BilgisayarGenelİşletim SistemleriNasıl Yapılır?Windows

Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı

Reklamlar

Kısa süre önce, Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı adı verilen bir işlem olan Görev Yöneticisinde fark ettiniz mi? Çözüm oldukça basit. Peki, bu sorun defalarca bildirildi ve Microsoft Forumlarında oldukça yaygın.

Yakın zamanda bilgisayarınızda bir miktar performans düşüşü veya yavaşlama görürseniz ve bu yüksek CPU kullanımını görürseniz, bazı virüs veya istenmeyen yazılımların size bulaştığını merak ediyor olabilirsiniz.

Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı Çözümü

Öncelikle endişelenmeyin, çünkü  Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı yüksek CPU kullanımı bir virüs değildir. Bu işlem, bilgisayarınıza ses efektleri eklemek için çok önemlidir ve Windows Ses hizmetinin bir parçasıdır.

Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı
Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı

Bu yüksek CPU kullanımı bilgisayarınızda bir sorun haline geldiyse, bu işlemi tamamen devre dışı bırakacak ya da bilgisayarınız için daha CPU dostu hale getirecek bu çözümlerden bazılarını deneyebilirsiniz. Yöntemlerle başlayalım.

Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı Çözümü için 4 farklı yöntem mevcut;

 • Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırakma
 • Virüsleri Taramak
 • Ses Sürücülerini Yeniden Yüklemek
 • Ses Sürücülerini Güncellemek

Yöntem 1: Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırak

Dediğim gibi, başlangıçta, bu işlem Windows Ses Aygıtı Grafik Yalıtımı, sesinize bazı ses efektleri ekleyen işlemdir ve yüksek CPU kullanımı gibi sorunlarınız varsa, aşağıdaki adımları izleyerek bu efektleri devre dışı bırakabilirsiniz:

Not: Bu işlem Windows 10 içindir, ancak Windows 7 ve 8’de de çalışır.

 1. Görev çubuğunuza gidin ve hoparlör simgesine sağ tıklayın
 2. Açılan menüde Ses Aç ayarlarına tıklayın
 3. Ses bölümünde Ayarlar yardımcı programını açıyor olacaksınız, aşağı kaydırın ve Ses Kontrol Paneli satırına tıklayın
 4. Yeni bir pencere açılacaktır, varsayılan hoparlörlerinize sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.
 5. Şimdi, Geliştirmeler sekmesine gidin ve orada Tüm geliştirmeleri devre dışı bırak onay kutusunu işaretleyin.
 6. Düğmesine tıklayın. Değişiklikleri kaydetmek ve tüm pencereleri kapatmak için uygulayın.
 7. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz ve bir daha ki sefere bu işlemi Görev Yöneticisi’nde göremezsiniz.

Yöntem 2: Virüsleri Tara

Size, bu Windows Ses Aygıtı Grafik Yalıtım işleminin bir virüs olmadığını, ancak bazen bilgisayarınıza orijinal dosyayı değiştiren bir virüs bulaştığını söylemiştim.

Bu işlemden yüksek CPU kullanımıyla karşılaştığınızda, bilgisayarınızı virüslere ve zararlı yazılımlara karşı taramanız önemle tavsiye edilir. Yüklü antivirüsünüzle kolayca yapmayı deneyebilir, tam bir tarama yaptığınızdan emin olun.

Bilgisayarınızda yüklü antivirüs yazılımı yoksa, buradan indirebileceğiniz 30 günlük Eset Nod32 deneme sürümü ile tarama yapmanızı öneririm.

