurtulmanızı sağlıyor.

ios 8 safari web tarayıcısı
ios 8 safari web tarayıcısı

İşe yarayan “Notlar” uygulaması

iPhone ‘da Notlar uygulaması temel amacını yerine getiriyordu ama iOS 8’in notlar uygulaması ile artık yazıların altını çizebiliyor, notlarınızın içerisine görseller ekleyebiliyorsunuz.

ios 8 notlar uygulaması
ios 8 notlar uygulaması

Güçlenen hava durumu uygulaması

iOS 7 ile tasarımı en çok değişen uygulamalar arasında yer alan “Hava Durumu” uygulaması, iOS 8’de de çeşitli yenilikler sunuyor. Daha önce durum güncellemelerini Yahoo’dan alan uygulama artık bu güncellemeleri The Weather Channel’dan alıyor ancak yapılan değişiklik sadece bununla sınırlı değil. Eskiden 12 saatlik hava durumunu görebilirken, iOS 8 ile birlikte 24 saat detaylı hava durumu verilerine ulaşabilir, 9 günlük verileri kolayca elde edebilirsiniz.

ios 8 hava durumu uygulaması
ios 8 hava durumu uygulaması

Lokasyon bazlı bildirimler

ios 8 lokasyon bazlı bildirimler
ios 8 lokasyon bazlı bildirimler

Yurt dışında, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok daha işlevsel olan bu yeni özelliği kısaca bir örnek ile açıklamak daha iyi olacak. ABD’de bir Starbucks’a girdiğiniz zaman kilit ekranında kamera uygulamasının karşısında yer alacak olan Starbucks ikonuna dokunarak siparişinizi iPhone’unuz üzerinden verebilecek, ödemenizi kolaylıkla yapabileceksiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et