GenelNasıl Yapılır?TeknolojiTelefon

Android Ekran Titremesi Sorununa Çözüm

Reklamlar

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda sürekli olmasa da  zaman zaman yaşanan ekran titremesi sorunu, son zamanlarda oldukça sık bir şekilde Android işletim sistemine sahip cihazları kullananlar tarafından sorulan sorular arasında yer almaktadır.

“Android telefonumda ekranım titriyor” ne yapabilirim gibi değişik soru kalıplarında birden çok soru aldı başını gitti desek yeridir.

Android Ekran Titremesi Sorunu Neden Ortaya Çıkıyor?

Titreşen sorunun temel nedeni, işletim sisteminin donanım GPU veya yazılım CPU’su arasında karar verememesidir. Uygulama aranırken sorun daha yaygındır. Bu, küçük uygulamaları açarken ve Chrome uygulamasına göz atarken veya telefonunuzun ekranını kullanırken titrek bir sorunla karşılaştı.

Android Ekran Titremesi Sorununa Çözüm
Android Ekran Titremesi Sorununa Çözüm

Android Ekran Titremesi Sorununa Çözüm

Bir grup uygulama yükledikten sonra veya hiçbir yerden çıktıktan sonra titrek bir ekran sorunu ortaya çıkarsa, şimdilik servis merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Bu tür sorunu yaşayanlar için araştırmalarımızı yaparak kalıcı bir çözüme kavuştuk. Çözüm hiç telefondan anlamasanız bile sizi o kadarda korkutacak bir şey değil ve oldukça kolay.

İşte Android ekran titremesini kolaylıkla düzeltmek için neler yapabileceğinize dair hızlı kılavuzumuz.

Yöntem 1: Bataryadan Kaynaklı Sorunlar için Bataryayı Çıkarma

Android ekran titremesi sorununa ilk çözüm olarak cihazınızın ekranı titriyor ise ilk olarak yapmanız gereken cihazınızın bataryasını çıkarıp tekrar takmak olacaktır.

Daha önce yapmadı iseniz bu işlemi genelde arka kısımda kapak olur ve bu kapağı çıkararak batarya yani cihazın pilini tırnağından kurtararak çıkarabilirsiniz.

Batarya yani pili çıkardıktan sonra yapmamız gereken tek bir işlem var bunun için bize şarj aletimiz gereklidir.

Yani bataryayı çıkardıktan sonra takıp sonrasında cihazı şarj etmeye başlıyorsunuz.

Cihazınız şarj edildikçe, cihazın ekran titremesinin azaldığını ve en sonunda geçtiğini rahatlıkla görebileceksiniz.

Bu işlemi yapıp sonuca ulaşanlar söylendiğine göre %90 civarındaymış.

Yöntem 2: Cihazınızı Güvenli Modda Başlatın

Android işletim sistemine yerleşik güvenli bir özellik olan Güvenli Mod, varsayılan olarak aldığınız standart Android cihaza geri dönmenizi ve meydana gelen anormallikleri test etmenizi sağlar. Android ekranının titremesiyle ilgili sorun ortaya çıkarsa, cihazınızı güvenli moda getirebilir, sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilir ve ardından buna göre teşhis koyabilirsiniz.

 • Android cihazınızın ana ekranında, güç menüsü ekranı görünene kadar güç tuşunu basılı tutun.
 • Ekranda Güvenli Mod açılır, menüsü görünene kadar menü ekranındaki güç düğmesi simgesini basılı tutun.
 • Ekran sizden, güvenli modda yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi onaylamanızı ister. Bu nedenle, Android cihazınızı güvenli modda başlatmak için “Tamam” düğmesine basın.
 • Android cihazınız Güvenli Mod’da başladıktan sonra, cihazınıza yüklediğiniz tüm üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakılır ve gizlenir.

Bu, yalnızca standart uygulamaları sağlamalıdır, böylece Android ekranının titremesiyle ilgili sorunun uygulama ile mi yoksa donanımla mı ilgili olduğunu görebilirsiniz.

Not: Eğer telefonunuzda yazılımsal veya donanımsal sıkıntı varsa servise gönderiniz.

Yöntem 3: Geliştirici Seçeneklerini Değiştirme

Geliştirici seçeneklerinin sunduğu tüm harika gizli özelliklerin yanı sıra, Android ekranının titremesini düzeltmenize yardımcı olacak birkaç seçenek var. Geliştirici seçenekleri (Developer Options), yüzey güncellemeleri gibi seçenekleri görüntülemenize ve birkaç kullanıcı tarafından Android ekranında titreme sorununa bağlanmış. Donanım yer paylaşımlarını devre dışı bırakmanıza olanak tanır.

 • Geliştirici seçeneklerini henüz etkinleştirmediyseniz, Ayarlar >Telefon Hakkında‘ya gidin sonrasında Yazılım Bilgisine gidin ve “Yapı numarası” na 7 kez hafifçe vurun.
 • Geliştirici seçenekleri menüsü, Ayarlar uygulamasının altına eklenir. Arayın ve Çizim adlı bölümüme gidin
 • Çizim” bölümündeki ilk sekme “Ekran Güncellemelerini Göster” olmalıdır. Seçenek zaten etkinleştirildiyse yanındaki geçiş düğmesine basmanız yeterlidir.
 • Benzer şekilde, ekrandaki Donanım Hızlandırmalı Görüntü Oluşturma (ya da Donanım Tarafından Hızlandırılmış işleme) bölümünü bulmak için geliştirici seçenekleri menüsünü kullanın.
 • Bu bölümde, ekranda “Donanım bindirmelerini devre dışı bırak” seçeneği görünmelidir.
 • Seçeneği etkinleştirmek için ekranın yanındaki geçiş düğmesine basın ve ekran birleştirmeyi yalnızca GPU olarak ayarlayın.

Temel olarak, Android ekranının titrek sorunu, sistem donanımı ekranda içerik görüntülemek için CPU ve GPU arasında değiştiğinde ortaya çıkar. Donanım Yerleşimlerini Devre Dışı Bırak seçeneğini etkinleştirerek, görüntüleme işlemini GPU’nun altına yerleştirerek Android ekranının titreme sorununu fiziksel olarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Yöntem 4: Cihazınızda ki Uyarlanabilir Parlaklığı Devre Dışı Bırakma

Otomatik / Uyarlanabilir parlaklık seçeneği, ekran parlaklığının dış ışığa göre değiştiği anlamına gelir. Böylece telefonunuzun fotometrik sensörlerini kapattığınızda, ekran kararır ve açıldığında ekran tekrar parlak hale gelir.

 • Ayarlar> Ekran> Parlaklık bölümüne gidin
 • Otomatik / Uyarlanabilir parlaklık seçeneğini bulun ve seçimini kaldırın.

Ekran parlaklığıyla ilgili ekran titremesi sorunu o an için daha geçici olduğundan, bu sizin peşinde olduğunuz çözüm olmayabilir. Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, son çare olarak düşünmeniz gerekebilir.

Son Çözüm – Android Telefon Ekran Titremesi Sorununu Giderme

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri Android ekran titremesi sorununu çözmenize yardımcı olmadıysa, telefonunuzu bir servis merkezinde kontrol ettirin. Bir donanım sorununuz olabilir, bu da ön cam panelin veya tüm ekranın değiştirilmesinin gerekeceği anlamına gelir. Mobil cihazınıza ve ne kadar eski olduğuna bağlı olarak, donanımın değiştirilmesi sizin için makul bir tutara mal olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, hasar görmüş ekran değildir, ancak telefonunuzu müşteri hizmetleri merkezine getirmenizi gerektiren yakınlık ve parlaklık sensörleri, ancak size çok daha az maliyetli olabilir.

Cihazınız garanti kapsamı dışındaysa ve denemekten korkmuyorsanız, Forumlarda sizin için bir çözüm bulabileceğiniz bir dizi uzman bulacaksınız. Bununla birlikte, bu deneysel süreçlerin bir miktar onarım bilgisine ve biraz cesarete ihtiyacı vardır, bu nedenle dikkatli olun.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

52 Yorum

 1. Galaxy a3 var bende. Batarya çıkmıyor. Sabit kasa. Nasıl çözüm bulacağım? İlk defa dün oldu. Sıfırladım. Bugün yine oldu aynı saatlerde. Şu an titriyor.

 2. Samsung a8 kullanalı daha bir ay oldu sabah alarm çalınca benim telefonun ekran ışığının titremesini gördüm yardımcı olur musunuz

 3. Merhaba Vedat Bey,

  bir kaç yöntem var ama garanti kapsamı dışına çıkartabilir telefonu bu sebepten yeni aldığınız için servisinize iletmenizi tavsiye edebilirim. Dilerseniz yöntemleri iletebiliriz, bu yöntemleri araştırıp bulduğum için kesinde bir çözüm olacağı ya da olmayacağı konusunda bir görüş belirtemem bilginize.

  Keyifli Günler.

 4. benim telefonum htc one m8 arka kapagı acılmıyor tek kasa ne sekilde bir yöntem önerirsiniz ekran titremesinin gitmesi için ???

 5. benm telefonum galaksi j7 soylediginizi yaptim ama hala titreme devam ediyor ne yapmaliyim

 6. Bende samsung j5 var kamera kısımlarına basınca ekran titriyor ne yapabilirim

 7. Aleykümselam.. Önce bataryayı çıkarın, cihaz biraz elektriksiz kalsın sonrasında tekrar bataryayı takıp şarj edin Hakan Bey.

 8. S.A kardeş şimdi bende aynı sorun var genelde keran beyazken oluyor titreme ayrıca karanlıkta oluyor bugünde arama olunca olmaya başladı çözümü nedir yukarda dediğinizi yapsam geçermi şarz edin demişsiniz kapalıykenmi edeceğiz yoksa tel açıkmı olacak batarya takılımı olacak

 9. Değerli kardeşim M KorkutBey, benim samsung galaxi s5 ‘te bu ekran tittemesi oluyor. Ancak bu parlaklık ayarı sıfır iken oluyor. Ama ekran parlaklığını arttırınca kayboluyor.Bu durumda sadece telefonu açıp katırken ekran titemesi oluyor. Ben sizin çözüm önerinizi okudum. Sorum şu dur: Bataryayı çıkarıp biraz bekletip tekrar taktıktan sonra şarja bağladîğımızda telefonu tekrar açıp başlatmamız gerekiyor mu? Yoksa telefonu başlatmadan yani batarya takılı kapalı iken mi şarj ettirmeliyiz ? Cevabınız için şimdiden çok.teşekkür ederim. Saygılar Ziya

 10. Merhaba Ziya Bey, öncelikle cihazdan bataryayı çıkarıp bekliyoruz sonrasında tekrar açıp şarja takıyoruz cihazımızı açık bir şekilde bu adımları takip edince sorunun çözülmesi gerekiyor.

 11. Tamamen şarjını tüketip kapanmasını sağlayıp sonrasında hiç açmadan şarja takıp (1-2 saat kadar beklesin) tekrar açmayı dener misiniz?

 12. Tamamen şarjını tüketip kapanmasını sağlayıp sonrasında hiç açmadan şarja takıp (1-2 saat kadar beklesin) tekrar açmayı dener misiniz?

 13. Cevabınız için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar diliyorum.

 14. Sonunda çözümü buldum fakat birşey sorucam ben bu bataryayı çıkardıktan sonra 1-2 saat bekletip sonra geri takıp sarj edilirken telefonun açık olmasımı lazım yoksa batarya takılı telefon kapalı olmasımı lazım Şimdiden cevabın için teşekkür ederim..

 15. Merhaba, bataryayı çıkartıp biraz bekleyin cihazın içinde ki statik elektrik az boşalsın. Daha sonra bataryayı takıp açmadan şarj olmasını sağlayın, batarya şarjda 1-2 saat beklesin sonrasında açın cihazınızı Bahadır Bey.

 16. peki kardeşim bu neden kaynaklı olabilir yüklediğimiz bi uygulama mı bu hale getirdi yoksa yere düşmesinden dolayı mı olmuş olabilir sebebi nedir. servise gönderdim bugun

 17. Pil ile alakalı bir sorun olduğunun yanı sıra android işletim sistemi ile alakalı bir durum bu.

 18. yazılım güncellemesi yapıp göndermişler telefonu. sorun hala devam etmekte çöp mü oldu telefon şimdi. samsung pişmanlıktır bunu bir kez daha kanıtladı

 19. Merhaba,

  garantiniz var ise hiç sorun etmeden ekran titremesinin devam ettiğini sorun çözülmez ise cihaz değişikliği talep ediniz sorun kullanıcı değil üretici kaynaklıdır bilginize.

 20. merhaba, benim telefonum açma ve kapama surasında klavyenin hizasında titremeler oluyo kaoatıp açarjen birden çok ışık yanıp söyüyo problem nedir sizce

 21. Benim j3 telefonun ekranı kırıldı yaptırdım 3 gün geçtikten sonra ekran da titremeye başladı göz alıyor ekran arada sırada nedeni nedir

 22. Yazımızda bunu belirtmiştik, makaleyi okursanız çözümü mevcut muhtemelen bu titremede pilden kaynaklı olabilir.

 23. benim telefonum da j7 ekran titreme sorunu bende de var ekran parlaklığını kısınca ve telefon aşım süresinin zamanı geçince bu sorunu yaşıyodum. telefonumu servise verdim. bu sorunu servis nasıl çözüyo bi fikriniz var mı ?

 24. merhaba iki gün önce x peria z5 suaya düştü ve ekran da titremeer meydana geldi onların batryası olmadığı için çıkaramadım servise gönderdim yapılırmı???

 25. Merhaba,

  yapılmasına yapılacaktır lakin garanti kapsamında yapacaklarını sanmıyorum bu işlemi cihazınız suya dayanıklı olarak piyasaya sunulmuş lakin bunun şartları ne neye göre bu dayanıklılık onların kapsamında olacak kesin bir şey söylemek güç. Cihazın servisten gelmesini beklemekten başka çare görünmemekte.

 26. Merhaba Benim telefonum gm discovery 2 + ve telefonu yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyorum. yaklaşık 1 hafta önce sabah kalktım ve oyun oynamak için elime aldım ve oyunun ortasında kenarlarda beyaz bir parlaklık yanıp sönuyor çerçeve gibi. sonra ekranın rengi kayıyor birbirine giriyor sonra yavaş yavaş siyahlaşmaya başlıyor en sonunda kapkara oluyor ama biyerlere tıklayabiliyorum . ilk başlarda sadece telefon hızlı geçişlerde oluyordu ( oyunlarda , bildirim çubuğunu hızlıca indirdiğimde falan ) 2 gun oncede hıc telefonumu göremez oldum ekranı acıyorum 2-3 sanıye duruyor aynı şey oluyor keşke sadece oyunlarda oyle olsaydı bılgısayara baglayıp bılgısayardan oynardım dıyorum. artık hıc acamıyorum ve bataryası sabit kablolu cıkarırsam kopar. herşeyi denedim olmuyor format attım olmadı bazen 1-2 yumruk atıyorum :) ekran gelıyor gerı gıdıyor ne yapmalıyım?

 27. Merhaba,

  cihazınızın garantiniz devam ediyor ise servise göndermenizi tavsiye etmekten başka bir çözüm önerisinde bulunamayacağım ne yazık ki.

 28. Merhaba j7 prime cihazı aldım 2.el olarak dediklerinizi yapamıyorum çünkü batarya çıkmıyor ve ekran en kısıkta oluyor bide oyun oynarken yapıyor bunu garantisi de yok cihazın

 29. benim telefon samsung galaxy j7 ve bir haftadır parlaklığı en düşük olduğu zaman klavye tarafında böyle disko ışığı gibi titreme oluyor ilk youtube girdiğim zaman farkettim ne yapmalıyım ?

