Ekranı Kırılan Cep Telefonundan Verileri Nasıl Kurtarırız?
Ekranı Kırılan Cep Telefonundan Verileri Nasıl Kurtarırız?

Cep telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi olduğundan mıdır nedir elimizden düşmemesi hayal bile değil her an düşme tehlikesi geçirmeye meyilli diyebiliriz. Tabi bazen düşüşler hafif bazen sert olmakla birlikte cep telefonunun yani taşınabilir cihazımızın ekranının kırılmasına neden olabiliyor. Peki ekranı kırılmış ya da patlamış cep telefonundan verileri nasıl kurtarabiliriz?

USB Hata Ayıklama Modu Açık Olmalı (Uyarı)


Ufak bir iki hatırlatma yazıyı okumaya başlamadan önce bilmelisiniz ki USB hata ayıklama modu açık olmalıdır bir diğer husus programın önceden yüklenmiş olması ya da yapılabiliyor ise kırık iken yükleyebilmek tuz buz olan ekranda zaten bir şey yapamazsınız. Açık değil ise usulca elinde ki klavyeyi bırakıp sayfayı terk et ufaklık aklı başında olmadan gelip aptalca yorum yapma lütfen.


Ekranı Kırık Telefondan Verileri Çekme İşlemi

Elbette ki ekranı kırılan telefonlar, telefonun kullanıcısı için bir kabus bir korku serüveni olabilir. Özellikle de telefonun içinde kaybı sakıncalı önemli veriler varsa, kırık bir ekrana sahip telefondan verileri kurtarmak kolay olmayacaktır. Harici SD karttaki veriler kurtarılsa bile telefonun dahili hafızasındaki veriyi alabilmek için ekran üzerinden müdahale gerekebilir.

Android Control Nasıl Kullanılır?

Ekran kırık olunca tabi hiç bir şekilde telefonun dahili hafızasında ki veriyi alamıyoruz. Ama bu noktada imdadımıza bir uygulama yetişiyor ki bu uygulamanın adı Android Control. Bu uygulama ekran kırık iken telefonun bilgisayar yardımı ile bilgisayar üzerinden telefonunuzun dahili hafızasına müdahale edebiliyorsunuz.

İlgili android taşınabilir cihazımızın yani telefonumuzun USB debugging yani USB hata ayıklama modunu açtıktan sonra ADB isimli rootlama aracını telefona yüklemeniz gerekiyor. Paylaşımlı bir Google Drive klasöründen Android Screen uygulamasını alıp bilgisayarınızda çalıştırın. Telefon veya tabletinizi şimdi bilgisayarınıza bağladığınızda cihazınızın ekranı artık bilgisayar ekranında belirecek. Böylece telefonunuzun hafızasındaki önemli verileri artık bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

Uygulamanın bilgisayar ile telefon arasında yapılan bağlantıdan bir görüntü

Android Control nasıl kullanılır

Uygulamayı Nereden İndirebilirim?

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

[Toplam:3    Ortalama:4.3/5]

17 YORUMLAR

  1. Be angut arkadaşım yazını düzenlemek zorunda kaldım kusura bakma artık… Yorum yazınca uygun bir dille eleştirini yapabilirsin. Geliştirici modunu açamıyorsan ben ne yapayım? Uygulamayı kullanmak için geliştirici modunu açmak gerekiyor ki bunu yapamıyorsan zaten kusura bakma si.. git telefonunu servise ver bayram bayram zorla sövdürüyorsun kendine. Her neyse küfürü geçim olayı anlatayım modu açtı isen bilgisayar ile telefon arasında bağlantıyı sağlamak için uygulamayı kullanıp verilerini çekebilirsin.

  2. birader şaka mısınız? telefona bir şey yükleyecek kadar ekranı kullanabiliyorsam zaten kablo ile pc’ye bağlar oradan verileri alırım. programın işe yaradığı durumlar muhakkak vardır da başlıkla uyumsuz olmuş yazı içeriği.

  3. Merhaba,

    sanırım link koymaktan kastınız etiketlere ait linkler onları eklentim otomatik yapmaktadır, örneğin ios kelimesi geçerse yazıda bu kelime ile alakalı blog da bulunan yazılara link çıkışı veriyor bunu bana açıklattırdığınız için çok üzgünüm.

  4. Selam…Alakasız linkler için teşekkürler.50 tane link koymuşsun.30 dakikadır makaleni okuyorum hiç bir sonuca varamadım.Biz de site işletiyoruz ama kullanıcıları alakasız linklere göndermekten kaçınıyoruz.

  5. ayarlar geliştirici bölümünü görebiliyo olsak bu kadar işleme ne gerek var. zaten yazıyı da copy paste yapmışsın pehhh

  6. Merhaba,

    makalenin içerisinde gerekli bilgilendirmeyi yapmıştık dikkatli okudu iseniz açıklamalar mevcut. Makale dediğiniz gibi alıntıdır.

Makalemizi Oylayabilir Ya da Makalemiz Hakkında Yorum Yapabilirsiniz!