GenelWindowsYazılım

Wsappx’in Yüksek CPU Kullanımını Düzeltme

Reklamlar

Bilgisayarınızda Wsappx var ve aşırı CPU kullanıyor ise Wsappx’in yüksek CPU kullanımını düzeltmek için rehberimizi dikkate alabilirsiniz.

Yavaş bir bilgisayar oldukça tahriş edicidir. Üzerinde düzgün çalışamazsınız. Tüm programlar ve tarayıcılar, herhangi bir işlevi gerçekleştirmek için oldukça uzun sürüyor. Bilgisayarlardaki düşük performans nedenlerden kaynaklanabilir. Bilgisayarınızda yeterli bellek olmayabilir, yazılım güncel olmayabilir, sürücülerinizi güncellemeniz gerekebilir, virüs saldırısı olabilir vb.

Ancak tüm bu sorunları kontrol ettiyseniz ve her şey yolundayken ancak bilgisayarınız hala yavaş çalışıyorsa, Wsappx sisteminizin daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Ama Wsappx nedir? Sisteminizi nasıl yavaşlatır? Bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

Peki, aşağıda Wsappx hakkında bilmeniz gereken her şey var. İşte başlıyoruz…

Wsappx Nedir?

“Wsappx” işlemi Windows 8 ve 10’un bir parçasıdır ve arka planda çalıştığını veya hatta önemli miktarda CPU ve disk kaynağı kullandığını görebilirsiniz. Windows Mağazası ve Microsoft’un yeni “Evrensel” uygulama platformuyla ilgilidir.

Şimdi, Wsappx’in ne olduğunu bilmek için birkaç adımı izlemelisiniz.

Öncelikle Ctrl + Alt + Dlt tuşlarına basarak Görev Yöneticinizi açın.

Şimdi işlem listesinde Wsappx bulana kadar aşağı kaydırın.

Burada çok fazla CPU gücü tüketildiğini göreceksiniz.

PC’nizdeki yavaş performansın nedeni budur, çünkü çok fazla CPU gücü tüketir.

Sisteminize enjekte edilebilecek bir çeşit virüs veya kötü amaçlı yazılım olduğuna inanmadan önce, Wsappx’in bir tür virüs veya kötü amaçlı yazılım olmadığını söyleyeyim.

Aslında, bu Windows hizmet uygulamasıdır. Sisteminizdeki Windows uygulamalarını otomatik olarak güncelleyen bir Windows arka plan hizmeti uygulamasıdır.

Ancak, bu uygulama yanıt vermeyi bıraktığında çok fazla CPU belleği alıyor. Windows uygulamalarının yüklenmesi ve kaldırılması arka planda başlatılırsa, yüksek bir CPU belleği kullanılır. Bu yüzden eğer Wsappx CPU’nun %100’ünü tüketirse, arka planda bir şey kurması gerekir.

Wsappx'in Yüksek CPU Kullanımını Düzeltme
Wsappx’in Yüksek CPU Kullanımını Düzeltme

Microsoft’un soru-cevap platformunda kullanıcılar tarafından açılan “Wsappx Nedir?” başlığını da okuyup diğer kullanıcılar tarafından farklı bilgilere erişebilirsiniz.

Wsappx Ne İşe Yarar?

Wsappx, Windows 10 işletim sistemiyle ilişkili bir işlemdir. Windows Mağazası’na bağlıdır ve Windows Mağazası uygulamalarının çalıştırılması ve güncellenmesinden sorumludur. Windows Mağazası’na bağlıdır ve Windows Mağazası uygulamalarının çalıştırılması ve güncellenmesinden sorumludur.

wsappx işlemi, özellikle aynı anda birden fazla uygulama için güncelleme indirirken veya yüklerken, çalışırken önemli miktarda CPU ve disk kaynağı tüketebilir. Bu, cihaz performansında yavaşlamaya yol açabilir. Ancak, wsappx önemli bir işlemdir ve devre dışı bırakılması tavsiye edilmez.

wsappx işlemi cihazınızda performans sorunlarına neden oluyorsa, aşağıdaki sorun giderme adımlarını denemenizi öneririz:

 • İşletim sistemi ve uygulama güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin.
 • Cihazı yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.
 • Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları veya programları geçici olarak devre dışı bırakın.
 • Sistem performansını etkileyebilecek kötü amaçlı yazılımları kontrol etmek ve kaldırmak için antivirüs yazılımı ile bir tarama yapın.

Wsappx Virüs Mü?

Wsappx bir virüs değildir. Windows Mağazası ile ilişkili meşru bir işlemdir ve cihazda Windows Mağazası uygulamalarını çalıştırmak ve güncellemekten sorumludur.

