Mutlaka Bilinmesi Gereken 7 Excel Özelliği

Ofis yaşantısının vazgeçilmezi olan Microsoft Office Excel modülü her zaman kolaylık sağlamıştır lakin fonksiyonlarını bildiğiniz zaman böyle olmuştur. Örnek vermek gerekirse grafik ekleme bazen kurtarıcınız olacaktır. Öyle ki Excel üzerinde bu fonksiyon bazen yapılacak veri sunumunda profesyonel bir görünüm katacaktır. Bu makalemizde Excel kullanıyor ve ofis ortamında iseniz Excel üzerine yapacağınız işlemler esnasında mutlaka bilinmesi gereken 7 özelliği açıklayacağız.

Mutlaka Bilinmesi Gereken 7 Excel Özelliği

1 – Grafik Ekleme

Excel Grafik Ekleme

Çalıştığınız yerin verilerini hazırlıyorsak profesyonel gözükmesi lazım. Çalıştığınız yerle ilgili önemli verileri görüntülerken anlaşılabilir bir şekilde basit grafik araçlarını kullanmanızı öneririm. Grafiklerinizi parçalayıp tek bir sayfada yan yana birkaç farklı grafikte büyükçe gösterebilirsiniz. Bunu da Excel sayfanızda ilgili sütunun başlığını tıklayın daha sonra sırasıyla insert (ekle)>Chart(Grafik)>Chart Type(Grafik türü) yolunu izleyin.

2 – Biçimlendirme Türleri

Excel Biçimlendirme Türleri

Bu araçla veri tablonuzda önemli gördüğünüz yerlerin vurgusunu arttırabilirsiniz. Örneğin, tablonuzda önemli gördüğünüz hücresini %80 yakınlaştırıp ayrıca kırmızı renk vererek etkinliğini vurgulayabilirsiniz. Bunu da vurgulamak istediğiniz hücreyi tıklayın daha sonra sırasıyla home (giriş)> conditional formatting (Biçimlendirme Türleri)>Add(Ekle) adımlarını izleyerek biçimlendirme türünüzü belirliye bilirsiniz.

3 – Hızlı Analiz

Excel Hızlı Analiz

Bu araç küçük tablolarda tablo oluşturma süresini minimuma düşürüyor. Verinizi seçtikten sonra bu araçla verinizle ilgili düzenleme, grafik oluşturma, tablolama, toplama işlemi ve mini grafikler gibi işlemler yapabilirsiniz.  Bunun için tablonuzdan verilinizi seçip farenizle sağ tıklayın böylelikle hızlı analiz menüsü açılacaktır.

4 – Otomatik Doldurma

Excel Otomatik Doldurma

Tablonuz da ki tamamlanmamış satırı otomatik doldurma özelliği ile doldurarak birçok kişinin göz ardı ettiği büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu araç Excel tablonuzda satırları veya sütunlarınızı tanıyarak eksik yerleri otomatik olarak doldurabilir. Bu yapmak için sütunun seçerek sağ alt taraftan tutup aşağıya doğru sürükleyin.

5 – Power Wiew

Excel Power Wiew

Verilerinizi görselleştirmek, incelemek, birden fazla tabloya dayalı analizler veya sunmak için bu aracı kullanabilirsiniz. PowerPointle de uyumlu rapor almak için benzersiz bir araçtır. Eğer Office 2013 kullanıyorsanız bu aracı kullanmak için sırasıyla insert(ekle)> report(raporlar) yolunu izleyin.

6 – Özet Tablo

Excel Özet Tablo

Tartışmasız Excel in en güçlü aracıdır. Özet tablosu bir tablodaki verileri yatay olarak göstermemizi sağlar yani satırda bulunan bilgileri isteğimiz alanlara göre sütunlara çevirir.

Özellikle rapor hazırlarken verileri daha anlaşılır ve düzenli hale getirmemizi sağlar. Veri aralığınızı seçin ve insert(ekle)>Pivot table(Özet tablosu) yolunu izleyin. Özet Tablonuzun yerleştirilmesiniz istediğiniz alanı seçin, düzen bölümünde alanlara sağ tıklayıp istediğiniz bölgeyi seçerek ya da düzen bölümündeki bölgeler arasında alanları sürükleyerek, istediğiniz zaman alanları yeniden düzenlemek için Özet Tablo alan listenizi kullanabilirsiniz. Özet tablo raporunu oluşturduktan sonra veri kaynağınız da yaptığınız değişiklikler, seçili özet tablo raporunuzu yenilediğiniz de rapora yansıtılır.

7 – Vlookup (Düşey Ara)

Excel Vlookup (Düşey Ara)

Tablonuz da ki veya aralıktaki öğeleri satır temelinde arayarak bulmanız gerektiğinde, arama işinizi görür. Düşey Ara’nın sırrı, aradığınız değerin (çalışanın soyadı gibi) bulmak istediğiniz dönüş eğerinin (çalışanın telefon numarası) solunda yer almasını sağlayacak şekilde verilerinizi düzenlemektir. Satış uzmanları için madde bilgilerini tanımlamak, fiyat, stok gibi verileri elde etmek için idealdir bir araçtır.

Düşey Ara formüllerini çağırmak için Formüller menüsünü tıklayın ve referans numaranızı içeren hücreyi girin. Sonra veri çekmek için hücre aralığını girin, böylelikle aradığınız veri için sütun numarasını bulacaksınız.

Sizinde önerdiğiniz mutlaka bilinmesi gereken bir Excel özelliği fonksiyonu var ise bize yorum bölümünde bildirebilirsiniz.

[Toplam:7    Ortalama:4.3/5]

2 YORUMLAR

  1. Özellikle pivot table maddesi çok önemli. Çünkü pivot tabloları her insanın mutlaka bilmesi gereken bir özellik. Büyük boyutlu göz korkutan data tablolarınızı saniyeler içinde analiz edebilecek imkan sunacaktır sizlere.

  2. günümüzde iş başvurularının hemen hemen hepsinde aranan olmazsa olmaz özellik ‘ileri derecede office programlarına hakim olmak’ bu bağlamda en çok kullanılan ve en işlevsel office uygulaması excel hakkında çok faydalı bir yazı olmuş.

Makalemizi Oylayabilir Ya da Makalemiz Hakkında Yorum Yapabilirsiniz!