GenelinternetNasıl Yapılır?Webmaster

502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Reklamlar

502 Bad Gateway Hatası (502 Bozuk Ağ Geçidi) ile karşı karşıya mısınız? Bu makalede, 502 Hatalı Ağ Geçidi hatası hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız. Bu hatayı neden gördüğünüzü ve nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

502 hatalı ağ geçidi hatasını herhangi bir cihazda, tarayıcıda ve işletim sisteminde görebilirsiniz. Bu hatanın sayfası her web sitesi tarafından değiştirilebilir, bu durumda yukarıdaki varsayılan hata sayfası yerine özel bir hata sayfası görürsünüz. Gördüğünüz diğer yaygın sunucu tarafı hataları, 504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı Hatası, Hata 500 dahili sunucu hatasıdır.

Hatada Görebileceğiniz Farklı Varyasyonlar

502 bad gateway hatalarını farklı şekillerde görebilirsiniz. 502 hatası nedeniyle karşılaşabileceğiniz çeşitli mesajlara bir göz atalım.

502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler
502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir siteye erişmeye çalışırken bir Sunucu Hatası veya 502 hatası görüyorsanız, bu bir 502 Bad Gateway hatası gördüğünüz anlamına gelir.

502 hatalı ağ geçidi hatası bazen şu şekilde de gösterilir:

 • HTTP Hatası 502- Hatalı Ağ Geçidi
 • 502 Proxy Hatası
 • 502 Sunucu Hatası
 • 502 Servis Geçici Olarak Aşırı Yüklendi
 • HTTP 502
 • 502 Bad Gateway Nginx
 • 502 Hatası

502 Bad Gateway Hatasının Web Sitenizin SEO’suna Etkisi

502 hatalı ağ geçidi hatası sitenizde sürekli bir hataya dönüşmesi durumunda, web sayfanızın hem kullanıcılar hem de Arama Motorları için itibarını etkiler. Sonunda, hiç kimse mümkün olduğunca sık hataları gösteren bir siteyi ziyaret etmek isteyen kimse yoktur, net bir şekilde müşteriler için kötü bir deneyim yol açar.

502 Hatası Bad Gateway (Hatalı Ağ Geçidi) için Nedenler Nelerdir?

Sunucu, isteğe geçerli bir yanıt sağlayamadığından görebileceğiniz bir hatadır. 502 hatasına neden olabilecek başka nedenler de vardır. İşte en yaygın nedenler.

 1. Kaynak Sunucu Çalışmıyor
 2. Alan adı
 3. Güvenlik Duvarı Tarafından İsteği Engelle
 4. Sunucunun Arızası
 5. Tarayıcıda Hata
502 Bad Gateway Hatası Nedir?
502 Bad Gateway Hatası Nedir

Kaynak Sunucu Çalışmıyor

502 hatalı ağ geçidi hatasıyla karşılaşmanızın nedenlerinden biri, sunucunun düzgün çalışmamasıdır. Bu, sunucuya erişilemediği anlamına gelir; bunun için birçok açıklama olabilir, örneğin sunucu çalışmıyor veya bağlantı sorunu var veya sunucuda çok yüksek miktarda trafik olabilir.

Alan Adı

502 Bozuk Ağ Geçidi hatasını görmenin bir başka nedeni, etki alanının doğru IP adresini belirlememesidir. Bu genellikle Etki Alanı barındırma düzeyinde yanlış DNS kayıtlarının ayarlanması nedeniyle oluşur. Doğru DNS kayıtlarını ayarladıysanız, DNS’deki değişikliklerin küresel olarak yayılmasının zaman alabileceğini de unutmayın. Bu, güncellenme süresi veya TTL gibi çeşitli faktörlere dayanır.

Güvenlik Duvarı Tarafından İsteği Engelle

Güvenlik duvarı, sunucular arasındaki iletimi engellemek için kullanılır. 502 hatasıyla karşılaşmanın yaygın bir nedenidir. WordPress güvenlik eklentilerinizin sunucular arasındaki iletişimi engellemesi veya hatta yerel veya ISS IP’nizi engellemesi olasılığı vardır. Bunu devre dışı bırakmak için, siteye farklı bir İnternet bağlantısından erişmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, sunuculardan gelen istekleri engellemeye başlayan çok az sayıda DDOS koruma sistemi aşırı hassastır.

