GenelTeknoloji

USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği

Reklamlar

Yeni 12 inç Apple MacBook ile birlikte hayatımıza giren USB-C yuvası, Google’ın Chromebook’u Pixel’de de kullanılacak. Peki bu USB yuvası hakkında detaylı bilgiye sahipmiyiz? Teknoloji dünyasında ne tür değişikliklere sebep olacak sizce?

Apple’ın Intel Core-M işlemcili incecik dizüstü bilgisayarı 2015 model MacBook’un üzerinde tek bir USB-C bulunması, teknoloji tutkunlarının dikkatini bu yeni yuvaya yoğunlaştırmıştı. Google’ın yeni nesil Chromebook’u Pixel de, tam iki adet USB-C yuvasına sahip olacak.

Önümüzdeki yıldan itibaren, giyilebilir teknoloji ürünlerinden tutun, akıllı telefonlara, konsollardan tutun, fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda USB-C’yi göreceğiz. Peki, elektronik dünyasının bu yuvalara bu denli hayranlık göstermesinin sırrı nedir? Hep birlikte görelim.

USB-C’nin Bilinmesi Gereken 3 Özelliği

1. USB-C ile aynı anda 3 görevi birden görebilme

İlk olarak 2015 model MacBook ile gündeme gelen yeni bağlantı yuvası USB-C, güç aktarımı, HDMI ya da VGA üzerinden görüntü yansıtma ve dosya aktarımı işlerini üstleniyor. Bağlantı girişi, iki yönlü olduğu için USB-C ile aynı anda hem 4K görüntü yansıtıp hem de cihazınızı şarj etmeniz mümkün.

2. USB-C hem ters hem düz kullanılabilme

USB 3.0 kablolarınızı el yordamıyla USB yuvasına yerleştirirken USB kablosunun doğru tarafı tutturma ihtimalimiz %50’ydi. Fakat her seferinde USB kablosunun yuvaya yanlış yüzü denk getirmeyi başarırdık. Yeni nesil USB girişi olan USB-C, bu sıkıntıyı ortadan kaldıracak. Böylelikle acaba ters tarafımı düz tarafımı diye ikilemde kalmayı direk yuvaya USB kablonuzu yerleştirebileceksiniz.

3. USB-C’nin ileriye dönük uyumluluğu

Yeni USB arayüzü USB-C, 100 Watt gücünde enerji aktarabilecek. Böylelikle bir çok sıkıntı ortadan kalkmış olacak ki şarj etme süresi kısalacak Apple sevenlerin. 4K ve 5K görüntü aktarımında kullanılabilen bu teknoloji, USB-C şu an piyasada bulunan cihazların yanı sıra, gelecekte çıkması muhtemel ultra yüksek çözünürlüklü sistemlere de uyum sağlayacak.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x