GenelinternetSosyal MedyaWebmaster

Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları

Reklamlar

Şüphesiz internet dünyasında yapılacak olan her türlü aramalarda bu işin devi Google, böyle olması elbette ki bize ait çoğu bilgiyi de veri havuzunda tutuyor. Peki Google’dan kişisel bilgileri silme yollarını merak ediyor musunuz?

Google üzerinde yapmış olduğumuz bilinçli/bilinçsiz işlemler ya da Google servislerine verdiğimiz izinler, bu verilerin tutulmasına da olanak sağlıyor.

Google aramalarında yazdığımız her harf, yüklediğimiz her resim ve konuştuğumuz her kelime, bu devin yani Google ‘uın veri depolarında tutuluyor. Fakat her şey için geç değil, öyle ki bu verilerin Google üzerinde tutulmamasını sağlayabiliriz. Bir kaç ufak dokunuşla bazı verileri kaldırıp bu dertten kurtulabilir ve bu bilgilerin bir daha tutulmasını engelleyebiliriz. Çoğumuzun bilmediği bu ayarları gelin birlikte yapalım.

Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları

1. Sesli Aramalarınızı Silme

Google, bilinmeli ki arama motorunda yazdığımız her harfi kaydediyor. Fakat, bu devin başka bir hizmeti ise konuşma servisleridir. Google konuşma servislerini kullanıyorsak, bunları da kaydetmesine izin var. Eğer bu hizmeti kullandı iseniz daha önce kimlerle konuştunuz, hangi zamanda ne kadar süreyle görüştünüz tüm bu bilgiler tutuluyor. Google Sesli Arama Silme bağlantısından, tüm sesli arama kayıtlarınızı dinleyebilir ya da silebilir ve bu özelliği kapatabilirsiniz.

Google'dan Kişisel Bilgileri Silme Yolları
Google’dan Kişisel Bilgileri Silme Yolları

2. Google Aramalarınızı Silme

Google, arama motorunda yapmış olduğunuz tüm aramaları geçmişte tutuyor. Bunu hem çok sık ziyaret ettiğiniz sayfaları hemen sunmak, hemde ilgi alanlarımızı öğrenmek için yapıyor. Bunun sebebi elbette ki reklamcılarına daha iyi hizmet vermek diyebiliriz. Her ne kadar tarayıcı üzerinden, yapılan arama geçmişini silebilsek de, yapılan bu aramalar Google’ın veri tabanından silmiş sayılmayız. Google geçmişi temizleme bağlantısından, o güne, haftaya yada yıla kadar veya yaptığınız tüm aramaları silebilirsiniz.

3. Konum Bilgilerinizi Silme

Google haritalar üzerinden daha önce yaptığımız tüm yollar, nerelerde yemek yediğimiz ve nerelere gittiğimiz bilgileri de bilgileri tutulan veriler arasında. Google konum geçmişi silme sayfasına giderek, konum geçmişimizi silebilir ve bu özelliği kapatabiliriz. Konum servislerinden bu takibi sorunsuz olarak kapatıp kayıt etmemesini sağlayabilirsiniz.

4. Google Reklamlarını Silme

Tabiki üçüncü parti yazılımları kullanarak (ki bunu hiç bir reklam alan web site sahibi kişi yada kişiler tavsiye etmez, çünkü onlarda sizlere en iyi hizmeti verebilmek için giderlerini bu reklamlar üzerinden kazandığı ücretlerle giderir.) tüm Google reklamlarını engelleyebilirsiniz. Fakat burabahsedeceğimiz, araştırdığınız bir ürünün yada gideceğiniz bir yer hakkındaki otel kampanyalarının çat diye karşınıza çıkmasını engellemek. Google kişisel verilerimizi kullanarak bu tür reklamları ihtiyaçlarımız doğrultusunda karşımıza getiriyor. Google reklam ayarları sayfasından, Google sizin hakkınızda neler biliyor, hangi yaş aralığında iseniz, cinsiyetiniz ve ilgi alanlarınız neler kabaca görebilirsiniz. Bu özelliği de isterseniz kapatabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x