Eset Nod32 ile ücretsiz tarama tam yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Yukarıdaki bağlantıdan en son sürümü indirin ve dosyayı bilgisayarınıza kaydedin.
 2. Duble üzerine tıklayın ve virüsten koruma programını yüklemek için sihirbaz talimatlarını izleyin
 3. Kurulduktan sonra açın ve TARAMA bölümüne gidin
 4. Orada, Gelişmiş Tarama’yı ya da Bilgisayarınızı Tarayın seçeneğini seçin ve Taramayı Yapılandır düğmesine tıklayın
 5. Şimdi bu pencerede, tüm kutuları işaretleyin ve taranacak sürücüleri seçin. Burada Windows’u kurduğunuz sürücüyü incelemeniz gerekir.
 6. Şimdi Tara’ya tıklayın ve şimdi bekleyin. Malwarebytes bazı veritabanı güncellemelerini indirmeye başlayacak ve daha sonra tüm sürücünüzü yaygın virüs ve zararlı yazılımlara karşı tarayacaktır. İşleminizi incelediğinde, bir virüs ise, yazılımı engeller ve ardından kaldırmak veya karantinaya almak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz
 7. Bu program ücretsizdir ve sorunsuz bir şekilde birçok kez kullanabilirsiniz, bilgisayarınızdan virüs ve kötü amaçlı yazılımları temizlediğinizden emin olun.

Yöntem 3: Ses Sürücülerini Yeniden Yükleme

Sisteminizi taradıktan sonra, Windows Ses Aygıtı Grafik Yalıtımı hala CPU’nuzun yüksek bir yüzdesini kullanıyor mu? Öyle olmamalı ve belki de ses sürücülerinde bir sorun var.

Bunun gibi sorunlarınız varsa, düzeltmek için ses sürücülerini yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunu aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Bağlamsal menüyü açmak için Win + X klavye kısayoluna basın ve bunların Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 2. Bir kez açıldığında, Ses, video ve oyun denetleyicileri bölümüne gidin
 3. Burada, Realtek High Definition Audio aygıtına sağ tıklayın ve Aygıtı kaldır seçeneğine tıklayın.
 4. Şimdi, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows önyükleme işleminden sonra, ses sürücülerini otomatik olarak kurmaya başlayacaktır ve umarım bu sorun çözülecektir.

Yöntem 4: Ses Sürücülerini Güncelleyin

Bu Windows Ses Aygıtı Grafik Yalıtımı yüksek CPU kullanım sorununu bilgisayarınızda henüz çözemediyseniz, bu son kaynak olacaktır.

En son ses sürücülerini Realtek’ten ya da ses sürücünüz ne ise oradan indirmeniz ve bilgisayarınıza yüklemeniz gerekecek, ancak bu işlem biraz karmaşık olabilir, çünkü doğru sürücüleri bulmanız gerekecek.

Bu uzun süren işlemi önlemek için, ses cihazınızı algılayacak ve bunun için en yeni sürücüleri otomatik olarak indiren bir yazılım öneririm. Ben Sürücü Booster hakkında konuşuyorum ve sizinde şuan böyle yapacağınızı varsayıyorum:

 1. Öncelikle programı web sitesinden indirin. Endişelenme çünkü ücretsiz
 2. Yükleme işlemini başlatmak için indirilen dosyayı çift tıklamanız gerekir. Orada sadece sihirbazı izlemeniz ve genellikle hızlı bir şekilde yazılım yüklenene kadar beklemeniz gerekir.
 3. Kurulduktan sonra, Tara diyen bir düğme göreceksiniz , üzerine tıklayın ve bekleyin. Sürücü Booster cihazlarınızı taramaya başlayacak ve ses cihazınızı algılayacaktır.
 4. Programlar bittiğinde, ses cihazınız için mevcut olan en son sürücüleri gösterecektir. Yüklemeye hazır olduğunuzda, Ses bölümünün yanındaki Şimdi Güncelle düğmesine tıklayın.
 5. Yükleme işlemi tamamlandığında, güncelleştirmeyi uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 6. Umarım, yeniden başlatma işleminden sonra, bu işlemle yüksek CPU kullanımınız başarıyla çözülür ve Windows PC’niz de sorunsuzca oynamaya veya çalışmaya devam edebilirsiniz

Sonuç

Ses Geliştirmeleri ve ses efektleri, genellikle kullanıcıya sorun çıkarmayan Windows özelliklerinden bazılarıdır, ancak bazı durumlarda, bilgisayarınızın en iyi performansını elde edebilmek için bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir.

Bu çözümler sayesinde yüksek CPU kullanımını bu işlemden hızla düzeltebilirsiniz.

Bu konuda sizlerin önerdiği bir çözüm yolu varsa bize yorum bölümünde bildirerek diğer ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et