 30. Telefonum j7 bir kac önce farkettim mesajlara girdiğimde ekran en kısıkta iken beyaz bir ışık titriyor herkes telefonunun ekrani gidicek diyor ekran tamamen gider mi

 31. Merhaba,

  sizi yanlış bilgilendirmek istemem, mümkünse en yakın servise giderek daha doğru kesin bilgi alabilirseniz iyi olacaktır.

 32. Merhaba telefonum a7 2016 benimde ekranimda titreme var isik en kisikta iken ama isigi biraz acinca ortadan kayboluyor. Yazinizi okudum fakat benim telefonun bataryasi yok bu durumda ne yapmam gerekiyor?

 33. Merhaba,

  öneri olarak telefonu tamamen sarjını bitirip kapalı tutarak bir süre sonrasında sarja takıp denemeniz olacaktır.

 34. Salam.menim telefonumda eynile isigini azaldanda ekrandaki isiq titriyir.azca verenkimi duzelir.amma menim telefonumda bateriya cixmir.ne ede bilerem? mesleteher vere bilersiz? Kecen il olmusdu Ustaya gosterdim duzeltdi.amma onda asagisinda qirmizi olurdu.bu defe sadece titreyir

 35. Merhaba,

  alternatif olarak tek çözüm yolu bataryanızda ki şarjı tamamen bitirip daha sonra kapanmasını sağlayıp hiç açmadan şarj olmasını sağlamaktır.

 36. Merhaba,

  A7 2016 serisini kullanıyorum telefonumda ekranın aşasında kısıktayken ekran ışığı titreme oluyodu servise verdim garantisi var kullanıcı kaynaklı hata denildi telefona su gitmiş dedinildi benim telefonum siya düşmedi bişi olmadı bana 500 küsür ücret karşılığı yapılacağı mesajı geldi. Sorum o ki garantisi var ve telefonun ekranı değişecek garantiye girmiyor mu bu durum?

 37. Merhaba,

  bu konuda size önerim tüketici masasına başvurmanız olacaktır kısa sürede sorununuz çözülecektir. Eğer suya düşürme ya da su almasına sebep olacak bir şeyiniz olmadı ise sorununuz çözülür.

 38. Makalede bataryayı çıkarın yazmışsınız telefonumun bataryası çıkmıyor ne yapabilirim ?

 39. Merhaba telefonum note 5 yaklaşık 1 aydır video izlerken ve oyun oynarken ekranım titriyor titreme ekranı görünmeyecek duruma getiriyor acar açmaz degil bi 10 dk kadar sonra oluyor ana ekranda felan sorun yok düşme çarpma suya maruz kalma olması neden olduğuna yardımcı olabilir misiniz

 40. General mobile discovery air ekran titremesi nasil giderilir

 41. S.a..
  Ben samsung j7 16 kullaniyorum yaklasik 2 3 gün önce ekran bi anda sarardi sonra telefonumu acarken ekranda renkler birbirine girmeye basladi simdide titriyor cözümü var mi? Ne yapmaliyim bi yere götürdüm ekrani kasmissin degiscek dedi bi yere götürdüm ekran icten kirilmis degismesi lazim dedi sizce ne olabilir??

 42. Merhaba telefonum markası general Mobil gm8 telefonum da titreme var nasıl geçer telefonumun bataryası yok

 43. Merhaba,

  bu tür bataryası olmayan telefonlarda tamamen şarj bitimini sağlayıp biraz beklettikten sonra düzeldiğine dair bir söylenti var bunu denemenizi tavsiye edebiliriz sadece. Garantisi var ise yetkili garanti servisine götürmeniz en doğrusu olacaktır.

 44. Mrb benim telefonum xperia z1bataryası çıkmıyo nasıl titremesini geçirebilirim

 45. Merhaba,

  bu tür bataryası olmayan telefonlarda tamamen şarj bitimini sağlayıp biraz beklettikten sonra düzeldiğine dair bir söylenti var bunu denemenizi tavsiye edebiliriz sadece. Garantisi var ise yetkili garanti servisine götürmeniz en doğrusu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et