BilgisayarGenelMasaüstü UygulamalarWindows

Windows 10’da Yüklü Programları Farklı Konuma Taşıma Nasıl Yapılır

Reklamlar

Bu makalemizde, yüklü olan tüm programların Windows 10’da ki diğer konuma taşınması anlatılmaktadır

“C” sürücüsündeki “Program files” veya “Program files (x86)” klasörüne “D” veya başka bir sürücüye yerleştirilmiş başka bir klasöre yüklenmiş tüm veya seçili programları taşıyabilirsiniz. Disk alanı dolduğunda veya Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınız tamamen sıfırlamanız gerektiğinde bu kullanışlı olacaktır. Varsayılan olarak, yüklü programları başka bir sürücüye toplu halde taşımak için Windows 10’da hiçbir yerli özellik yoktur, ancak bu, ” Steam Mover ” olarak adlandırılan bir yazılım kullanılarak çok kolay yapılabilir. Bu yazılım aslında buhar uygulamalarını veya oyunları taşımak için tasarlandı. Ancak, yüklü programları da taşımak çok yararlıdır.

Windows 10’da Yüklü Programları Farklı Konuma Taşıma Nasıl Yapılır

Bu, programlarınızın yüklendiği giriş konumunu ve daha sonra bu programların taşınacağı çıkış konumunu seçmenize yardımcı olan bir ücretsiz yazılımdır. Bundan sonra, tüm programları veya bazı belirli programları seçebilir ve bu programları taşımak için komutu çalıştırabilirsiniz.

Windows 10'da Yüklü Programları Farklı Konuma Taşıma Nasıl Yapılır
Windows 10’da Yüklü Programları Farklı Konuma Taşıma Nasıl Yapılır

Not: Bu yazılım sadece NTFS sürücüler için çalışır. Dahası, Windows 10 Mağazası uygulamalarını ve yerleşik programları taşımanıza yardımcı olamaz. Notepad ++ gibi bazı üçüncü taraf ürünleri, bazı resim düzenleyicisi vb. uygulama ya da programlar taşınabilir. Ayrıca, bu yazılım 2010’dan beri güncellenmedi, ancak Windows 10 ile sorunsuz ve çok iyi çalışıyor.

Tüm veya Seçili Yüklü Programları Windows 10’da Bazı Diğer Konumlara Taşıma Nasıl Yapılır?

Adım 1: Herhangi bir programı taşımadan önce, durumunuza göre yedekleme işlemini gerçekleştirin ya da bir yedekleme noktası oluşturun .

2. Adım: Taşımak istediğiniz programların çalışmadığından emin olun. Programlar çalışıyor ise, bu programları kapatmanız yeterlidir.

3. Adım: Bu yazılımın yani “Steam Mover” zip dosyasını alın ve çıkarın. Çıkartıldıktan sonra taşınabilir Steam Mover uygulamasını sağ tıklatın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Yazılımın başarıyla çalışabilmesi için bu gereklidir.

Adım 4: Arabiriminde iki bölüm vardır: sol bölüm , yüklü programları içeren bir klasörü seçmenize yardımcı olur. Bu klasörü seçtikten sonra, yüklü tüm programların listesi sol bölümde görünür olacaktır.

5. Adım: Başka bir sürücüde bulunan hedef klasörü seçmek için doğru bölümü kullanın. Programları taşımak için başka bir sürücüye de yeni bir klasör oluşturabilirsiniz.

Adım 6: Hedef klasör seçildiğinde, sol bölümü kullanın ve taşımak istediğiniz programları seçin. İşlem tamamlandıktan sonra, arayüzünde sol alt köşedeki ” sonraki düğmesine ” basın.

Bu kadar! Artık yazılım komutu çalıştıracak ve DLL dosyalarını ve diğer program dosyalarını birer birer hedef klasöre taşımaya başlayacaktır.

Yüklü programlar çok varsa ve boyutları büyükse, bu işlem biraz zaman alabilir.

Sonuç:

Programları ilk olarak kaldırıp, bunları Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda ki başka bir sürücüye yeniden kurmak yerine bu yazılımın yardımını kullanabilirsiniz. Bu eğitici de bahsedilen adımları dikkatlice uygulayın ve yüklü programları Windows 10’da ki başka bir yere toplu olarak taşıyın.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x