GenelGenel KültürTarih

Orta Çağ Hakkında 5 Yıllık Araştırma Sonrasında Tespit Edilenler

Reklamlar

Orta Çağ, Avrupa tarihinin geleneksel ve şematik olarak üç bölüme ayrılmasında ortada kalan çağa verilen isimdir.Bilindiği üzere Orta Çağ Attila’nın Batı Roma İmp. yıkması sonrasında başlamış olup yine aynı çağı Roma İmp. devamı olan Doğu Roma İmp.’luğunu Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedip yıkması ile kapanmıştır.

Orta Çağ Hakkında 5 Yıllık Araştırma Sonrasında Tespit Edilenler

Bin küsür yıl süren bu çağ için araştırma yapan yabancı bir tarih öğrencisinin beş yıl süren Orta Çağ araştırmaları sonucunda öğrendiği bilgiler şu şekildedir;

  • Orta Çağ’da evlilik yapılan evlilikler şu şekilde olmaktaymış kızlar genelde 18-25 yaşında evlendirilirmiş. Ama Orta Çağ İngiltere’sinde bu yaş 16’ya kadar inermiş.
  • Orta Çağ’da çoğu asil doğan, sanılanın aksine hayatlarını savaşları yönetmek ve insanları morallendirmek üzere eğitim almak ile geçirirlerdi.
  • Orta Çağ’da yapılan Haçlı Seferleri‘ne katılan şövalyeler, Sarazenler’e karşı yürüyebiliyorlardı çünkü Sarazen yayları genelde onların zırhlarını delemeyecek güçteydi. Sarazen, Hristiyan olmayanlara yani Müslümanlara o dönemde verilen isimdir.
  • Orta Çağ’da, birçok şövalye geceleri rüyalarından ağlayarak ve çığlıklar ile uyanırdı. Çoğu sürekli çarpışan çelik sesi duyardı. Yapılan yoğun savaşların sebebi olarak psikolojik çöküntü ve bunalımdaydılar.
  • Orta Çağ’da birçok savaş Hristiyan köylülerin dini konularda anlaşamaması üzerine çıkardı; veya soylular daha fazla güç için savaşırlardı. Bu savaşların çoğunda insanlar onur için savaşmazdı.
  • Orta Çağ’da bir yüzyıl boyunca derebeylik sistemi en iyi yaşatanlar tüm Avrupa’da Normanlar olmuştu. Normanlar, kuzeyli adamlar olarak anılmakla birlikte Frenk ve İskandinav karışımı olan halk topluluğudur.
  • Orta Çağ’da askeri birlikliler arasında Bizanslılar en parlak ordulara, Müslümanlar en akıllılarına, Avrupalılar ise en coşkulu olanlara sahipti.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et