GenelGoogleNasıl Yapılır?Teknoloji

Google Nest Nedir ve Nasıl Çalışır?

Reklamlar

Google Nest, en popüler akıllı ev otomasyon şirketlerinden biridir ve evi daha akıllı yapan cihazlarla gittikçe daha fazla kullanıcıya erişiyor. Oluklu öğrenme termostatına ek olarak, şirket aynı zamanda akıllı bir duman dedektörü (aynı zamanda bir karbon monoksit alarmı olarak da çalışmaktadır) ve bir dizi dahili ve harici kamera üretmektedir.

Nest’in Sahibi Kim?

2014’te Google, Nest’i 3.2 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma, Google’ın Nesnelerin İnterneti portföyüne eklendi ve bu genişleyen pazarda Microsoft ve Apple’a önderlik etti. O zamandan beri, Nest, büyük ölçüde akıllı cihazların kullanım kolaylığı nedeniyle bir ev adı haline geldi. Şirket resmi olarak 2019’un ortalarında Nest’i Google Nest olarak etiketledi.

Google Nest Termostatı

Evinizin dekoruna uyacak çeşitli renkli halkalar içeren Nest Learning Termostat, okunması kolay bir ekrana sahiptir. Isıtma ve sıcak suyunuzu otomatik olarak kontrol edebilirsiniz. Sadece bir hafta içinde, termostat gün boyunca evinizi ne kadar ılık veya soğuk olarak sevdiğinizi öğrenecektir. Evdeyken, sıcaklığı yükseltir ve dışarı çıktığınızda, onu düşürür ve sonunda enerji tasarrufu sağlar.

Cihaz etkinliğinizi izler ve bu verilere göre bir program oluşturur. Geceleri ısıtmanızı kısar ve sabahları yükseltir, böylece sıcak bir eve uyanırsınız. İş için evinizden ayrıldığınızda, Nest termostatı sensörleri ve akıllı telefon konumunuzu kullanmaktan vazgeçtiğinizi algılar ve enerji tasarrufu için kendisini Eko Sıcaklığına ayarlar.

Evden çıktıysanız, ancak çocuklarınız eve döndüğünde, akıllı telefonunuzu alın ve sıcaklığı Nest uygulamasıyla uzaktan ayarlayın.

Çevresel Kontrollerden Daha Fazlası

Nest Learning Termostatının en yeni sürümü, sıcak su tankınızı, uygulamadan ayarlanabilir olan sıcak su programıyla kontrol etmenizi sağlar. Siz uzaktayken sıcak suyu kapatmayı mı unuttunuz? Sorun değil. Konukların kalması ve ekstra sıcak suya ihtiyacı var mı? Sorun değil. Nest termostat bunu sizin için halleder.

Termostatın Enerji Geçmişi ve aylık Ev Raporları, günlük olarak ne zaman ve ne kadar enerji kullandığınızı gösterir. Rapor, daha az kullanabilmenizi önerir. Sıcaklığı enerji tasarrufu seviyesine ayarladığınızda, ünite Yuva Yaprağı gösterir.

En yeni Nest Learning Termostatına eklenen bir başka özellik ise Farsight. Termostat yanar ve size sıcaklık, zaman veya hava durumunu gösterir. Analog veya dijital saat yüzünü bile seçebilirsiniz.

Çalışma Nest Isı Bağlantı, termostat ısıtma ve sıcak su kontrol etmek için kazan ile birlikte çalışır. Heat Link dediğimiz, kazanınızın kablosuz bağlantısı ile veya mevcut termostat tellerinizi kullanarak bağlanabilir, ardından ısıyı modüle etmek için termostatla ‘konuşur’.

Nest uygulaması WiFi üzerinden bağlanır ve evinizin sıcaklığını uzaktan kontrol etmenizi sağlar.

Google Nest Duman ve Karbon Monoksit Tayini

Google Nest Protect, akıllı telefonunuzla sizinle iletişim kuran akıllı bir ev dumanı ve karbon monoksit dedektörüdür, böylece bir sorun olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz.

Nest Protect, iç içe geçmiş yangınlar ve hızlı alev alan yangınlar da dahil olmak üzere çok çeşitli duman olaylarını tespit etmek için Nest tarafından kullanılan teknoloji olan bir Spektrumlu Sensöre sahiptir.

Cihaz ayrıca doğruluğu sağlamak için kendini otomatik olarak test eder ve on yıla kadar sürer. Telefonunuzdan uzaktan susturabileceğiniz bir alarm içerir. Bir insan olayı bir duman olayı olursa erken uyarı verir ve tehlikenin nerede olduğunu size söyleyerek buna göre hareket edebilmenizi sağlar.

Nest Protect ayrıca ailenizi bu renksiz, kokusuz gaza karşı koruyan bir karbon monoksit dedektörüne sahiptir.

Google Nest İç ve Dış Kameralar

İç mekanda veya dış mekanda kullanılabilecek Nest Cam kamera ailesi, evinizin içinde ve dışında olup bitenleri kaçırmayacağınız anlamına gelir. Nest Cam’ler ana güç kaynağına takılır ve yakından izleme için tüm cam merceklerle birlikte gelir.

Kameralar aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yararlı özelliklere sahiptir:

  • İnsanları nesnelerden ayırt etme yeteneği.
  • Birisi kamerayı etkinleştirirse, sistem size uyarılar gönderebilir.
  • Davetsiz misafirleri korkutabilir veya arkadaşlarınızla ve ailenizle sohbet etmenize izin verebilir.
  • Yüz tanıma sizi tanıdık yüzlere ve yabancılara karşı uyarır.
  • 7/24 bulut depolama, size klip oluşturma ve paylaşma özelliğiyle size otuz günlük kaydedilmiş video geçmişi sunar.

Google Nest Uyumlu Cihazlar

Nest ayrıca çeşitli diğer akıllı ev ürünleri ile birlikte çalışabilir. Nest Store ile Çalışmalar uyumlu tüm ev otomasyon ürünlerini listeler. Örneğin, Philips hue ışıkları ve Wemo anahtarları, karmaşık kurulum işlemlerine gerek kalmadan Works ile Nest’e otomatik olarak bağlanır.

Daha geniş ev otomasyonu için Google Nest uyumlu bir akıllı ev merkezi, Nest’i diğer Nest olmayan ürünlerle bağlamanıza yardımcı olabilir.

Google Nest hakkında sizlerinde görüşü varsa bizlere yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x