GenelSEOWebmaster

Anahtar Kelime Doldurma Nedir ve Nasıl Önlenir? İzlemeniz Gereken 3 Tavsiye

Reklamlar

Blogunuz için itici güç, SEO anahtar kelimeler değil, okuyucularınızdır.

Bir kişi, neredeyse hiç şüphesiz, anahtar kelimeler her zaman güçlü bir SEO gücü olmuştur. Tarih boyunca, arama motorları blog yazılarında anahtar kelimelerin kötüye kullanılmasına tanık olmuş, en affedilmeyen “anahtar kelime doldurma (Keyword Stuffing)”.

Eski günlerde, bir web sayfasının Google’ın SERP’indeki sıralaması, anahtar kelime doldurma ile kolayca değiştirilebilir. Mümkün olduğunca çok sayıda anahtar kelime kullanan siteler Google’ın SERP’inde yüksek bir sayfa sıralamasına sahipti.

Ancak, bu korkunç bir kullanıcı deneyimine yol açtı. İnsanlar, görmeyi bekledikleri içerikler olmadan, anahtar kelimelerle dolu sayfaları görmekten memnun değildi.

Anahtar Kelime Doldurma Nedir ve Nasıl Önlenir? İzlemeniz Gereken 3 Tavsiye
Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)Nedir ve Nasıl Önlenir? İzlemeniz Gereken 3 Tavsiye

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için Google ve diğer arama motorları, anahtar kelime doldurulmuş web sitelerini SERP dizinlerinden filtrelemeye başladı. Bazıları hala anahtar kelime doldurmanın kısa vadeli bir etkisi olduğunu söylüyor. Ancak uzun vadede, web sitenize zarar verebilecek bir Google cezasına yol açabilir. Google, sıralamayı indirerek veya hatta dizinden silerek sitenizi cezalandırır. Başka bir deyişle, anahtar kelime doldurma, her zaman kaybedeceğiniz yüksek riskli bir kumardır.

Anahtar Kelime Doldurma Nedir?

Anahtar kelime doldurma işleminden kaçınmak önemlidir. Aynı zamanda, hedeflenmiş anahtar kelimelerinizi içeriğinize koymak da önemlidir. Ancak, insanlar genellikle dengeyi koruyamıyor ve Google tarafından cezalandırılıyor. Aşağıdaki anahtar kelime doldurma örneğine bakın:

“Ucuz bir sandalet mi arıyorsunuz? Ucuz sandalet satıyoruz. Bizim ucuz sandalet ucuz ve kaliteli. Ucuz sandaletlerimizi satın almak istiyorsanız, lütfen ucuz.sandalet@interbilgi.com adresindeki ucuz sandal satış müdürümüzle iletişim kurun.”

Nasıl görünüyor? Görünüşe göre hem okuyucu hem de Google bundan memnun olmayacak.

Bazı web siteleri, anahtar kelimelerini görünür olmadıkları bir yerde tutmaya çalışır. Örneğin, anahtar kelimeleri web sayfasının arka planıyla aynı renkte yaparak kamufle eder veya anahtar kelimeleri sayfanın koduna yerleştirir. Arama motoru algoritmalarını kandırma çabalarından bağımsız olarak, motorlar bu hileleri tespit edecek kadar akıllı hale geldi.

Peki, anahtar kelimelerinizi etkili bir şekilde kullanırken anahtar kelime doldurmayı nasıl önlersiniz?

Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing) Nasıl Önlenir

Anahtar kelime yoğunluğunun %0.5-2.5’inin (anahtar kelimenin içerikte görünme sayısının, içerikteki toplam kelime sayısına bölünmesiyle) güvenli olduğu bilinmektedir. Google’ın cezasını önlemenin kesin bir cevabı olmamasına rağmen, anahtar kelimelerin ılımlı kullanımını sağlamak çok önemlidir.