Sunucunun Arızası

Sunucu tamamen başarısız olduysa 502 hatalı ağ geçidi hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni bir sistem çökmesi olabilir veya bazen sunucu bakım veya benzeri nedenlerle çevrimdışı duruma getirilebilir. Bunun nedeni, sunucunun içeriğinin sunucu sağlayıcısının hüküm ve koşullarını ihlal ediyor olması olabilir.

Tarayıcıda Hata

Bazen, bazı tarayıcı uzantıları, özellikle AdBlock uzantıları olmak üzere web sitesi oluşturulurken hatalara neden olabilir. Bunun dışında, tarayıcı sürümünün eski olması nedeniyle hataya neden olabilecek nadir durumlar olabilir.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Onarılır?

502 hatalı ağ geçidi hatası sorununu çözmeye çalışabileceğiniz çok sayıda şey var. Çoğunlukla, 502 hataları PHP’deki hataların veya Sunucu yapılandırması veya sunucular arasındaki ağ hatasının sonucudur. Bilgisayarınızda veya internet bağlantınızda yanlış bir şey yok. Bununla birlikte, bazı durumlarda, tarayıcıyla ilgili bir sorun olabilir veya ISS’niz veya yerel IP’niz yukarıda belirtildiği gibi engellenebilir. Bu düzeltmelerle, 502 hatasını deneyebilir ve çözebilirsiniz.

502 Hatalı Ağ Geçidi Hatası için Genel Düzeltmeler (Kullanıcılar İçin):

 • Web sayfasını yenileyin: Bir 502 hatası oluşursa, web sitesi sunucusunun üstesinden gelebileceğinden daha fazla trafik yüklenmesi olasılığı vardır. Öyleyse, sayfayı yenileyerek bu hatayı kaldırmayı deneyebilirsiniz. Sayfanızı yeniden yüklemek için klavyenizdeki Ctrl + R veya F5 tuşlarına basın. Bu hata, üzerinde denetiminiz olmayan bir ağ hatası olduğu anlamına gelir. Sunucu yoğun trafiği alırken veya sunucu bir DDOS saldırısına maruz kaldığında bu geçici bir hata olabilir. Bir süre sonra tekrar denerseniz bu hatayı göremeyebilirsiniz.
 • Gizli Modda Deneyin: Bu hatayı düzeltmenin başka bir yolu, tarayıcınızda yeni bir Özel veya Gizli oturum başlatmaktır. Tek yapmanız gereken mevcut sekmeleri kapatmak ve yeni bir Özel veya Gizli pencere açmak. Tarayıcınızda bir sorun nedeniyle bu hatayla karşılaştıysanız, tarayıcınızı Özel modda tekrar başlatarak sorunu çözmelisiniz.
 • Tarayıcınızın Önbellek Belleğini Temizle: Tarayıcınızda depolanan bozuk dosyaların 502 Bad Gateway hatasına neden olma ihtimali vardır. Dolayısıyla, tarayıcınızın önbelleğini temizlerseniz, bu hatayı çözebilirsiniz. Ayrıca, çerezleri tarayıcınızdan kaldırmalısınız. Bu hatayı çözmede de yardımcı olabilir.Tarayıcınızın Önbellek Belleğini Temizle
 • Başka Bir Tarayıcı Deneyin: Chrome, Safari, Firefox ve Internet Explorer gibi başka bir tarayıcı kullanmayı deneyebilirsiniz. Tarayıcınızı değiştirdiğinizde bu hatayı görmüyorsanız, bu sorunun tarayıcıda olduğunu gösterir. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için tarayıcıyı yeniden yükleyebilirsiniz.
 • DNS’inizi Kontrol Edin: Bu hata için başka bir çözüm, alan adlarınızın DNS kayıtlarını kontrol etmektir. Bazen Hatalı Ağ Geçidi hatası, DNS kayıtlarıyla ilişkili sorunlardan kaynaklanır. DNS kayıtlarını değiştirmediyseniz, kayıtlardaki IP’nin doğru ayarlanıp ayarlanmadığını ve burada yazım hatası olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.
 • Ağ Cihazınızı Yeniden Başlatın: Her şeyden önce, internet modeminizin güç kaynağını kapatmanız gerekir. Bunu yapmak için, internet modeminizin fişini çekin ve 10 saniye bekleyin. Göstergeleri tamamen kapandığında, tekrar Takıp güç açma düğmesini açmanız ve bilgisayarınızın tekrar bağlantı kurmasını bekleyin.

502 Bozuk Ağ Geçidi Hatası (Geliştiriciler) için Genel Düzeltmeler:

Bir geliştirici veya sunucu yöneticisiyseniz ve bu hatayla karşı karşıyaysanız, diğer faktörler nedeniyle bu hatayla karşılaşma olasılığınız vardır. Sorunu gidermek için bu çözümleri deneyebilirsiniz.

 • Sunucunuzu kontrol edin: Sunucu IP’sinde bir izleme yolu veya ping testi yaparak sunucunuza erişilip erişilemeyeceğini belirleyebilirsiniz.
 • DNS’yi Denetle: Bu hatayı çözmenin başka bir yolu da, tam etki alanı adınızın yukarıda belirtildiği gibi düzgün bir şekilde çözülüp çözülmediğini kontrol etmektir. Bu amaçla DNS test aracını kullanabilirsiniz.
 • Yerel DNS önbelleğini temizle: Bu sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için DNS önbelleğini temizlemeyi de deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Windows kullanıcıları için cmd isteminizi açmanız gerekir. Windows PC’nizdeki komut istemini açın ve ipconfig / flushdns yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Hata Günlüklerini Kontrol Et: Sunucuda oluşturulan belirli bir hata olup olmadığını kontrol etmek için sunucuda oluşturulan sunucu veya site hata günlüklerini de kontrol edebilirsiniz. Bu hatayı kullanarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. WordPress kullanıcısıysanız, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodları eklemeniz gerekir.
define( 'WP_DEBUG', true );
define( 'WP_DEBUG_LOG', true);
define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false); 

Bunu yaparak, yakın zamanda eklenen herhangi bir uygulama nedeniyle oluşan hatalarla ilgili tüm bilgileri alacaksınız. Ve web siteniz tarafından üretilen hataların tüm nedenlerini alacaksınız.

 • WordPress’inizdeki Eklentileri ve temaları kontrol edin: WordPress siteleri için, sitedeki herhangi bir eklenti nedeniyle oluşan herhangi bir hatayı ortadan kaldırmak için wp-content / plugins klasörünü geçici olarak yeniden adlandırabilirsiniz . Sorunun eklentilerden kaynaklanmaması durumunda, varsayılan WordPress temasını indirip buna geçerek temayı da kontrol edebilirsiniz. Sitenin varsayılan temayı etkinleştirdikten sonra iyi yüklenmesi durumunda, sorunun nedeni temanız olabilir.
 • Güvenlik duvarınızı kontrol edin: Güvenlik duvarı günlüklerinde olağan dışı bir blok olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Güvenlik Duvarları bazen siteleri önler veya engeller. Bu sorunun üstesinden gelmek için güvenlik duvarlarınızı geçici olarak devre dışı bırakmanız ve sorunun devam edip etmediğini veya çözülüp çözülmediğini kontrol etmeniz gerekir.
 • CDN’yi Geçici Olarak Devre Dışı Bırakma: Başka bir neden de sunucunun bir DDOS saldırısıyla hedeflenmesidir. Bu gibi durumlarda, saldıran IP’leri denemek ve engellemek için Fail2ban gibi hizmetleri kullanabilir veya sunucudaki DDOS saldırılarını azaltmak için Cloudflare gibi CDN sağlayıcılarını kullanabilirsiniz.
 • Barındırma sağlayıcınızla görüşün: Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri işe yaramıyorsa, yardım almak için barındırma hizmeti sağlayıcınıza başvurmak için atmanız gereken son ve en önemli adımınız vardır. WPoven’in en iyi desteği gibi.

