GenelTanıtım Yazıları

Rüzgar Gülü Fiyatları Hakkında

Reklamlar

Son yıllarda artan teknoloji ile enerji ihtiyaçlarının bir kısamı da hem rüzgardan hem de güneşten sağlanmaktadır. Peki Rüzgar Gülü fiyatları nedir?

Özellikle rüzgar gücünü kullanarak elektrik üretimi çok eskilere dayalı olsa da son sistem teknolojiler bu anlamda eskilere büyük fark atmayı başarmıştır.

Kırsal alanlarda tarla sulama sistemlerinden tutun, elektrik ihtiyacına kadar her enerji tüketiminde rüzgar gülünden faydalanmak mümkün olmaktadır.

Rüzgar Gülü Fiyatları Hakkında

Bu anlamda da şahıs yada devlet malına dahil edilebilecek olan bu araç için de rüzgar gülü fiyatları önem teşkil eder. Bir diğer adı ile rüzgar türbinleri olarak bilinen bu araç ülke geneli olarak kullanımı mümkün olan bir araç olmaktadır.

100 kilowatt’ın altındaki rüzgar türbinleri, kilovat kapasite başına kabaca 3.000 ila 8.000 TL arasındadır. 10 kilovatlık bir makinenin (büyük bir eve güç sağlamak için gereken boyut) 50.000-80.000 TL (veya daha fazla) kurulu maliyeti olabilir.

Rüzgar türbinlerinin önemli ölçek ekonomileri vardır. Daha küçük çiftlik veya konut tipi türbinler genel olarak daha az maliyetlidir, ancak kilowatt enerji üretim kapasitesi başına daha pahalıdır. Çoğu zaman bir rüzgar projesinin maliyetini önemli ölçüde azaltabilecek vergi ve diğer teşvikler vardır.

Rüzgar Gülü Fiyatları Hakkında
Rüzgar Gülü Fiyatları Hakkında

Şebeke ölçeğinde bir rüzgar türbini maliyeti, kurulu MW etiket başına yaklaşık 1,3 milyon ila 2,2 milyon dolar arasında değişmektedir. Bugün kurulan ticari ölçekli türbinlerin çoğu 2 MW boyutundadır ve maliyeti yaklaşık 3-4 milyon $ ‘dır.

Ticari ölçekte bir rüzgar türbini kurmak için toplam maliyet, sipariş edilen türbin sayısına, finansman maliyetine, türbin satın alma sözleşmesinin ne zaman yürütüldüğüne, inşaat sözleşmelerine, projenin konumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir.

Rüzgar projeleri için maliyet bileşenleri arasında rüzgar kaynağı değerlendirmesi ve saha analiz giderleri; inşaat giderleri; izin ve arabağlantı çalışmaları; hizmet sistemi yükseltmeleri, transformatörler, koruma ve ölçüm ekipmanı; sigorta; işlemler, garanti, bakım ve onarım; yasal ve danışma ücretleri.

Proje ekonominizi etkileyecek diğer faktörler vergileri ve teşvikleri içerir.

Ayrıca, hem doğal gazdan hem de güneş enerjisinden gelen sıkı rekabet, rüzgar endüstrisini, optimum rüzgar hızlarından daha düşük bölgelerde bile çıkışlarını en üst düzeye çıkarmak için uyarlanmış daha büyük türbinlerin geliştirilmesi yoluyla daha düşük fiyatlar ve daha yüksek performans elde etmeye zorlamak için hazırlanıyor.

Rüzgar Gülleri Nerelere Kurulabilir?

Ülkemizin her yerine kurulumu mümkün olan bu araçların genel olarak tek dikkat edilmesi gereken husus bulunuyor. Bu da tam enerji sağlayabilmek ve genel olarak tam kullanabilmek adına, adını aldığı rüzgarın yönüne paralel olarak kurulmuş ve sürekli rüzgar alan yüksek bir yerde olması avantaj sağlayacaktır. Rüzgar gülü genellikle elektrik enerjisi vermeye yarar. Fakat bu elektrik enerjisi hiçte azımsanamayacak kadar çok ve kolaylık sağlamaktadır. Bu araç ile birçok yerde karşılanan elektrik ihtiyacı sayesinde ülke geneli ekonomik açıdan büyük rahatlık sağlıyor. Ayrıca ülkemizde her daim satışı olan rüzgar güllerinin de satış fiyatı yani rüzgar gülü fiyatları olarak uygun fiyatlı olmaları da şahsi alışlarda kişiye kolaylık sağlamaktadır.

Rüzgar Gülü Özellikleri Ve Faydaları

Genel olarak üç veya dört kanattan yapılan rüzgar gülleri daha fazla rüzgardan enerji sağlayabilmesi için genellikle hafif olması gerekir. Çünkü hafif olduğu zaman daha çok döner ve daha fazla enerji elde etmeyi sağlar. Ayrıca rüzgarın esiş yönüne doğru iki yönlü dönme şansı da bulunmaktadır. Bu da her rüzgarı alma açısı ve enerjiye dönüştürme imkanı sunuyor. Diğer enerji kaynaklarına göre daha az çalışarak hizmet verse de yine de büyük avantajlar sağlamaktadır. 

Güneş paneli fiyatları hakkında bilgi edinmek isterseniz https://interbilgi.com/gunes-paneli-fiyatlari/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Rüzgar gülü fiyatları olarak uygun fiyatlarla olması birçok rüzgar gülünü aynı anda almayı da sağlamaktadır.

Rüzgar tribünü özellikleri olarak ise sizlere sıralayabileceğimiz;

  • Kurulan santraller ile aldığı kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür.
  • Yüksek ve sürekli rüzgar alan alanlarda daha fazla enerji üretmeyi sağlar
  • Kurulumu kolay ve sistem olarak basit bir santral sistemi ile çalışır.
  • Rüzgar gülü fiyatları diğer enerji üretici araçlara göre daha uygun fiyatlıdır.

Birçok avantaj sağlayan bu araç yani rüzgar tribünleri ülke genelinde kullanılan ve birçok fayda sağlaması ile bilinen herkes tarafından da tanınan bir araç olarak sürekli gündemdedir.

Rüzgar gülü hakkında bilmemizi istediğiniz varsa yorum bölümünde bizlere bildirebilir ya da bize destek olmak için bu yazımızı sosyal medya da paylaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x