Tüm enerjinizi koymak ve içeriğinizin her yerinde aynı anahtar kelimeyi kullanmaya odaklanmak, hem ziyaretçilere hem de Google sıralamalarına mal olabilir. Arama motoru tarayıcı robotlarına değil, daha çok insana odaklanın. Kullanıcı deneyimini geliştirecek içerikler oluşturun. Blog içeriğinizi anahtar kelime doldurmasından korumanıza yardımcı olmak ve bu 3 ipucu ile kullanıcı deneyimini geliştirmek için buradayız:

1. Aynı Anahtar Kelimeleri Tekrarlamaktan Kaçının

Bir blogcu olarak, okuyucularınızla rezonans edebilecek ilgi çekici içerikler yaratmaya çalışıyorsunuz. Tek bir anahtar kelimeyi yazınız boyunca tekrarlamak, ne pahasına olursa olsun kaçınmanızı önerdiğimiz büyük kırmızı bayraktır.  Eş anlamlıları ve ilgili terimleri içeren okuma sürecini sorunsuzlaştırın. Okuyucunuza yalnızca yazınızın içeriğini etkin bir şekilde “sindirmek” değil, aynı zamanda uygunluğu değerlendirmek için arama motorları da yardımcı olur.

2. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Bu anahtar kelimeler zaten “en iyi arkadaşlarınız” ise, o zaman doğru yoldasınız demektir. Anahtar kelimelerin kuyrukları olduğunu ilk defa öğreniyorsanız, Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler hakkında daha fazla bilgi edinin. Endişelenme, ısırmaz! Aslında, pazarlama uzmanı Neil Patel’e göre:

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler etrafında sürekli olarak derinlemesine içerik yayınlarsanız, arama trafiğinde bir artış görür, ödeme yapan müşterileri çeker ve markanızı büyütürsünüz.

Örneğin, “Ortalama Kişi Ne Kadar Biliyor?” İfadesini veya yazılarınızın başlığında ve gövdesindeki varyasyonları gibi bir ifade ekleyebilirsiniz.

Bunu deneyin : Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Uber Suggest’teki ifadeyi arayın. Düşük Rekabet ve Yüksek Arama Hacmi ile uzun kuyruklu bir anahtar kelime seçerseniz, zaferden sadece bir adım uzaktasınız. Ayrıca, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan Excel dosyasına veri aktarıyorsanız, bu formülü kullanın: =LEN(A1)-LEN(SUBSTITUTE(A1," ","")) tüm uzun kuyruk anahtar kelimelerinizi ifadede kullanılan kelime sayısına göre sıralamak için kullanın.

Uzun Kuyruk/Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler ve Bunlar Nasıl Bulunur? bu sorunuzun cevabı için makalemizi okuyabilirsiniz.

3. LSI Anahtar Kelimeleri Kullanma

LSI Anahtar Kelimeleri, konuyla veya hedef anahtar kelimelerinizle alakalı anahtar kelimelerdir. Tabii ki onları doğal olarak kullanın. Bunların dahil edilmesi, Google’a ve arama motorlarına, yazdıklarınızın hedeflediğiniz konu veya anahtar kelime ile alakalı olduğunu bildirir.

LSI Anahtar Kelimelerinin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bunu deneyin: Daha fazla anahtar kelime bulmak için LSI Anahtar Kelime Araçları’nı kullanın. İkiz Fikirler’den LSI Grafiğini deneyebilirsiniz.

Kendi şaheserinizi yazmaya başlayın

Yani dersimiz çok basit. Arama motorlarına değil okuyucularınıza yazın. Doğal dil fikirlerinizi iletmek için şarttır ve çoğumuz için kabul edilen bir şeydir. Organik aramada en üst sırada yer alan hedefi takip ederek, okuyucularımızın katkıda bulunduğunu unutabiliriz. Okuyucularınız için harika bir deneyim yaşayın ve blog yazılarınız doldurulmuş anahtar kelimeler olmadan yazmanın tadını çıkarın.

Bize deneyiminizden bahsedin: Hiç anahtar kelime doldurmayı denediniz mi?

Uzun kuyruklu anahtar kelime bulmakta zorlanıyor ya da üşeniyorsanız Sıralamanızı Artıracak 11 Ücretsiz LSI Araçları | LSI Anahtar Kelime Üretici Listesi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Keyword Stuffing hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Keyword Stuffing Wikipedia sayfasına göz atabilirsiniz ya da Google’un bu konuda yapmış olduğu resmi Keyword Stuffing açıklama sayfasından daha detaylı bilgide alabilirsiniz.

Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kutusunda paylaşın veya bizi @interbilgi tweetleyin!

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x