GenelGenel KültürTeknoloji

Patenti Alınmış En Garip 18 icat

Reklamlar

Patenti alınmış en garip icatları merak ettiniz mi? Av tuzaklarından, böcek eğzersiz aletlerine kadar ilginç icatlar mevcut ve üstelik bunlara patent alınmış.

Öncelikle patent ne bunu açıklayalım. Patent, Türk Dil Kurumu ‘nun açıklamasına göre ” buluş belgesi, uyruğunu belirten belge ” olarak açıklanmıştır.

Peki patenti alınmış en garip 18 icat nedir?

1. Av Tuzağı

en garip patent av tuzağı patenti
en garip patent av tuzağı patenti

1897’de tasarlanan av tuzağı kostümü ava çıkan kişilerin bu köstüm ile gizlenerek avlarını ürkütüp kaçırmaması için yapılmış. Bu şekilde avlar öküzden korkmadığı için avcılar kolaylıkla avlarını avlaya biliyorlarmış.

2. Kusma pisuvarı

en garip patent kusma pisuvarı patenti
en garip patent kusma pisuvarı patenti

1998’de yapılan kusma pisuvarı, alkol almış kişiler için tasarlanmış. Alkol aldıktan sonra kusacak sarhoşlar için tuvalete eğilme durumunu ortadan kaldıran bu pisuvarda, dengede duramayan sarhoşlar için tutunma kolları da mevcut.

3. Sabitlenen peruk

Kellik problemi yaşayanlar için 1997’de tasarlanan bu icat, kafa tasına vidalar ile sabitlenen bu peruk icatı ile kellik sorunu yaşayanların sorununa kökten çözüm getiriyor bir nebze.
Ancak vidaların ilerleyen zamanlarda beyne zarar verebildiği söyleniyor.

4. Havalı yatak

1989 yılında tasarlanan bu yatak, özellikle bekâr erkekler için son derece kullanışlı, yatak toplama derdi yok. Helyum dolu olan yatak üzerinde bir ağırlık olmadığı zaman, doğal olarak, havalanıp tavana yapışıyor. Böylelikle dağınıklık derdi kalmıyor, kullanan kişi için.

En garip patent havalı yatak patenti
En garip patent havalı yatak patenti

5. Böcek egzersiz aleti

en garip patent böcek egzersiz patenti
en garip patent böcek egzersiz patenti

Patenti 1988 yılında alınan böcek egzersiz aleti, böceklerin egzersiz yapabilmesi için tasarlanmış. Ayrıca böceklerin daha hareketli bir yaşama sahip olması amaçlanmış.

6. Pilot güvenliği kıyafeti

en garip patent pilot güvenliği kıyafeti patenti
en garip patent pilot güvenliği kıyafeti patenti

1918’de tasarlanan bu kıyafet, uçağın düşmesi halinde kokpite bulunan pilotun zarar görmemesi için tasarlanmış ve patenti alınmış. Ancak düşünüldüğü gibi pek başarılı olamamış.

7. Tek Kişilik helikopter

en garip patent Tek Kişilik helikopter
en garip patent Tek Kişilik helikopter

1977 yılında yapılan bu helikopter ulaşım problemine ilaç gibi gelebilecek bir icat. Pedalların hareketi ile uçabilen helikopterin sorunu ise insanların helikopterin ihtiyaç duyduğu hızda pedal çevirememesi.

8. Losyon sürücü

en garip patent losyon sürücü
en garip patent losyon sürücü

Losyon sürmek istiyorsunuz ama kimse yok size yardımcı olacak o halde bu icat sizin için desek doğru olacaktır. 1995’de yapılan bu icatta, yapmanız gereken icatın ucundaki eldivenin losyona sürmeniz ve daha sonra vücudunuzda ulaşamadığınız yerlere icat yardımı sürmeniz yeterli.

9. Olta tutucu

en garip patent Olta tutucu

1961’de tasarlanan bu icat, hem balık tutmak hem de başka işlerle uğraşmak isteyenler için yapılmış.

10. Taşıması kolay silah

en garip patent Taşıması kolay silah
en garip patent Taşıması kolay silah

1953 yılında tasarlanan bu icat, avlanırken kolaylık sağlanması amacıyla yapılmış. Av esnasında kullanmak üzere kaska takılmış olan bu silah şimdilik pek kullanılmasa da oldukça yaratıcı olduğu kesin.

11. Güneşten Koruyan Tepsi

en garip patent Güneşten koruyan tepsi
en garip patent Güneşten koruyan tepsi

1992’de Güneş’ten korunmak için yapılan bu icat, üzerinde bulundurduğu tepsi ile aynı zamanda içecek taşımanıza da yardımcı oluyor içeceklerinizin ısınmamasına önlemiyor ne yazık ki.

12. Uçma aparatı

1917’de yapılan bu tek kişilik uçma aparatı, omuzlara takılan bu cihazla çalışıyor(muş). Patent sahibinin bu aparat ile uçmayı başarıp, başarmadığı ise meçhul bir konu.

13. Taşınabilir güneşlendirici

1954’de patenti alınan bu taşınabilir güneşlendirici oldukça ilginç. Güneşlenirken kendinizi bu alete sabitledikten sonra ayaklarınızla pedalları çevirerek sırtınızı otomatik olarak dönebiliyorsunuz. Ancak tek sorun güneşlendikten sonra vücudunuzda aletin çizgilerinin gözükmesi.

14. Kişisel kızak

1987’de alınan bu patent karda insanların hiçbir yardım almadan kaymaları için tasarlanmış. Vücuda giyilen tulum ile karda çok iyi bir kayış sağlayan bu kişisel kızak, yokuşlu yerlerde oldukça işe yarayabilir.

15. Basketbol Defans Çalışması

Patenti 1998 yılında alan bu icat, tek başına basketbol antremanı yapanlar için tasarlanmış. Giysinize monte edilen aparat sizin kollarınıza basınç uygulayarak çalışmanızda yardımcı oluyor.

en garip patent Basketbol defans çalışması 2
en garip patent Basketbol defans çalışması 2
en garip patent Basketbol defans çalışması 3
en garip patent Basketbol defans çalışması 3

16. Serbest uçuran eğlence aleti

Havada süzülmeyi seviyorsanız bu icat tam size göre. 1984’de patenti alınan bu alet, sizi havaya fırlatmaya yarıyor. Ancak düşeceğiniz zemine yumuşak bir şeyler yerleştirmeyi unutmayın.

en garip patent Serbest uçuran eğlence aleti 1
en garip patent Serbest uçuran eğlence aleti 1
en garip patent Serbest uçuran eğlence aleti 2
en garip patent Serbest uçuran eğlence aleti 2

17. Boyun Çalıştırma Aleti

en garip patent Boyun çalıştırma aleti
en garip patent Boyun çalıştırma aleti

1936’da ortaya çıkan bu boyun çalıştırma aleti, kafaya takılan bir kasktaki ağırlığı sağa sola çevirerek çalışıyor. Ama bunu yaparken boynunuzu sakatlamamaya da çalışırsanız iyi olur.

18. Rahatlatıcı kask

1958’de yapılan bu kaskın isminin rahatlatıcı olduğuna bakmayın.
Kafaya takılan kaskın ucundaki makasın sıkıştırılmasıyla çalışan icadın amacı henüz belli değil.

en garip patent Rahatlatıcı kask
en garip patent Rahatlatıcı kask

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin