Genelinternet

Interactive Generative Art

Reklamlar

Hafif bir fon müziği eşliğinde interactive generative art yapmayı düşündünüz mü? Ya da interaktif etkileşimli sanat (Interactive Generative Art)nedir önce bunu tanımlayalım.

Interactive Generative Art Nedir?

Generaktif sanat tamamen özerk bir sistem kullanımı ile oluşan sanat anlamına gelir.

Bu bağlamda özerk olan bir sistem, genellikle insan olmayan ve bağımsı aksi sanatçı tarafından doğrudan alınan kararlar gerektiren bir sanat özelliklerinden biridir.

Bazı durumlarda bu sanat yaratıcısının fikirlerini temsil eder ve sanatın üzerine kendi rolünü yaratır.

Generaktif sanat genelde bilgisayara algoritmik belirlemek için başvurulur.

Ayrıca interaktif generatif sanatta bilgisayar programlarına sıklıkla başvurulur. Örneğin; Macromedia, Dreamweaver, Macromedia Flash, Adobe Photoshop gibi çeşitli çizgi, animasyon ve web tasarım alt yapısını sağlayan program ya da uygulamalar bu sanatın geliştirilmesin de başı çekmekte.

Fakat bazen de bu sanat kimya, biyoloji, mekanik ve robotik, akıllı malzemeler, manüel randomizasyon, matematik, veri haritalama, simetri, döşeme ve daha fazla sistemler için kullanılır.

Interactive Generative Art Nasıl Yapılır?

İnteraktif Generatif Resim yapmak istiyorum derseniz;

http://new.weavesilk.com/?i4dv

yukarıda ki yazıdan giriş yaparak ilgili web adresine size verilen 6 adet farklı renkten hafif bir fon müziği eşliğinde bir interaktif etkileşimli resim yapabilir ve bunu facebook ya da twitter üzerinden sosyal paylaşım ağlarında sergileyebilirsiniz.

İlgili sayfanın sağ üst köşesinde bulunan butonları açıklayalım

Clear butonu ile sayfayı temizliyorsunuz dikkatli çizim yapın beğenmediğiniz yeri silme imkanınız yok ne yazık ki zaten interaktif sanatta dikkatsiz olunca daha bir hoş oluyor :)

Share butonunu kullandığımızda ise ilgili çalışmamız kayıt edebiliyor ve bu çalışmanızı mail olarak atabilir, linkini kopyalayabilir ya da sosyal paylaşım ağlarında sergilemeniz için hazır link oluşturacak butonları görebilirsiniz.

Sayfanın sol altında bulunan bölümde ise bize sunulan 6 adet rengi kullanabilirsiniz ve hemen bu renk butonun yanında bulunan yazıda dikey simetri (vertical symmetry), dört yönlü simetri (four-way symmetry) ya da simetri olmadan çizim yapabilirsiniz.

Sayfanın sağ üst köşesinde ise ilgili sayfayı beğenme butonu, arka fon müziği kapatma butonu ve ilgili sistemin yapımcılarının kimler olduğu konusunda ufak bir açıklama ve yazının sonu ufak bir çalışma :)

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin