Acil Durum Kiti

Günümüzde görüldüğü üzere sıkıntılı zamanlar ansızın gelmekte hele ki Türk Dünyasının kalbi Türkiye Cumhuriyetinde bu durum kaçınılmaz gerçek diyebiliriz… Peki bireysel olarak acil durum çantamızı nasıl hazırlamalıyız. Bu makalemi hayatta kalma oyunlarından esinlenerek klavyeme aldım demek isterdim ama bir yerden kopya çektik biline.. Yazımıza başlamadan önce Tanrı yüce milletimize ve devletimize, Türk Dünyasının tüm fertlerine zeval vermesin efenim!

10 Adımda Acil Durum Çantası

  • Her şeyden önce olası bir felakette ülkemizin birimleri bize yardıma gelene kadar ya da biz güvenli bir alana ulaşana kadar ilk yardım seti ve nakit para. Kredi kartı vs o an işimize yaramayacaktır boşuna “kart var ya nolcak” deme!
  • Su.. Su hayattır, su bizim yaşam kaynağımız böbrekler susuz kalmamalı.. Suyumuz kesinlikle olmalı ayrıca bunun yanında olası su kaynakları tükenince kirlenmiş (kimyasal bulaşmış su olmayan yerde) suyu temizleme nasıl yapılır bilgisi ve doğal ya da yapay arıtıcımız olmalı.
  • Su tamam peki yemek? Askerlik yapmadık henüz ama nasipse yakın zamanda lakin biliriz ki askerin vazgeçilmezinden olan operasyonel faaliyetler de konserve candır konserve ve MRE yiyecekler yani yemeye hazır besinler iyi bir stok ve idareli kullanma ile 3 günlük bir karın doygunluğu olacaktır. Bulunduğunuz ortam doğal alan ise av da olabilir ama sakatlık çıkarmayın,okçuluk gibi doğa sporlarını da yaparak vaziyete hazır olunmalı..
  • Ateş yemeği ısıtmak gerekebilir, suyu arıtmak için gerekebilir,ısınmak için bile gerekecektir. Çakmak ya da bir ateş başlatıcı materyal mutlaka olmalıdır.
  • Karın doydu, vücut suyu aldı iyi güzel de değişen hava şartları? Bunun için ise yanımıza birden fazla temiz giysi olmalı,4 mevsim var ülkemizde çok şükür de Ardahan‘ın ayazında şortla mı gezeceksin “kırmızı şortli?
  • Silah..! Bireysel silahlanma şart oldu bu tür bir ortam,Peki niye? Kötü niyetli birine karşı vahşi bir hayvana karşı korunmanız gerekebilir.. Silahınız bu durumda sizin her şeyiniz yakın veya uzak dövüş için bir silah şart.
  • İyi de ülkemde ne oluyor ne yapacağım bilgi lazım. Bunun için ise şuan yüzüne sadece arabalarda baktığımız elbette ki tahmin ettiğiniz radyo. İletişim için ise telsiz olmalıdır. Bunlar içinde yedek pil olmazsa olmazdır.
  • Gece gökte doğar ay,yükselip batmak için karanlıkta ne yapacağız peki biz? Bu durumlar olmazsa olmaz olacağından el feneri,yedek pil bunun için ve işaret fişeği bu son yazdığım olmasa da olur ama el feneri şart..
  • Herşey iyi de çıktık düzlüğe peki güvenli alana ulaştık devletimizin olanakları ile burada ki görevli dur aslanım n’ayaksın derse ne dicez ben mehmüt? Tabi ki de böyle olmaz bu durumlar karşısında tedbirli olmak adına Nüfus Cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, ehliyet vb. kimlik kartımız gibi önemli belgeler olmalı.
  • Ve son olarak yatak, iyi bir uyku çekmek lazım ayaz,kar boran uyku tulumu ya da bir çadır olursa iyi olacaktır.

Bu liste tahmini 72 saat bizi ayakta tutmak için yeterli olacaktır.

Bir diğer makalemiz Doğal Afet Sonrası Yapılacaklar adlı makalemizi okumak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Hayatta Kalma adlı yazılarımızı bu bağlantıdan takip edebilirsiniz.

Makale alıntı olmakla birlikte gerekli düzenlemeler yapılıp yayınlanmıştır.

[Toplam:4    Ortalama:5/5]

Makalemizi Oylayabilir Ya da Makalemiz Hakkında Yorum Yapabilirsiniz!