FotoğrafGenelinternetUygulamalar

Resimlerinizin EXIF ​​Verilerini Yönetme Araçları

Reklamlar

Dijital kameranızla bir fotoğraf yakaladığınızda, kamera yalnızca mevcut tarih ve saati görüntü dosyasına değil, aynı zamanda kamera ayarlarına da saklar.

FOTOĞRAFLARDA EXİF META VERİLERİ

Kamera tarafından fotoğrafa kaydedilen bilgiler, kamera modelinin kendisi, kullanılan mercek, obtüratör hızı, diyafram açıklığı, odak uzaklığı ve benzeri bilgileri içerebilir. Bazı modern dijital kameralar ve kameralı telefonlar GPS özelliğine sahiptir ve bu nedenle fotoğraflarla birlikte konum koordinatlarını (enlem ve boylam) bile kurtarabilirler.

Tüm bu “meta veriler”, Flickr ve Picasa Web Albümleri gibi çevrimiçi fotoğraf paylaşım sitelerinin yanı sıra çoğu resim düzenleme programıyla kolayca okunabilen standart Exif formatını kullanarak fotoğraflara yerleştirilmiştir.

1. GÖRÜNTÜLERİN EXİF VERİLERİNİ GÖRÜNTÜLEME

Bir fotoğrafdan etkilendiyseniz ve bu fotoğrafı çekerken kullanılan kamera ayarları ve lens ayarları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, yapabileceklerinizi burada bulabilirsiniz.

Jeffrey’nin Exif Görüntüleyicisine gidin ve fotoğrafı yükleyin (veya resmi web üzerinde bulduysanız, resim URL’sini kopyalayıp yapıştırın). Araç, o fotoğrafta saklanan tüm meta verilerin yer bilgisi ile birlikte güzel bir özetini oluşturacaktır.

Alternatif olarak, fotoğraflarınız da ki Exif verilerini masaüstünüzde görüntülemek için Google’ın Picasa’yı, Windows Live Fotoğraf Galerisi’ni veya başka herhangi bir fotoğraf görüntüleme programını kullanabilirsiniz.

2. FOTOĞRAFLARDA EXİF VERİLERİNİ DÜZENLEME

Neden fotoğrafların Exif verilerini değiştirmek istersiniz? Pek çok gerçek sebep olabilir.

Örneğin, fotoğraf makinenizin iç tarihi yanlıştı ve bu nedenle tüm resimler yanlış bir zaman damgasıyla yakalanıyordu. Veya insanların fotoğrafın meta verisine adını eklemek istersiniz ki böylece insanlar hemen sahibinin kimliğini bilebilir. Bir Exif düzenleyicisiyle, fotoğraf makinenizin GPS’i yoksa bile fotoğraflarınızı manuel olarak coğrafi olarak etiketleyebilirsiniz.

Biraz şaşırmış olabilirsiniz, ancak Windows Gezgini aslında harika bir Exif editörüdür. Herhangi bir resim dosyasını sağ tıklatın, Özellikler’i seçin ve Ayrıntılar sekmesini tıklatın. Artık, kamera modelinden çekim tarihine, telif hakkı bilgilerine ve daha fazlasına ait o görüntüle ilişkili çok çeşitli meta verileri düzenleyebilirsiniz.

Windows Gezgini, fotoğraflarla ilgili GPS ile ilgili bilgileri düzenlemenize izin vermez, ancak Google’ın Picasa yazılımı bunu yapmak için iyi bir seçimdir .

Son olarak, ton fotoğraflar halinde Exif verilerini değiştirmek isterseniz, Geosetter veya Microsoft Pro Photo gibi özel bir Exif editörlerini kullanarak hepsini tek seferde düzenleyebilirsiniz. Geosetter Exif etiketlerini bir fotoğraftan alabilir ve Pro Photo, coğrafi etiketleme resimleri için daha uygunken bunları diğer fotoğraflarınıza da uygulayabilir.

Benzer şeyler, jHead ve ExifTool gibi komutu gibi komut yardımı ile de yapılabilir – bunlar çok güçlü araçlardır ancak uygulamak açıkçası biraz gerzektir.

3. FOTOĞRAFLARDAN META VERİLERİ NASIL KALDIRILIR

Bazen fotoğraflarınızın Exif verileri, beklediğinizden daha fazlasını ortaya çıkarabilir . Bu nedenle, bazen, web’e yüklemeden önce tüm meta bilgilerinden görüntülerinizi ayırmak mantıklı olabilir.

Bir metinden tüm meta verileri çıkarmak için, Windows Gezgini içindeki dosyaları sağ tıklatın ve Özellikler’i seçin. Şimdi Ayrıntılar sekmesini tıklayın ve “Özellikleri Kaldır ve Kişisel Bilgiler” yazan seçeneği seçin.

“Bu dosyadan özellikleri takip et” i ve ardından “Tümünü Seç” i seçin ve Tamam’ı tıklayın. Fotoğraftan özel meta veri etiketlerinin tümü silinmiştir. Bu kadar basit!

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x