GenelGoogleinternetWebmaster

Bir Fotoğrafın Nerede Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Reklamlar

İnternetteki ilginç yerleri keşfediyorsunuz ve ileride ziyaret etmek istediğiniz harika bir varış noktasına rastlarsanız. Tek sorun, web fotoğrafının hiçbir açıklama mesajı taşımaması ve bu nedenle resmin çekilebildiği yer hakkında hiçbir ipucunun bulunmamasıdır.

Bu Fotoğraf Nerede Çekildi?

Bazen bir görüntü dosyasına gömülü olan EXIF verileri konumu belirlemenize yardımcı olabilir, ancak çalışması daha olası başka bir alternatif daha vardır.

Muhtemelen Google’ın, kaynak görüntünüze görsel olarak benzeyen görüntülerin keşfedilmesine yardımcı olmak için Benzer Görüntü arama özelliğini sunduğunu biliyorsunuzdur. Google Görsellerin aynı özelliği bazen de bir fotoğrafın yerini açmanıza yardımcı olabilir. İşte böyle:

Bir Fotoğrafın Nerede Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

images.google.com adresine gidin ve herhangi bir resmi (masaüstünüzden veya başka bir web sayfasından) arama kutusuna sürükleyin (hızlı bir demo da aşağıda videoya bakabilirsiniz).

Bu fotoğraf popüler bir yerdeyse, Google bu görüntünün muhtemel yerini arama sonuçlarının üstünde söyleyecektir (ekran görüntüsüne bakın). Diğer tüm durumlarda, en azından o görüntünün orijinal kaynağını bileceksiniz ve gerçek yerinizi kendi başınıza tahmin edebilecek ipuçları verebilirsiniz.

[*] IE sürükleme ve bırakmayı desteklemiyor olabilir, ancak bu durumda, analiz için Google Görseller’e bir resim yüklemek için Google arama kutusundaki “kamera simgesini” tıklayabilirsiniz.

Bir Fotoğrafın Nerede Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim

VİDEO DEMO – BİR FOTOĞRAFIN KONUMU BULMA detaylı olarak video da görebilirsiniz.

Tüm soru öneri ve görüşleriniz için yorum bölümünü kullanmanız önemle rica olunur :)

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin