GenelNasıl Yapılır?TeknolojiTelefon

Android Ekran Titremesi Sorununa Çözüm

Reklamlar

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda sürekli olmasa da  zaman zaman yaşanan ekran titremesi sorunu, son zamanlarda oldukça sık bir şekilde Android işletim sistemine sahip cihazları kullananlar tarafından sorulan sorular arasında yer almaktadır.

“Android telefonumda ekranım titriyor” ne yapabilirim gibi değişik soru kalıplarında birden çok soru aldı başını gitti desek yeridir.

Android Ekran Titremesi Sorunu Neden Ortaya Çıkıyor?

Titreşen sorunun temel nedeni, işletim sisteminin donanım GPU veya yazılım CPU’su arasında karar verememesidir. Uygulama aranırken sorun daha yaygındır. Bu, küçük uygulamaları açarken ve Chrome uygulamasına göz atarken veya telefonunuzun ekranını kullanırken titrek bir sorunla karşılaştı.

Android Ekran Titremesi Sorununa Çözüm
Android Ekran Titremesi Sorununa Çözüm

Android Ekran Titremesi Sorununa Çözüm

Bir grup uygulama yükledikten sonra veya hiçbir yerden çıktıktan sonra titrek bir ekran sorunu ortaya çıkarsa, şimdilik servis merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Bu tür sorunu yaşayanlar için araştırmalarımızı yaparak kalıcı bir çözüme kavuştuk. Çözüm hiç telefondan anlamasanız bile sizi o kadarda korkutacak bir şey değil ve oldukça kolay.

İşte Android ekran titremesini kolaylıkla düzeltmek için neler yapabileceğinize dair hızlı kılavuzumuz.

Yöntem 1: Bataryadan Kaynaklı Sorunlar için Bataryayı Çıkarma

Android ekran titremesi sorununa ilk çözüm olarak cihazınızın ekranı titriyor ise ilk olarak yapmanız gereken cihazınızın bataryasını çıkarıp tekrar takmak olacaktır.

Daha önce yapmadı iseniz bu işlemi genelde arka kısımda kapak olur ve bu kapağı çıkararak batarya yani cihazın pilini tırnağından kurtararak çıkarabilirsiniz.

Batarya yani pili çıkardıktan sonra yapmamız gereken tek bir işlem var bunun için bize şarj aletimiz gereklidir.

Yani bataryayı çıkardıktan sonra takıp sonrasında cihazı şarj etmeye başlıyorsunuz.

Cihazınız şarj edildikçe, cihazın ekran titremesinin azaldığını ve en sonunda geçtiğini rahatlıkla görebileceksiniz.

Bu işlemi yapıp sonuca ulaşanlar söylendiğine göre %90 civarındaymış.

Yöntem 2: Cihazınızı Güvenli Modda Başlatın

Android işletim sistemine yerleşik güvenli bir özellik olan Güvenli Mod, varsayılan olarak aldığınız standart Android cihaza geri dönmenizi ve meydana gelen anormallikleri test etmenizi sağlar. Android ekranının titremesiyle ilgili sorun ortaya çıkarsa, cihazınızı güvenli moda getirebilir, sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilir ve ardından buna göre teşhis koyabilirsiniz.

 • Android cihazınızın ana ekranında, güç menüsü ekranı görünene kadar güç tuşunu basılı tutun.
 • Ekranda Güvenli Mod açılır, menüsü görünene kadar menü ekranındaki güç düğmesi simgesini basılı tutun.
 • Ekran sizden, güvenli modda yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi onaylamanızı ister. Bu nedenle, Android cihazınızı güvenli modda başlatmak için “Tamam” düğmesine basın.
 • Android cihazınız Güvenli Mod’da başladıktan sonra, cihazınıza yüklediğiniz tüm üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakılır ve gizlenir.

Bu, yalnızca standart uygulamaları sağlamalıdır, böylece Android ekranının titremesiyle ilgili sorunun uygulama ile mi yoksa donanımla mı ilgili olduğunu görebilirsiniz.

Not: Eğer telefonunuzda yazılımsal veya donanımsal sıkıntı varsa servise gönderiniz.

Yöntem 3: Geliştirici Seçeneklerini Değiştirme

Geliştirici seçeneklerinin sunduğu tüm harika gizli özelliklerin yanı sıra, Android ekranının titremesini düzeltmenize yardımcı olacak birkaç seçenek var. Geliştirici seçenekleri (Developer Options), yüzey güncellemeleri gibi seçenekleri görüntülemenize ve birkaç kullanıcı tarafından Android ekranında titreme sorununa bağlanmış. Donanım yer paylaşımlarını devre dışı bırakmanıza olanak tanır.

