FirefoxGenelWebmaster

Firefox’a Grup ilkesi Desteği Nasıl Eklenir?

Reklamlar

Bu eğitici, Firefox’a Grup ilkesi desteği nasıl eklenir açıklıyoruz. 

Firefox 60 ile yeni ESR ( Genişletilmiş Destek Sürümü ) sayesinde, Firefox’un çeşitli önemli ayarlarını Windows Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi aracılığıyla yapılandırmak veya denetlemek artık mümkün. 

Örneğin, Firefox hesaplarına, yerleşik PDF görüntüleyicisine, cep, form geçmişi, geliştirici araçları, özel tarama, telemetri, eklenti yöneticisi sayfası, about: config sayfası ve çok daha fazlasına erişimi devre dışı bırakabilirsiniz . Google Chrome’un benzer bir özelliği zaten vardı ve şimdi Firefox da bu özelliği kullanıcılarına hediye etti.

Firefox * .admx ve * .adml dosyalarını içeren ilke şablonları (veya ADMX şablonları) yayımladı. Bu dosyaları Windows sistem klasörünün PolicyDefinitions dosyasına yapıştırmanız gerekir. Bundan sonra, Grup İlkesi penceresinde Firefox tarayıcısında uygulayabileceğiniz farklı ayarları içeren bir Firefox klasörü olacaktır. Firefox’a Grup İlkesi desteği eklemek için her adım burada ele alındığı için bu eğitim size yardımcı olacaktır.

Firefox klasörünü Windows Grup İlkesi’ndeki Yönetim Şablonları klasöründe görebilirsiniz. Bu klasörün altında, Firefox tarayıcısını sizin kullanımınıza göre etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz farklı ayarlar mevcuttur. Bu, bireysel kullanıcılar ve kuruluşların kullanıcıları için belirli bir konumdan Firefox ayarlarını kontrol etmeleri için yararlıdır.

Windows’da Yerel Grup İlkesi nedir?

Yerel Grup İlkesi (LocalGPO veya LGPO olarak da bilinir), Windows’un yerel bir özelliğidir (Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 Pro, Enterprise Edition, vb.). Farklı kullanıcılar veya kendi PC’niz için farklı ayarları yapılandırmaya yardımcı olur. Örneğin, Başlat menüsündeki bağlam menülerini devre dışı bırakmanızı, kilit ekranı değiştirmeyi , Windows Takvim’i kapatmanızı ve çok daha fazlasını yapmanızı sağlar. Basit bir ifadeyle, kullanıcı deneyimini kontrol etmek veya değiştirmek için ayarlayabileceğiniz pek çok yapılandırma vardır.

Şimdiye kadar, Firefox Grup İlkesi desteğiyle gelmedi, ancak bu bekleme bitti. Firefox için bu özelliği nasıl etkinleştirebileceğinizi görelim. Bu dersi Windows 10 sistemini kullanarak ele aldım.

Firefox’a Grup ilkesi Desteği Nasıl Eklenir?

Firefox’a grup ilkesi desteği nasıl eklenir sorumuzun cevabı 10 adımda tamamlanmış olacaktır. Bu adımları kısaca açıklamak gerekirse şu şekilde olacaktır;

1. Adım: Yapmanız gereken ilk şey, Mozilla Firefox tarafından sağlanan politika şablonlarını indirmek. İlke şablonları ‘zip arşivi GitHub’da mevcuttur ve bu bağlantı dosyayı almanıza yardımcı olacaktır. Zaten çalışıyorsa, Firefox tarayıcısını da kapatmalısınız.

Adım 2: İndirme zip dosyasını ayıklayın. Bu dosya altında “ Windows ” klasöründe “ firefox.admx ” ve “ mozilla.admx ” dosyalarını ve “ en-US ” klasöründe “ firefox.adml ” ve “ mozilla.adml ” dosyalarını göreceksiniz.

Adım 3: “ firefox.admx ” ve “ mozilla.admx ” dosyalarını panoya kopyalayın. Şimdi “ Windowslogokey + R ” kısayol tuşu veya arama kutusunu kullanarak Çalıştır kutusunu açın.

Açıldığında,“ %systemroot%\PolicyDefinitions” %systemroot%\PolicyDefinitions Tamam düğmesine veya Enter tuşuna basın.

Adım 4: PolicyDefinitions klasörü “WINDOWS” sistem klasörü altında açılır. Bu klasörde çok sayıda ADMX dosyası göreceksiniz. Şimdi bu klasördeki “ firefox.admx ” ve “ mozilla.admx ” dosyalarını yapıştırın. Kopyalama izni istenirse, izin vermeniz yeterlidir.

Adım 5: Şimdi “ firefox.adml ” ve “ mozilla.adml ” dosyalarını 2. adımda bahsettiğim “ en-US ” klasöründe bulunan panoya kopyalayın.

Adım 6: Tekrar Çalıştır kutusunu kullanın. Bu kez, Çalıştır kutusunda kullanılabilen metin alanına “ %systemroot%\PolicyDefinitions\en-US ” yazmanız ve OK tuşuna basmanız gerekir.

7. Adım: Çok sayıda ADML dosyasının saklandığı “PolicyDefinitions” klasörü altında bir “ en-US ” klasörü açılır. “ Firefox.adml ” ve “ mozilla.adml ” dosyalarını “ en-US ” klasörüne yapıştırın.

Yine, dosyaları kopyalamak için izin gerekiyorsa, izin vermek için Devam düğmesine basmanız yeterlidir.

Adım 8: LocalGPO’yu açın. Bunun için tekrar çalıştırma kutusu kullanılacaktır. Veya arama kutusu da kullanılabilir. Sadece gpedit.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Bu, Grup İlkesi penceresini önünüzde açacaktır.

Adım 9: Grup İlkesi penceresinde şu yolu kullanın: Computer Configuration → Administrative Templates → Mozilla → Firefox.

Adım 10: Firefox klasörünün seçilmesi, sağ taraftaki birçok klasörü ve ayarı keşfedecektir. Önemli ayarlardan bazıları şunlardır:

  • Eklenti Yöneticisi’ni Engelle – Bu ayar, Firefox’un Eklenti yöneticisi sayfasına erişimi etkinleştirmeye / devre dışı bırakmaya yardımcı olur.
  • Engelle: config- Bu ayarı kullanarak, Firefox’un yapılandırma sayfasına erişim devre dışı bırakılabilir / etkinleştirilebilir.
  • Yerleşik PDF görüntüleyiciyi devre dışı bırak.
  • Geliştirici Araçları’nı devre dışı bırak.
  • Güvenli Mod, vb.

Bir ayarı çift tıklamanız yeterlidir ve bu seçeneği etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için seçenekler görünür olacaktır.

Bu kadar! Windows Yerel Grup İlkesi Firefox için etkinleştirildiğinde, farklı ayarlar özelleştirilebilir.

Sonuç:

Firefox’ta Grup İlkesi desteği sadece çok uzun zaman önce gelmiş olması gereken çok iyi bir özellik. Yine de çok geç değil. Artık Firefox, bazı yararlı ayarları düzeltmek için Windows Grup İlkesi’ni de destekliyor. Yukarıdaki tüm adımları bir kez dikkatli bir şekilde tamamlayın ve ardından Grup İlkesi Firefox ayarlarını özelleştirmenize yardımcı olmaya hazır olacaktır.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et