Genel

Global Firepower

Reklamlar

Global Firepower nedir diye soracak olursanız kısaca bahsetmek gerekirse Küresel Ateş Gücü anlamına gelmektedir.

Global Firepower ülkelerin askeri güçlerini araştıran bir web sitedir. Ülkelerin toplam nüfusundan, yedek askerine, savunmasına, ordu kuvvetlerine ayırdığı bütçeleri, askeri birliklerini vs bilgilerini profesyonel strateji uzmanları tarafından belirlenmektedir web sitedeki veriler.

Global Firepower yani Küresel Ateş Gücü ‘nün resmi web sitesi GlobalFirepower.com‘dur. GlobalFirepower.com, 137’den fazla ülkenin savunma ile ilgili bilgilerini izleyen ve tamamen bağımsız bir kaynak olarak mevcut olan, yıllık olarak güncellenen, istatistiklere dayalı bir web sitesidir.

Global Firepower
Global Firepower

Global Firepower Nedir?

2006’dan beri GlobalFirepower (GFP), 137 modern askeri güç hakkında benzersiz bir analitik bilgi sunumu sağlamıştır. GFP sıralaması, her ülkenin geleneksel silahlarla savaştığı kara, deniz ve havadaki potansiyel savaş yapma kabiliyetine dayanmaktadır. Sonuçlar, nihai listeyi oluşturan 55 farklı faktörle birlikte kaynaklar, finans ve coğrafya ile ilgili değerleri içermektedir. Sonuçlar, savaşın kaçınılmazlığın dışında göründüğü, giderek daha değişken bir küresel manzaraya ilginç bir bakış sunuyor.

Global Firepower Hangi Kriterleri Baz Alarak Sıralama Yapıyor?

Global Firepower, ateş gücünü hesaplarken bazı kriterleri baz alarak sonuç göstermektedir. Global Firepower Index yaklaşık 50 değişkene göre orduların gücünü hesaplayıp sıralıyor. Endekse askere çağrılabilecek nüfus, tank, uçak, nükleer başlık, uçak gemisi, denizaltı sayısı ve savunma bütçeleri giriyor. Ancak kategoriler her ülke için farklı ağırlıkta hesaplanıyor. Mesela denize kıyısı olmayan ülkenin gemi sayısı ordu gücünü hesaplamada az ağırlık oluşturuyor.

Küresel Ateş Gücü hesaplaması yapılırken dikkate alınan kriterler;

  • İş Gücü: Bu kriterde bulunanlar toplam nüfus, mevcut insan gücü, hizmete uygun insan gücü, yıllık askeri çağa ulaşan insan gücü, aktif askeri insan gücü, aktif yedek askeri iş gücü.
  • Hava Gücü: toplam uçak gücü, savaşçıları ve önleyici, saldırı uçağı, ulaştırma, eğitmenler, toplam helikopter, saldırı helikopteri, hizmet verilen hava alanları.
  • Ordu Gücü: savaş tankları, zırhlı savaş araçları, kendinden itmeli topçu, çekilmiş topçu, roket projektörleri.
  • Deniz Gücü: toplam deniz gücü, Uçak gemileri, firkateyn, destroyerler, korvet, denizaltılar, devriye botu, mayın arama.
  • Finansal Kaynaklar: yıllık savunma bütçeleri, dış borç, döviz ve altın rezervleri, satın alma gücü paritesi
  • Lojistik Kaynaklar: iş-gücü gücü, tüccar deniz gücü, büyük limanlar ve terminaller, kara yolu kapsama, demir yolu kapsama
  • Doğal Kaynaklar: petrol üretimi, yağ tüketimi, kanıtlanmış petrol rezervleri.
  • Coğrafya: kare arsa alanları, kıyı şeridi, paylaşılan sınır, su yolu kapsamı

Global Firepower’da Başka Neler Var?

Global Firepower web sitesinde ayrıca bulunacaklar şunlar; ülkeler arası ateş gücü karşılaştırması, NATO Ateş Gücü bilgisi, Avrupa Birliğinde bulunan ülkelerin ateş gücü, Orta Doğu’da bulunan ülkelerin ateş gücü, Asya Pasifik ülkelerinin ateş gücü, 2019 Yılı En Güçlü Ülkeler hakkında ki ateş gücü bilgisi gibi istatistik bilgileri de bulunmaktadır.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x