Genel

Dropbox Ve Google Drive Nasıl Senkronize Edilir

Reklamlar

Bu ders Dropbox ve Google Drive senkronize edilmesinin nasıl yapılacağını göstermektedir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra, Dropbox ‘da ki tüm verilerinizin Google Drive ile senkronize edilmesini sağlayabileceksiniz. Sadece bu değil, Google Drive verilerinizi Dropbox ile de senkronize edebilirsiniz.

Dropbox Ve Google Drive Senkronize Etme

Bu yazıda, Dropbox’ı ve Google Drive’ı senkronize etmenize izin veren 5 farklı hizmeti açıklayacağız.Tüm bu hizmetler arasında CloudHQ ve MultCloud iki yönlü senkronizasyon özelliğini destekliyor; bu da Dropbox verilerinizi Google Drive ile senkronize etmek ve Google Drive verilerini Dropbox ile senkronize etmek için kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Diğer tüm hizmetler tek yönlü senkronizasyon sağlar ve yalnızca Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize etmek için kullanılabilir.

Ayrıca, bu hizmetlerin bazıları dosya değişikliklerini senkronize etmenize izin verir; bu nedenle Var olan bir dosyayı Dropbox’da değiştirirseniz, bu değişiklikler Google Drive ile de senkronize edilir. Bu özelliği destekleyen her hizmetten bahsetmiştim.

Dropbox Ve Google Drive Nasıl Senkronize Edilir
Dropbox Ve Google Drive Senkronize Etme

Bazı hizmetler, mevcut dosyaların yanı sıra yeni dosyalar da eşitlemenizi sağlarken, diğer hizmetler (IFTTT, Zapier, vb. Gibi) yalnızca yeni eklenen dosyaları senkronize eder. Yani mevcut hizmetleri bu hizmetleri kullanarak da senkronize etmek istiyorsanız, önce mevcut verileri Dropbox’dan Google Drive’a aktarmanız gerekir. Ve bir kez bittiğinde, yeni eklenen dosyaları eşitlemek için bu hizmetleri kullanabilirsiniz.

Şimdi, hizmetleri başlatmaya ve Dropbox’ı ve Google Drive’ı senkronize etmede onları nasıl kullanacağımıza göz atalım.

Dropbox’ı ve Google Drive’ı CloudHQ ile Senkronize Etmek İçin Nasıl Saklanır:

CloudHQ muhtemelen Dropbox ve Google Drive’ın senkronize olmasını sağlayan en iyi hizmettir.CloudHQ’nun ücretsiz sürümü, Dropbox ve Google Drive arasında senkronize etmek istediğiniz kadar çok dosya tutmanızı sağlar. Bununla birlikte, bir dosyanın maksimum boyutu, ücretsiz sürümü ile 150MB ile sınırlıdır. Bu, eğer dosyaların boyutu 150MB veya daha az ise, Dropbox ile Google Drive arasında herhangi bir güçlük çekmeden bunları kolayca senkronize edebilirsiniz demektir. CloudHQ’nun en iyi özelliklerinden biri, mevcut ve yeni eklenen dosyaları senkronize etmenize izin vermenin yanı sıra mevcut dosyalarda yaptığınız tüm değişiklikler Dropbox ve Google Drive arasında da senkronize edilecek.

Şimdi, sana nasıl Dropbox’ı ve Google Drive’ı senkronize etmeyi göstereceğim.

1. Adım : Başlamak için CloudHQ ana sayfasına gidin ve yeni bir hesap oluşturun. Bundan sonra, “Sync & Backup” sekmesini tıklamanız gereken gösterge tablosu görünür olacaktır. Bunu yaptığınızda, “Yeni Eşitleme Çifti Ekle” düğmesini tıklayın ve ardından “Tek Kullanıcı Ayarları → İki Bulut Senkronize Et” seçeneğini seçin.

Bunu yaptıktan sonra, iki boş kutu bulunan bir kurulum sihirbazı ve senkronizasyon yöntemlerini “Tek Yönlü” olanı “İki Yönlü” olarak değiştirmek için bir düğme görünecektir. Dropbox ve Google Drive’ın senkronize olmasını sağlamak için, senkronizasyon yöntemini yukarıdaki resimde gösterildiği gibi “İki Yönlü Senkronizasyon” seçeneğine geçirmeniz gerekir.

Adım 3 : Bundan sonra, “Hizmet Seç” bölümündeki ilk kutuya Dropbox simgesini sürükleyip bırakın ve Dropbox hesabınızı bağlayın. Ardından Dropbox ile Google Drive arasında neyi eşitlemek istediğinizi soracaktır. Dropbox verilerini, belirli bir klasörü seçmenizi veya senkronize etmek için Dropbox’ta yeni bir klasör oluşturmanızı sağlar.

4. Adım : İşlemi bitirdiğinizde kurulum sihirbazının ikinci kutusunda Google Drive simgesini sürükleyip bırakın. Sonra Google Drive hesabınızı bağlayın ve tüm Google Drive’ı veya belirli bir klasörü senkronize etmek isteyip istemediğinizi seçin veya senkronize etmek için yeni bir klasör oluşturun.Bunun için Dropbox verilerini senkronize tutmak için Google Drive’da yeni bir klasör oluşturmanız önerilir. Dropbox’ı ve Google Drive’ı tamamen senkronize etmek istiyorsanız, Tüm Google Drive’ı seçmeniz gerekir.

5. Adım : Tamamlandığında, kurulum sihirbazının altındaki “Senkronizasyona Başla” düğmesine basmanız yeterlidir. Seçilen klasörü Dropbox’da otomatik olarak seçilen Google Drive klasörü ile senkronize etmeye hemen başlayacak. Ayrıca, Drupbox ile Google Drive arasında yeni eklenen tüm dosyaları senkronize edecektir. Mevcut dosyalarda yaptığınız değişiklikler de eşitlenecektir.

CloudHQ, Dropbox ve Google Drive’ın senkronize olmasını sağlamak için gerçekten en iyi ücretsiz seçenektir. Özellikle iki yollu senkronizasyon sağladığı ve mevcut dosyalardaki değişiklikleri de senkronize edebildiği gerçeğinden hoşlanıyorum.

İşte bu hizmetin özeti:

  • Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
  • Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Evet
  • Varolan dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Evet
  • Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Evet
  • Sınırlamalar : Hazırlanabilecek maksimum dosya boyutu 150 MB’dir.

MultCloud’u kullanarak Dropbox’ı ve Google Drive’ı Senkronize Nasıl Olur:

MultCloud, Dropbox ve Google Drive’ın senkronize olmasını sağlamak için kullanılabilecek bir başka yararlı hizmettir. MultCloud’un ücretsiz sürümü 2TB verilerini Dropbox ve Google Drive arasında senkronize etmenizi sağlar. CloudHQ’dan farklı olarak, belirli bir klasörü senkronize etmenize izin vermiyor; bu, tüm kaynağı (Dropbox) hedefle (Google Drive) eşitler. Ancak, bir hizmette değiştirilen herhangi bir dosya, CloudHQ’ya benzer şekilde diğer servise kopyalanır. Dropbox’daki herhangi bir dosya değişikliği Google Drive ile senkronize edilir ve tam tersi olur.

Dropbox ve Google Drive arasında veri senkronizasyonu için MultCloud’u nasıl kullanacağınızı açıklayayım.

Adım 1 : Önce, MultCloud ana sayfasını ziyaret edin ve sonra yeni bir hesap için kaydolun. Bundan sonra, ana pencerede “Bulut Sürücüleri Ekle” düğmesini tıklayarak Dropbox ve Google Drive hesaplarınızı bağlayabilirsiniz.

2. Adım : Dropbox’ı ve Google Drive’ı bağladıktan sonra, üstteki “Cloud Sync” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda, senkronizasyon için bir kaynak sürücü ve hedef sürücü seçmenizi istersiniz. Kaynak bölümünde, “Dropbox” ı seçebilir ve sonra hedef bölümünden “Google Drive” ı seçebilirsiniz.

3. Adım : Bunu yaptıktan sonra görevi yerine bir isim verin ve senkronizasyon yöntemini “İki Yönlü Senkronizasyon” olarak seçin. Şimdi, “Şimdi Senkronize Et” düğmesini tıklamanız, mevcut tüm dosyaları Dropbox’dan Google Drive’a senkronize etmeye başlayacaktır. Bunun dışında Dropbox veya Google Drive’daki yeni eklenen dosyalar, değiştirilmiş dosyalar ve silinen dosyalar da otomatik olarak senkronize edilir.

