GenelLinuxNasıl Yapılır?Windows

Windows 10’da Linux Bash Shell Nasıl Kullanılır

Reklamlar

Windows PC’nizde Linux’a hızlı ve kolay erişim ister misiniz? En iyi seçenek, Linux için Windows Alt Sistemini kullanmaktır.Bu size Windows’ta çalışan bir terminal penceresi olan Linux bash kabuğu verir. Peki bunu Windows 10’da nasıl alıyorsunuz?

Linux için Windows Alt Sistemi Nedir?

İlk olarak 2018 Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesi’ne dahil edildi ve Fall Creators Update’teki tüm kullanıcılara yayıldı, Linux için Windows Alt Sistemi, Linux yazılımını Windows 10’da çalıştırmanızı sağlar.

Bu, Windows’a yerleşik bir özelliktir. Linux’u sanal bir makineye kurmanın aksine, Linux için Windows Alt Sistemi anında Başlat menüsünden çağrılabilir.

Bununla birlikte, bunun çalışması için önce özelliği etkinleştirmeniz gerekir.

Linux için Windows Alt Sistemi Windows 10’a yüklendiğinde, Linux’u komut satırı modunda çalıştırabilirsiniz. Bu, Windows PC’nizde ki bash shell’e erişmenizi sağlar!

Linux Bash Shell: Yalnızca 64-Bit Windows 10 İçin

Başlamadan önce, Windows 10’un 64 bit sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Ne yazık ki, Linux için Windows Alt Sistemi 32 bit sistemlerde çalışmaz. Bilgisayarınızın Windows’un 32 bit sürümünü mü yoksa 64 bit sürümünü mü çalıştırdığını kontrol edin .

Bilgisayarınızda 64 bit uyumluluğunu kontrol etmek için, Ayarlar ve ardından Sistem> Hakkında seçeneklerini açmak için WIN + I tuşlarına basın . “Cihaz özellikleri” altında listelenen Sistem türünü göreceksiniz ; Linux için Windows Subsystem için bu 64 bit işletim sistemini okumalıdır .

Değilse, Windows 10 sisteminizi 32 bit’den 64 bit’e yükseltmeniz gerekir. Ancak, bu yalnızca 64 bit donanıma sahipseniz işe yarar.

Windows 10’da Linux Bash Kabuğu Nasıl Yüklenir

Bash’i Windows’a yüklemeye hazır mısınız? Başlat’ı tıklayıp “pencereleri çevir” girerek başlayın. Dönüş, Windows özelliklerini aç veya kapat öğe görüntülenmesi gereken, bu nedenle açmak için bu tıklayın. Liste doldurulurken bekleyin, ardından Linux için Windows Alt Sistemine gidin .

Bu kutu işaretlenmeli. Değilse, bir işareti eklenir, ardından OK onaylayın.

Sizden Windows’u yeniden başlatmanız istenir, bu nedenle bu talimatı izleyin. Yeniden başlattıktan sonra, Başlat> Windows Mağazası’nı açın . “Linux” ile ilgili girdileri bulmak için arama aracını kullanın ve ilk seçeneği seçin, Windows’ta Linux Çalıştır .

Yüklemek için tercih ettiğiniz Linux sürümünü seçin. Hangisini seçerseniz seçin Bash deneyimini belirleyecektir. Örneğin, Kali Linux’u seçerseniz, bu işletim sistemine özgü komutları kullanabilirsiniz.

Linux işletim sistemini kurun, sonra bekleyin. Tamamlandığında, tıklayın Başlat Windows Mağazası içinden veya açmak Başlat menüsünden. İlk çalıştırmada, bir kullanıcı hesabı oluşturmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenir.

Seçtiğiniz Linux ortamını başlatmak için başka yöntemler de mevcuttur. Başlat menüsünden girebilirsiniz:

  • darbe
  • wsl

Her ikisi de, Bash kabuğunu anında açmak için seçilebilecek bir “Çalıştır komutu” olarak görüntülenir. Bu yöntemlerden herhangi birini kullanmanın farkı, / mnt / c / Windows / System32 dizininde açılmasıdır . Bu, Windows 10’da System32 alt dizinine göz atabileceğiniz anlamına gelir.

Linux ortamını kullanarak Windows 10’a zarar vermenin mümkün olmadığını unutmayın. Girdiğiniz herhangi bir komut yalnızca Linux için Windows Alt Sistemine ve seçilen işletim sistemine zarar verir. Windows 10 güvenli ve güvende kalacaktır.

Ayrıca, Bash’i çalıştırmak için Ayarlar’da Windows 10 Geliştirici Modunu artık etkinleştirmeniz gerekmez .

Bash Kabuk Terminali’nin Windows PowerShell’den Farkı Nedir?

Windows 10’da çalışan Linux Bash kabuğu ile çeşitli komut satırı talimatlarını girebilirsiniz.

Fakat bunun sadece Windows komut istemini veya PowerShell’i kullanmaktan ne farkı var?

Doğal olarak, her iki sistem de oldukça farklı. PowerShell veya komut istemiyle, Windows’a özgü komutlarla sınırlandırılırsınız. Bu, örneğin, dirbir dizinin içeriğini görüntülemek için komutu kullanmak anlamına gelir ; Linux’ta eşdeğerdir ls.

Temel olarak, Windows ve Linux arasındaki farklar, bu iki metin ortamını birbirinden ayıran şeydir. Bash kabuğunun Windows 10’da bulunmasının avantajı, Windows içinde Linux’a kolayca erişebilmenizdir. Bu, sanal bir makine kurmak veya Linux’un çift önyükleme yüklemesine yeniden başlamak için zaman kazandırır

Windows 10’da Bash İle Ne Yapabilirsiniz?

Windows 10’da ayarlanan Bash kabuğu ile, bir Linux PC’de olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Gibi standart komutlar helpönceden yüklenmiş uygulamaları ve araçları nasıl kullanacağınızı gösterecektir. Örneğin , paket yöneticisinin kullanımını gösterecektir. Bir Linux PC’de olduğu gibi en son paketleri elde etmek için kullanabilirsiniz .apt helpsudoapt update

Benzer şekilde, sudo apt upgradekomut Linux’u işletim sisteminin en son sürümüne yükseltir.

Bu arada, diğer standart komutlar kullanılabilir. Ağ bağlantınızı ifconfigkontrol edebilir, geçerli dizini ile kontrol edebilir ve ile pwdfarklı bir dizine geçebilirsiniz cd.

Ayrıca historykomut ile son 10 girişin hızlı bir listesini alabilirsiniz .

Kısacası, tıpkı Windows 10 işletim sisteminde Linux kullanmak gibi.

Windows 10 ve Linux: Birlikte Çalışmak

Linux için Windows Alt Sistemini kurmak ve Bash kabuğuna erişmek kolaydır. Ayrıca sanal bir makine çalıştırmaktan daha hızlı ve çift önyüklemeye güvenmekten çok daha az karmaşık.

Özetlemek için, Windows 10’da Linux Bash kabuğunu çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey:

  1. 64-bit Windows 10 kullandığınızı kontrol edin.
  2. Windows Özellikleri ekranında Linux için Windows Alt Sistemini etkinleştirin.
  3. Seçtiğiniz Linux ortamını Windows Mağazası’ndan yükleyin.
  4. Linux’u Başlat menüsünden çalıştırın.

Bu arada, neredeyse tüm Linux komutları Windows’taki Bash kabuğunda kullanılabilir. Biraz paslı mı yoksa yardıma mı ihtiyacınız var?

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et