Bu nedenle, 502 Bad Gateway hatası Türkçe çevirisi ile 502 hatası Bozuk Ağ Geçidi hatası görürseniz panik yapmamalısınız. Bu, sunucular arasındaki iletişim sorunuyla ilgili bir hatadır. Bu çözümleri deneyerek, bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu hatanın günlerce devam etmesi durumunda, barındırma sağlayıcınıza rapor göndermek için tarayıcınızın saatini ve sürümünü kaydedebilirsiniz. Çevrimiçi okuyarak http hata kodları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Genel Sıkça Sorulan Sorular

502 Hatası Nasıl Onarılır?

502 hatalı ağ geçidi hatasını aşağıdaki yöntemleri kullanarak düzeltebilirsiniz:

 • Tarayıcınızı yenileyin ve yeniden açın: İlk olarak, mevcut tarayıcınızı kapatmanız ve birkaç dakika beklemeniz ve yeniden açmanız gerekir. Bunun nedeni, bazen tarayıcınızın yoğun veri trafiğine aynı anda erişmesi nedeniyle yanıt vermemeye başlaması veya yüklenen sayfalar arasına bir hata sayfasının yerleştirilmesidir. Hatta başka bir tarayıcıda da deniyorsunuz.
 • İnternet yapılandırmasını sıfırla: İnternet modeminizi yeniden başlatmanız gerekir. Bunu yapmak için, internet modemi fişten çekin ve tamamen kapandıktan sonra 5 saniye bekleyin, tekrar takın ve bilgisayarınızın tekrar bağlantı kurmasını bekleyin.
 • CDN’yi geçici olarak devre dışı bırakma: İçerik Dağıtım Ağı veya yaygın olarak CDN olarak bilinen bir web sitesinin yükleme hızını artırır, ancak güvenlik duvarları nedeniyle de 502 hatası üretebilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için CDN’yi geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

502 Hatası Ne Anlama Geliyor?

Hata 502, sunucu bir geçiş veya proxy olarak çalışır ve sunucudan geçerli bir yanıt alamayan bir Html durum kodudur. Bir sunucu hatası olarak sınıflandırılır.

Bu tür bir hata, iki sunucu arasındaki iletişim sorununu gösterir. Kullanıcı bilgisayarı ağ geçidi veya proxy olarak çalışan ve daha yüksek hiyerarşide olan ve ekstra destek sağlayan bir sunucuya erişmek için gereken bir sunucu ile ara birim kurduğunda bu olur.

502 Kötü Ağ Geçidi Nginx’in Nedeni Nedir?

Bir web sunucusu başka bir web sunucusundan geçerli olmayan bir yanıt aldığında 502 Hatalı ağ geçidi hatası oluşur. İletişim kuran sunucular bilgi alışverişi için protokol üzerinde anlaşmazlar. Bu tür bir hata normalde kısa bir süre için geçerlidir, bu nedenle daha sonra web’e bir kez daha girmeye çalışabiliriz. Daha sık, sorun web sitesinin kendisinde ve yapabileceğiniz çok az şey var. Ancak, bu 502 Hatalı Ağ Geçidi Nginx hatası, PC’nizdeki veya internet hotspot aygıtınızdaki bir sorun nedeniyle oluşabilir.

502 hatalı ağ geçidi hatası için bazı nedenler şunlardır:

 1. Tarayıcı yapılandırma sorunu
 2. Sunucu aşırı yüklendi
 3. Doğru yapılandırılmamış sunucular
 4. İki sunucu arasındaki iletişimde hata

502 Bozuk Ağ Geçidi Hatasına Neden Olan Nedir?

Hata 502 veya yaygın olarak bilinen 502 Bad Gateway hatası, sunucu tarafındaki veya Web sitesinin kendisindeki sorunlardan da kaynaklanabilir. 502 hatalı ağ geçidi hatası nedeniyle, sisteminizin veya PC yapılandırmanızın ağ standartlarıyla eşleşmemesi de mümkündür; bu, herhangi bir sayfayı açmaya çalışırken kodun görünmesi durumunda varsayılabilir.

502 Bad Gateway Hatasının Nedenleri

 1. PHP programlamasında hatalar
 2. Aşırı Yüklenen Sunucular
 3. Tarayıcı sorunları
 4. İki sunucu arasındaki iletişim sorunu
 5. Sunucu Kilitlenmesi

502 Bad Gateway hatasının çözümü hakkında ya da makalemiz hakkında ki tüm görüşleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x