GenelNasıl Yapılır?Yazılım

Kodlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Reklamlar

Bilgisayar kodu çok önemlidir. Neredeyse kullandığınız her elektronik cihaz kodlamaya bağlı. İşlerin nasıl yürüdüğü çok kafa karıştırıcı görünebilir, ancak parçaladığınız da aslında basit.

Kod yazan kişilere programcı, kodlayıcı veya geliştirici denir. Hepsi web siteleri, uygulamalar ve hatta oyunlar oluşturmak için bilgisayarlarla çalışıyor! Bugün ne kodunu, ne için olduğunu ve kodu öğrenmeye nasıl başlayacağınızı öğreneceksiniz.

Kod Nedir?

Bilgisayarların kendilerine ne yapacaklarını söyleyen Makine Kodu adı verilen bir dili vardır. Gördüğünüz gibi insanlara pek bir şey ifade etmiyor!

Her sayı veya harf, bilgisayarın hafızasındaki bir şeyi değiştirmesini söylüyor. Bu, bir sayı veya kelime veya bir resmin veya videonun küçük bir parçası olabilir. Kendileri tarafından, bilgisayarlar bir şey yapmayı bilmiyor. Onlara talimat vermek programcının işidir.

Makine Kodunu öğrenmek mümkün, ancak uzun zaman alacaktı! Neyse ki, bilgisayarlarla iletişim kurmanın daha kolay bir yolu var.

Programlama Dili Nedir?

Şimdi programlama, bu anlaşılması biraz daha kolay görünüyor! Bu resim bilgisayara nasıl Merhaba, dünya demesini söyleyeceğini gösteriyor. Makine kodu kullanmak yerine Python adlı bir programlama dili kullanır.

Neredeyse tüm programlama dilleri aynı şekilde çalışır:

  1. Ne yapacağını söylemek için kod yazıyorsun: print(“Hello, world”)
  2. Kod derlenir ve bu, bilgisayarın anlayabileceği makine koduna dönüşür.
  3. Bilgisayar kodu yürütür ve Merhaba, dünyayı bize geri yazar .

Kafa karıştırıcı görünen yüzlerce farklı programlama dili var, ama hepsi aynı şeyi yapıyor. Ne yapmak istediğinizi yazdığınızda, derleyici onu bilgisayarın anladığı bir dile çevirir, daha sonra bilgisayarın yaptığı konuşmayı programlama konuşmasında kod yürütmek!

Kodlama Nedir ve Nasıl Çalışır?
Kodlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kodlama Nedir?

Kodlama, bir bilgisayarın istediğiniz gibi davranmasını sağlamak için bir programlama dili kullanma işlemidir. Her kod satırı, bilgisayara bir şey yapmasını söyler ve kod satırlarıyla dolu bir belgeye komut dosyası adı verilir.

Her komut dosyası bir iş yürütmek için tasarlanmıştır. Bu iş bir resim çekmek ve boyutunu değiştirmek olabilir. Belirli bir ses veya müzik parçası çalabilir. Tıkladığınızda gibi sosyal medyada birilerinin yayında, bir komut dosyası gerçekleşmesi kılan budur.

İnsanların aksine, bilgisayarlar tam olarak onlara söylediklerinizi yapacak. Bu harika gelebilir, ancak sorunlara neden olabilir. Bir bilgisayara yukarı saymaya başlamasını ve durmasını söylememesini söylerseniz, sonsuza kadar saymaya devam eder! İyi bir programcı olmak, bir bilgisayara nasıl davranacağını söylemekten ibarettir.

Program Nedir?

Onlar eğer kendileri tarafından komut dosyaları sadece şeyler yapabilir derlenmiş ve daha sonra düzenlenir. Bu hala üzerinde çalışırken faydalıdır, ancak işiniz bittiğinde, programcı olmayan kişilerin betiğinizi kullanabilmesini istersiniz. İhtiyacınız olan senaryoyu bir programa dönüştürmek.