Ancak, kötü amaçlı yazılımların tespit edilmekten kaçınmak için kendisini wsappx işlemi olarak gizlemesi mümkündür. Cihazınızdaki wsappx işleminin kötü amaçlı olduğundan şüpheleniyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek kontrol edebilirsiniz:

 • Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl+Alt+Del tuşlarına basın.
 • İşlemler sekmesinde, wsappx işlemini arayın. Büyük miktarda CPU veya disk kaynağı tüketiyorsa, bu gereksiz yere çalıştığının veya kötü amaçlı yazılım olabileceğinin bir göstergesi olabilir.
 • wsappx işlemine sağ tıklayın ve “Dosya konumunu aç “ı seçin. Bu, dosyanın sistem üzerindeki konumunu gösterecektir.
 • Dosya “C:\Windows\SystemApps” dışında bir klasördeyse, muhtemelen kötü amaçlı yazılımdır.

Cihazınızdaki wsappx işleminin kötü amaçlı yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız, kaldırmak için antivirüs yazılımı ile bir tarama yapmalısınız. Kendinizi yeni tehditlerden korumak için işletim sisteminizi ve antivirüs yazılımınızı da güncel tutmalısınız.

Wsappx’in Yüksek CPU Kullanımını Düzeltme

Neyse ki, Wsappx’in yüksek CPU kullanımını düzeltmenin bazı yolları var. İlk önce, Microsoft Mağazası’n da ki otomatik güncellemeleri devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, Microsoft Mağazasını açın ve 3 noktalı düğmeyi tıklayın. Burada Ayarlar adında bir seçenek bulacaksınız. Bundan sonra sadece otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmanız gerekir. Bu, arka planda otomatik güncellemeleri önleyecektir ve istediğiniz zaman manuel olarak her uygulamayı güncelleyebilirsiniz.

Wsappx tarafından yüksek CPU kullanımını düzeltmek için Windows belleği ve diğer bazı şeyleri de kapatabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyin.

Windows Mağazasını Devre Dışı Bırak

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Kullanma

 1. İlk önce Win + R tuşlarına basın, Regedit yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Windows belleğini kolayca devre dışı bırakabileceğiniz Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açar. Aynı şey için, HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\WindowsStore olan bir yolu izlemeniz gerekir. Ayrıca bu yolu kopyalayabilir ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin üst çubuğuna yapıştırabilirsiniz.
 3. Ardından sol kenar çubuğundaki Microsoft’a sağ tıklayın. Ardından Yeni’yi seçin ve Anahtar seçeneğine tıklayın.
 4. Yeni bir klasör oluşturulacak ve onu Windows Mağazası olarak adlandırmanız gerekecektir.
 5. Şimdi yeni oluşturulan WindowsStore >> New >> DWORD değerini sağ tıklayın ve RemoveWindowsStore olarak adlandırın.
 6. Değer verilerini RemoveWindowsStore‘dan ayarlama zamanı. Sağ tarafta bulunan RemoveWindowsStore öğesini sağ tıklayın ve ardından Değiştir öğesini seçin. Burada değer verisini 1 olarak değiştirmelisiniz.
 7. “Tamam” ı tıklayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın. Değişiklikleri kayıt etmek için Windows’u yeniden başlatmanız gerekir ve Windows belleğinin devre dışı olduğunu gösterir.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma

Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanarak Windows depolama alanını devre dışı bırakmanın başka bir yolu da vardır. Aynı zamanda çok basit ve anlaşılır.

 1. Önce Win + R tuşlarına basın, gpedit.msc yazın ve Tamam düğmesine basın.
 2. Şimdi Bilgisayar Yapılandırması >> Yönetim Şablonları >> Windows Bileşenleri >> Depolama bölümüne gitmeniz gerekir.
 3. Ardından, sağ kenar çubuğunda Mağaza Uygulamasını Kapat‘ı sağ tıklayın ve Düzenle‘yi seçin.
 4. Şimdi tek yapmanız gereken, Etkinleştir düğmesini seçmek, Uygula‘yı ve ardından Tamam‘ı tıklamak. Değişiklikleri uygulamak için Windows’u yeniden başlatın.

Ayrıca Bknz: Windows 10 Home aygıtlarında gpedit.msc (Grup İlkesi) Özelliğini Etkinleştirme

Superfetch Devre Dışı Bırakma

Yukarıda açıklanan iki yönteme rağmen sonuç alamazsanız, Superfetch i devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki prosedürü uygulayın:

 1. Bunu yapmak için Çalıştır’ı açmalı, services.msc yazıp Enter tuşuna basmalısınız.
 2. Şimdi Superfetch‘i belirtilen servislerden aramalısınız. Eğer bulunursa, üzerine çift tıklayın.
 3. Ardından Başlangıç bölümünde, açılır menüden Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.
 4. Son olarak, Uygula düğmesine tıklayın ve Tamam’a tıklayın. Tek yapman gereken bu. Değişikliklerin etkili olması için Windows’u yeniden başlatabilirsiniz.

Wsappx’in yüksek CPU kullanımını düzeltmek için yukarıdaki yöntemlerin tümünü kullanabilirsiniz. Ayrıca, Wsappx bir virüs değil, Windows’un önemli bir bileşenidir. Ancak, çok fazla CPU tüketmeye başlarsa, sorunu çözmek için bu yöntemleri izlemelisiniz.

3 3 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x