MultCloud, dosya boyutu sınırı olmadığı için CloudHQ’dan daha iyidir. Bununla birlikte, bir sınırlama, Dropbox’ın tamamını Google Drive ile senkronize etmeniz gerektiği; Yalnızca belirli klasörleri senkronize etme seçeneği bulamadım.

Özet:

Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Evet
Varolan dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Evet
Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Evet
Sınırlamalar : 2 TB veri senkronize edilebilir. Belirli klasörleri senkronize etme seçeneği yoktur.

Microsoft Flow Kullanarak Dropbox ve Google Drive’ı Senkronize Etme Nasıl Yapılır:

Microsoft Flow, aslında , Github sorunları için Slack bildirimlerini alabileceğiniz , yeni eklenen Dropbox fotoğraflarını otomatik olarak tweetleyebileceğiniz ve daha birçok şey gibi çeşitli görevleri otomatikleştirmenize olanak tanıyan bir otomasyon hizmetidir. Dropbox’ı ve Google Drive’ı senkronize tutmak için Microsoft Flow’u da kullanabilirsiniz. Ancak, yalnızca yeni eklenen Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize etmenizi sağlar ve Google Drive verilerini Dropbox ile senkronize etmenize izin vermez. Dropbox’tan Google Drive’a manuel olarak aktarılana kadar mevcut dosyalar otomatik olarak senkronize edilmez. Akışın iyi bir özelliği, varolan dosyalarda herhangi bir değişiklik yapılırsa, bunlar da senkronize edilir. Unutmayın, Microsoft Flow’un ücretsiz sürümü ayda 750 akış çalıştırmasıyla sınırlıdır.

Dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında senkronize etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım : Microsoft Flow’u açın ve ardından yeni bir akış oluşturmak için “Akışlarım → Boşa oluştur” u tıklayın. Önce, Dropbox’ı seçmeniz ve bağlamanız gereken bir tetikleyici servis seçmenizi ister. Bundan sonra, “Bir dosya oluşturulduğunda” yazan tetikleyiciyi tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, senkronize etmek için Dropbox’ta veya kök dizinde istediğiniz herhangi bir klasörü seçebilirsiniz.

2. Adım : Bir sonraki adımda, “Bir İşlem Ekle” seçeneğini tıklayın ve Google Drive’ı aksiyon hizmeti olarak bağlayın. Bundan sonra, ilk adımda oluşturduğunuz tetiğe tepki olarak eylem olarak “Dosya Oluştur” u seçmeniz gerekiyor. Ardından, Google Drive’da Dropbox’da seçilen kaynak klasörü senkronize etmek istediğiniz hedef klasörü seçebilirsiniz. Buna ek olarak, aşağıda gösterildiği gibi, giriş alanlarındaki dosya adını ve dosya içeriğini seçtiğinizden emin olun.

3. Adım : Tamamlandığında akışı kaydedin, otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır. Dropbox’da ki kaynak dizine yeni bir dosya eklendiğinde Google Drive’daki hedef dizin ile otomatik olarak senkronize edileceği anlamına gelir.

Dropbox’daki yeni eklenen dosyalarda yapılan değişiklikleri Google Drive ile senkronize etmek istiyorsanız, bunun için ayrı bir akış da oluşturabilirsiniz. Bu akışta tetikleme hizmeti, eylem servisi ve eylem de dahil olmak üzere her şey aynı olacaktır. Ancak tetiği farklı olacak. Bunun yerine “Bir dosya oluşturulduğunda”, “Dosya değiştirildiğinde” tetiği seçmeniz gerekir.

Bu, şimdi iki akış akışı yaşamanız anlamına geliyor. Bir akış, Dropbox’daki yeni dosyaları Google Drive’a senkronize eder ve ikinci akış, değiştirilen dosyaları Dropbox’dan Google Drive’a senkronize eder. Tabii ki, bu hizmetin en büyük kısıtlaması yalnızca Dropbox’tan Google Drive’a senkronize edilebilmesidir ancak Google Drive’dan Dropbox’a senkronize edilemez. Yalnızca tek yönlü senkronizasyon arıyorsanız, o zaman bunu deneyebilirsiniz.