Senaryonuzdan memnun olduğunuzda, onu bir programda derleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, derleme sizin kodunu değiştirir programlama dili haline makine koduna bilgisayarın anlayabileceği. Bu kez, makine kodu, herkesin indirebileceği ve kullanabileceği bir programda saklanır . Her türlü uygulama, oyun veya web sitesi bir programdır.

Kodlama Zor mu?

Kodlama çok basit olabilir ve herkes temelleri öğrenebilir. İyi bir benzetme kütüphanede kitap gibi kodlamayı düşünmektir. Bazı kitaplar basit bir dil kullanır ve hikayelerin anlaşılması kolaydır. Diğerleri çok karmaşık kelimeler kullanır ve anlamsız görünen hikayeleri vardır. Basit veya okunması zor olsun, hepsi kitap.

Ne kadar çok kitap okursanız, o kadar iyi anlaşırsınız. Karmaşık dil veya kafa karıştırıcı hikayeler, bir gün geçmişte hayal bile edemeyeceğiniz şeyleri okuyabilene kadar daha kolay anlaşılır!

Kodlamayı öğrenmek aynıdır. İlk kez kodlamaya çalıştığınızda zor bulacaksınız, ancak her yaptığınızda daha iyi olursunuz. Bir programlama dilini zor öğrenirseniz, görsel bir kodlama dili kullanarak arkasındaki önemli fikirleri hala öğrenebilirsiniz. Kendi Mario oyununuzu hiçbir kod yazmadan bile yapabilirsiniz!

Kod Neye benziyor?

Yukarıdaki resimde hello_name adlı bir komut dosyası gösterilmektedir . Tek bir kod satırının bilgisayarı ekrana yazdırmasını sağlayabildiğini zaten gördünüz. Diyelim ki sadece merhaba dünya demek yerine, kullanıcının ismini girmesini ve bilgisayarın onları ismiyle selamlamasını mı istiyorsunuz? Burada olanları parçalayalım.

  1. Betik başladığında bilgisayar ekrana bir soru yazdırır .
  2. Daha sonra bilgisayar kullanıcının adını girmesini bekler ve kaydeder.
  3. “Merhaba” , kaydedilen adla birlikte ekrana yazdırır .
  4. Cmder penceresinde, script Python kullanarak derlenir ve çalıştırılır .
  5. Senaryo, çıkmadan önce tam olarak tasarlandığı şekilde çalıştı.

Bu örnek size, bir kod düzenleyici de yazılmış ve bir terminal penceresi türü olan Cmder’da çalışan basit bir kod parçasını gösterir . Şimdilik bu şeylerin ne olduğu hakkında çok fazla endişelenme. Artık Python kodunun neye benzediğini ve bu komut dosyasının nasıl çalıştığını biliyorsunuz.

Kod Nasıl Program Olur?

Kodlama konusunda tamamen yeniyseniz, yukarıdaki gibi komut dosyalarının nasıl kullandığınız programlar haline geldiğini merak edebilirsiniz. Yukarıdaki resimde, soldaki pencere Python komut dosyalarını programlara dönüştüren bir araçtır. Sağdaki pencerede hello_name.exe adında bir simge bulunur . Bence üzerini tıklarsan ne olacağını tahmin edebilirsin!

Kod yazmadan bitmiş bir programa. Bu örnek gerçekten basit, ama bu, neredeyse tüm kodlamanın nasıl çalıştığıdır. İnsanlar her gün öğrendikleri programlama dillerini kullanıyor , hepimizin kullanacağı programlar olacak senaryolar yazmak için kullanıyorlar.

Kolay Kodlama

Bugünün makalesi size kodun ne olduğunu ve bazı Python kodlarının nasıl çalıştığını öğretti. Programlamayı da öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok harika web sitesi ve uygulama var !

Kodlama herkes içindir ve başlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Minecraft kullanarak kodlamayı bile öğrenebilirsiniz !

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et