 • Geliştirici seçeneklerini henüz etkinleştirmediyseniz, Ayarlar >Telefon Hakkında‘ya gidin sonrasında Yazılım Bilgisine gidin ve “Yapı numarası” na 7 kez hafifçe vurun.
 • Geliştirici seçenekleri menüsü, Ayarlar uygulamasının altına eklenir. Arayın ve Çizim adlı bölümüme gidin
 • Çizim” bölümündeki ilk sekme “Ekran Güncellemelerini Göster” olmalıdır. Seçenek zaten etkinleştirildiyse yanındaki geçiş düğmesine basmanız yeterlidir.
 • Benzer şekilde, ekrandaki Donanım Hızlandırmalı Görüntü Oluşturma (ya da Donanım Tarafından Hızlandırılmış işleme) bölümünü bulmak için geliştirici seçenekleri menüsünü kullanın.
 • Bu bölümde, ekranda “Donanım bindirmelerini devre dışı bırak” seçeneği görünmelidir.
 • Seçeneği etkinleştirmek için ekranın yanındaki geçiş düğmesine basın ve ekran birleştirmeyi yalnızca GPU olarak ayarlayın.

Temel olarak, Android ekranının titrek sorunu, sistem donanımı ekranda içerik görüntülemek için CPU ve GPU arasında değiştiğinde ortaya çıkar. Donanım Yerleşimlerini Devre Dışı Bırak seçeneğini etkinleştirerek, görüntüleme işlemini GPU’nun altına yerleştirerek Android ekranının titreme sorununu fiziksel olarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Yöntem 4: Cihazınızda ki Uyarlanabilir Parlaklığı Devre Dışı Bırakma

Otomatik / Uyarlanabilir parlaklık seçeneği, ekran parlaklığının dış ışığa göre değiştiği anlamına gelir. Böylece telefonunuzun fotometrik sensörlerini kapattığınızda, ekran kararır ve açıldığında ekran tekrar parlak hale gelir.

 • Ayarlar> Ekran> Parlaklık bölümüne gidin
 • Otomatik / Uyarlanabilir parlaklık seçeneğini bulun ve seçimini kaldırın.

Ekran parlaklığıyla ilgili ekran titremesi sorunu o an için daha geçici olduğundan, bu sizin peşinde olduğunuz çözüm olmayabilir. Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, son çare olarak düşünmeniz gerekebilir.

Son Çözüm – Android Telefon Ekran Titremesi Sorununu Giderme

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri Android ekran titremesi sorununu çözmenize yardımcı olmadıysa, telefonunuzu bir servis merkezinde kontrol ettirin. Bir donanım sorununuz olabilir, bu da ön cam panelin veya tüm ekranın değiştirilmesinin gerekeceği anlamına gelir. Mobil cihazınıza ve ne kadar eski olduğuna bağlı olarak, donanımın değiştirilmesi sizin için makul bir tutara mal olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, hasar görmüş ekran değildir, ancak telefonunuzu müşteri hizmetleri merkezine getirmenizi gerektiren yakınlık ve parlaklık sensörleri, ancak size çok daha az maliyetli olabilir.

Cihazınız garanti kapsamı dışındaysa ve denemekten korkmuyorsanız, Forumlarda sizin için bir çözüm bulabileceğiniz bir dizi uzman bulacaksınız. Bununla birlikte, bu deneysel süreçlerin bir miktar onarım bilgisine ve biraz cesarete ihtiyacı vardır, bu nedenle dikkatli olun.

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

52 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Taner
Taner
6 yıl önce

Merhaba,

A7 2016 serisini kullanıyorum telefonumda ekranın aşasında kısıktayken ekran ışığı titreme oluyodu servise verdim garantisi var kullanıcı kaynaklı hata denildi telefona su gitmiş dedinildi benim telefonum siya düşmedi bişi olmadı bana 500 küsür ücret karşılığı yapılacağı mesajı geldi. Sorum o ki garantisi var ve telefonun ekranı değişecek garantiye girmiyor mu bu durum?

Buğra TEMÜR
Buğra TEMÜR
6 yıl önce

Makalede bataryayı çıkarın yazmışsınız telefonumun bataryası çıkmıyor ne yapabilirim ?

Tuğba ozturk
Tuğba ozturk
6 yıl önce

Merhaba telefonum note 5 yaklaşık 1 aydır video izlerken ve oyun oynarken ekranım titriyor titreme ekranı görünmeyecek duruma getiriyor acar açmaz degil bi 10 dk kadar sonra oluyor ana ekranda felan sorun yok düşme çarpma suya maruz kalma olması neden olduğuna yardımcı olabilir misiniz

Duygu
Duygu
5 yıl önce

General mobile discovery air ekran titremesi nasil giderilir

Sumeyye
Sumeyye
5 yıl önce

S.a..
Ben samsung j7 16 kullaniyorum yaklasik 2 3 gün önce ekran bi anda sarardi sonra telefonumu acarken ekranda renkler birbirine girmeye basladi simdide titriyor cözümü var mi? Ne yapmaliyim bi yere götürdüm ekrani kasmissin degiscek dedi bi yere götürdüm ekran icten kirilmis degismesi lazim dedi sizce ne olabilir??

Anonim
Anonim
5 yıl önce

Merhaba telefonum markası general Mobil gm8 telefonum da titreme var nasıl geçer telefonumun bataryası yok

Gül
Gül
5 yıl önce

Mrb benim telefonum xperia z1bataryası çıkmıyo nasıl titremesini geçirebilirim

Başa dön tuşu
52
0
Would love your thoughts, please comment.x