Özet:

Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Yok
Mevcut dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Hayır
Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Evet
Sınırlamalar : Ayda maksimum 750 akış geçer.

IFTTT ile Dropbox Verilerini Google Drive’la Senkronize Etmek İçin:

IFTTT , aynı zamanda, otomatik görevleri gerçekleştirmek için birden fazla hizmeti bağlayarak uygulamalar oluşturmanıza olanak tanıyan bir otomasyon hizmetidir. Microsoft Flow’a benzer şekilde, Dropbox verilerini yalnızca Google Drive ile senkronize edebilirsiniz; bu, iki yönlü senkronizasyon için herhangi bir seçenek sunmadığından. Dropbox’daki mevcut dosyalardaki değişiklikler de Google Drive’da güncellenmeyecektir.

IFTTT’yi kullanarak Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım : IFTTT’yi açtıktan sonra, üstteki “Uygulamalarım” seçeneğine tıklayın ve ardından “Yeni Applet” i seçin. Ardından “Bu” seçeneğini tıklayın ve tetikleyici hizmet olarak Dropbox’ı seçin. Bundan sonra, devam etmek için seçmeniz gereken “Klasörünüzde Yeni dosya” adlı bir tetikleyici görürsünüz.

2. Adım : Tetiği seçtiğinizde, bir eylem servisini seçmek için devam edip “O” seçeneğini tıklayın. Burada, Google Drive’ı seçmeniz ve ardından işlemi “URL’den dosya yükle” olarak seçmeniz gerekir. Bundan sonra, Dosya URL’si, Dosya Adı ve dosyayı eşitlemek istediğiniz Sürücü Klasörü Yolu gibi bazı applet parametrelerini seçmenizi istersiniz.

Adım 3 : Uygulamayı bitirdiğiniz anda, kaydedin ve etkinleştirin. Şimdi, herhangi bir dosyayı Dropbox’a yüklediğiniz her sefer, işlem otomatik olarak çalışır ve Google Drive’da yeni bir dosya oluşturur.

Bu hizmetin kısıtlamaları, mevcut herhangi bir dosya Dropbox’da değişiklik yaparsa, bu değişiklikler Google Drive ile senkronize edilmeyecektir. Ve elbette, senkronizasyon tek yönlüdür: Dropbox’dan Google Drive’a.

Özet:

Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Yok
Mevcut dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Hayır
Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Yok
Sınırlamalar : Yok

Google Drive ile Dropbox Verilerini Senkronize Etmek İçin Zapier Nasıl Kullanılır:

Zapier, Dropbox ve Google Drive’ı senkronize etmenize yardımcı olabilecek başka bir otomasyon hizmetidir. Microsoft Flow ve IFTTT’den farklı olarak, bu yöntem her iki yönde de eşitlemenizi sağlar; bu, Dropbox verilerini Google Drive’a ve Google Drive verileri Dropbox ile eşzamanlayabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, bunun için iki ayrı Zaps (otomatik görev) oluşturmanız gerekir. Birinin Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize edeceği ve diğer Zap’ın Google Drive verilerini Dropbox ile senkronize edebileceğini. Zapier’in bir diğer ilginç özelliği, mevcut dosyalarda yapılan değişiklikleri senkronize etmenize izin veriyor olmasıdır. Ancak, bu özellik yalnızca Google Drive’daki verileri Dropbox’a senkronize ederken çalışır. Zapier’in ücretsiz sürümü ayda 100 Tasks ile sınırlandırılmıştır (her zaman Dropbox’ta yeni bir dosya bulur ve onu transfer eder, 1 Görev sayılır).

Zapier kullanarak Dropbox verilerini Google Drive ile senkronize etmek için gerekli adımları görelim.

Adım 1 : Sadece Zapier’e göz atın ve en üstte “Make a Zap” düğmesini tıklayın. Bundan sonra, soldaki panelde “Trigger” ve “Action” adlı iki farklı bölüm göreceksiniz, bunları kullanarak Zap için tetikleyici ve eylem ayarlamalısınız.

Adım 2 : “Tetikleyici” bölümünde, yapılması gereken ilk şey tetik uygulaması olarak “Tüketici Kutusu” nu seçmektir. Bunu yaptığınızda, tetikleyiciyi “Directory’deki Yeni Dosya” olarak seçin ve ardından Dropbox hesabınızı bağlayın. Ardından senkronizasyon için klasörlerden herhangi birini veya kök dizini seçebilirsiniz.

3. Adım : Bundan sonra, “İşlem” bölümüne gidin ve hareket uygulaması olarak Google Drive’ı seçin. Bundan sonra Zap’ın eylemi olarak “Dosya Yükle” yi seçmek zorunda olduğunuz çeşitli eylemleri göreceksiniz. Bunu yaptığınızda, Google Drive hesabınızı bağlamanız ve Zap şablonunu düzenlemenizi isteyecektir. Şablonu düzenlerken, Dropbox verilerini ve dosya adı, yol, paylaşım bağlantısı, boyut gibi birçok diğer dosya parametresini eşitlemek istediğiniz klasörü atayabilirsiniz.

4. Adım : Şablon düzenleme işlemini tamamladıktan sonra Zap’a bir ad verin ve etkinleştirin. Şimdi, bir dosya Dropbox’daki seçili dizine her eklendiğinde otomatik olarak Google Drive’da seçtiğiniz hedef dizinde senkronize edilecek. IFTTT’ye benzer şekilde, bu dosya Dropbox’daki mevcut dosyalarda yapılan değişiklikleri senkronize etmez.

Şimdi, Google Drive verilerini Dropbox ile senkronize etmek için yeni bir Zap oluşturmanız gerekecek. Bu Zap’da, tetik uygulaması olarak Google Drive’ı seçmeniz ve tetikleyici olarak “Yeni Dosya” yı seçmeniz gerekir. Bundan sonra, basitçe eylem uygulaması olarak Dropbox’ı ve Zap için eylem olarak “Dosya Yükle” yi seçin. Bunu yaptığınızda, bir dosya Google Drive’a her yüklendiğinde Dropbox ile senkronize edilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, Google Drive’daki mevcut dosyalarda yapılan değişiklikleri Dropbox’a da senkronize eder. Bunun için tetiklemenin Google Drive olacağı yeni bir Zap oluşturmanız gerekiyor ancak tetikleyiciyi “Güncellenmiş Dosya” olarak seçmeniz gerekiyor. Güncellenmiş dosyanın, birincil klasörün alt klasörleri değil, herhangi bir belirli klasörün içinde olması gerektiğini unutmayın. Tetikle işiniz bittiğinde, devam edin ve Dropbox eylemi olarak “Dosya Yükle” yi seçebilirsiniz. Bu, Google Drive’daki seçilen klasördeki dosyalarda yapılan tüm değişiklikleri Dropbox ile senkronize eder.

Özet:

Dropbox’ı Google Drive’la Senkronize Et : Evet
Google Drive’ı Dropbox’a Senkronize Et : Evet
Mevcut dosyaları Dropbox ve Google Drive arasında aktarma : Hayır
Varolan Dosyalardaki Değişiklikleri Senkronize Et : Evet, yalnızca Google Drive’dan Dropbox’a
Sınırlamalar : Ayda sadece 100 dosya aktarma görevleri.

Bu yazıda, Dropbox’ı ve Google Drive’ı 5 farklı hizmeti kullanarak senkronize şekilde tutmayı açıkladım.Tüm bu hizmetleri kullandıktan sonra, tüm Dropbox verilerimi kolayca Google Drive ile senkronize edebildim. Kişisel olarak, CloudHQ ve MultCloud’dan hoşlanırım, çünkü bunlar hem Dropbox hem de Google Drive arasında veri senkronizasyonu yapmayı kolaylaştıran iki yönlü senkron desteği sağlarlar. Zapier aynı zamanda iki yönlü senkronizasyona izin verir, ancak ücretsiz planı çok sınırlıdır ve ayda sadece 100 ücretsiz görev vardır.

Dropbox’ı Google Drive ile senkronize etmek için başka bir servis biliyorsanız, aşağıdaki yorumlarınızda bana bildirin.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et