BilgisayarGenelİşletim SistemleriTeknolojiWindows

Hangi işletim sistemini ne kadar kullanıyoruz

Reklamlar

Windows 8’de işler nasıl gidiyor? Windows XP direnmeye davem ediyor mu? İşte tüm cevaplar!

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8, pazar payında Şubat ayında da bir miktar artış sağladı. Bunun sebebi bizde her yeni bilgisayarlarda işletim sistemi olarak Windows 8 şartının olması diyebiliriz :)

Hangi işletim sistemini ne kadar kullanıyoruz
Hangi işletim sistemini ne kadar kullanıyoruz

Hangi işletim sistemini ne kadar kullanıyoruz

Grafiğe göre işletim sistemlerinin en fazla kullanılanı Windows 7 ve onu ikinci sırada ise Windows Xp takip etmekte. Mac işletim sistemleri ise toplamda %6 lık bir pazar payına sahip. Diğer işletim sistemleri ise % 2 lik bir pazar payını tutmakta.

Net Applications verilerine göre Ocak ayında PC ‘lerin yüzde 2.36’sın da yüklü olan Windows 8, Şubat ayında pazar payını yüzde 2.79 ‘a yükseltti. Net Applications ‘ın Windows 8 dilimi içerisinde aslında üç ayrı Windows 8 sürümü bulunuyor: Windows 8 Touch (Yüzde 0.10), Windows RT touch (yüzde 0.02) ve Windows 8 (yüzde 2.67).

Böylelikle Windows 8, PC ‘lerin yüzde 2.61’inde yüklü olan Mac OS 10.8‘i de geçmeyi başarmış bulunuyor Net Applications ‘un verilerine göre. Pazar payını yüzde 44.48’den yüzde 44.55’e yükselten Windows 7 ise dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olma ünvanını koruyor verilere göre kullanmakta. Windows XP, yüzde 39.51’den yüzde 38.99’a düşerken Vista ‘nın kullanım oranı, yüzde 5.24’ten yüzde 5.17’ye geriliyor ki Vista’ dan beklendik bir veri olması şaşırtıcı değil tabi ki de.

Dört aydır piyasada bulunan Windows 8’in uygun fiyatlı yükseltme fırsatları sona ermiş bulunuyor. Microsoft’un Windows 8’i bundan sonra da aynı hızda yaymayı başarıp başaramayacağını bekleyip, göreceğiz. Tabi asıl merak konusu Windows Blue nun nasıl bir kullanım oranına sahip olacağı.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamlar bizim için önemli lütfen reklam engelleyicinizi kapatır mısınız?