TeknolojiGenel

VSync nedir? VSync Açmalı mıyım?

Reklamlar

Dikey senkronizasyon veya VSync deyin! VSync nedir? Yüksek yüklü video oyunlarını sorunsuz bir şekilde çalıştırmak istiyorsanız VSync, video oyunlarınızı monitörler ve GPU’larla senkronize eden bir mekanizmadır.

Şimdi hayal edin, geniş bir oyun bilgisayarı veya oyun konsolu getirdiniz, Grafik kartlarından GTA, Shadow Warrior, Mafya ve daha pek çok şey gibi ihtiyaç duyduğumuz her özel şeye tonlarca para yatırdınız.

Her şey ayarlandı ve oyununuzu oynamaya başlıyorsunuz, ardından birdenbire grafikler “parçalanıyor”, oyununuzu ve ruh halinizi kapatıyor. Seni kötü hissettirdiğim için üzgünüm ama bu çoğu oyuncunun başına geliyor.

O yırtık renkli şeritler şimdi öfkemizi artırıyor, bu sorunu nasıl çözebiliriz? İşte burada sizi Dikey Senkronizasyon (Vsync) ile tanıştırıyoruz.

Bu makalede, VSync (Vertical sync) hakkındaki her şeyi, kullanımlarını ve bir oyuncunun bilmesi gereken diğer önemli şeyleri ele alacağım. VSync’in bu muhteşem yolculuğuna uzun bir sürüş yapalım.

Piyasaya sunulan pek çok yeni teknoloji olmamasına rağmen, VSync birçok insan için en popüler seçenek olmaya devam ediyor.

Sadece bu değil, aynı zamanda oyun monitörünün yenileme hızını da artırır. Geliştiriciler bu teknolojiyi tek bir GO’da Ekran yırtılmasını iyileştirmek için tasarlar.

Şimdi bilgisayarımızda neden yırtılma olduğunu merak edebilirsiniz. Bilgisayarımızın yenileme hızı saniyede kare ile senkronize olmadığında gerçekleşir. Bu teknoloji ilk olarak GPU tarafından tanıtıldı.

Ayrıca Bknz: CPU, GPU, APU… Nedir bunlar?

Ekran yırtılmasında, grafiğiniz etkili bir şekilde hizalanmadığında da olur. Bazen görüntü parçalara ayrılmış gibi görünüyor. Aşağıda, Ekran yırtılmasının nasıl göründüğünü daha net hale getirmek için bir resim verilmiştir.

Şimdi bazı insanlar ekranlarının yırtılmasının yalnızca hızlı hareketleri sırasında veya herhangi bir düşmanla karşılaştıkları sırada gerçekleştiğini söylüyor, Neden? Evet bu çoğu insanda olur, çünkü kare hızı bilgisayarınızın yenileme hızından daha yüksek değişir ve PC’nizin bu sorunla başa çıkması zaman alır.

Bu sorunla daha çok hareket gerektiren oyunlarda karşılaşacaksınız ve oyun büyük binalar, duvar, orman veya ağaçlar gibi dikey görüntü unsurlarına sahip oluyor. Belirli bir nesnedeki değişikliğin düzensiz modelini görerek ekranın yırtıldığını fark edeceksiniz.

Oyuncular temelde “Glitches (Oyun Hataları)” olarak adlandırdılar ve daha fazla Glitches, o oyunu oynama ruh halinizi kesinlikle mahvedecek.

VSync’i Açmalı mıyım?

VSync nedir sorusunu açıkladıktan sonra diğer bir soru VSync’i hangi durumlarda açmalıyım.

Oyunlar yüksek kare hızına sahipken (en yüksek grafik kalitesi), dizüstü oyun bilgisayarınızın dikey görüntülerinize göre ayarlanması gerekmez.

Bu resme bakın ve ardından hangi durumda “VSync – ON” özelliğini etkinleştirmeniz gerektiğini açıklayacağım.

VSync nedir? Açmalı mıyım?
VSync nedir? Açmalı mıyım? – VSync Açık/Kapalı

Vsync’i etkinleştirmek görüntülerin kalitesini düşürür, ancak oyunu akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz ve aksaklıklar (ekran yırtılması) ruh halinizi bozarsa en iyi sonucu verir, aksi halde devre dışı bırakır!(Kadar basit)

Ekran Yırtılması Nasıl Düzeltilir?

Şimdi, VSync’in işi başlıyor, bunun tüm çalışma sürecini anlatmadan önce, bana bir şey söyleyebilir misin?

Video ayarı seçeneğinde bir oyun başlattığınızda benzersiz bir VSync veya ‘Dikey senkronizasyon’ seçeneği vardır.Evet, bahsettiğimiz VSync ile aynı.

Bilgisayarınızda bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, aşağıdaki gibi birkaç avantaj elde edersiniz:

Öncelikle Grafik Kartı yardımı ile kare hızının çıktısında Monitörün yenileme hızına belirli bir sınır koydu.Monitörünüzün kontrolünde olmayan yüksek FPS’yi görmezden gelmenize yardımcı olacaktır.

Şimdi, VSync’in gerçekte yaptığı şey, GPU’yu herhangi bir şey yapmaktan korumak veyalnızca monitör yeterince elde edene ve monitör içinbaşka bir şey yapmasına izin verilmeyenekadar görüntülemesine izinvermektir.

Sayfa çevirme ve çift ​​arabelleğe alma 2 kombinasyonu ile, Şimdi VSync’i etkinleştirirseniz, artık Yırtılma gerçekleşmeyecektir.

Daha iyi anlamak için bu videoya da göz atabilirsiniz –

Eğer İngilizce ninz yok ise video seçeneklerinden altyazıyı açabilirsiniz. Otomatik çevir kısmından Türkçe dil seçeneğini seçerek daha iyi anlayabilirsiniz.

VSync Oyuncular İçin Yararlı Mı?

Şimdi burada büyük soru ortaya çıkıyor ve gerçekten yardımcı oluyor mu?Oyununuz şimdi daha iyi çalışıyor mu?

Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için şahsen aynı şeyi yapıyorum ama kesinlikle işe yarıyor.Bilgisayarından bıkmış, kararlı bir FPS sağlayamayan biriyseniz ve oyununuz defalarca gecikiyorsa, denemelisiniz.Her ne kadarbu sadece Ekran yırtılma çalışırve başka bir şey.

Şimdi diğer oyun sorunlarınızın VSync sayesinde iyileşeceğini düşünmek için orada oturmayın.VSync ile parlaklığınızı veya çözünürlüğünüzü iyileştiremeyeceksiniz.

VSync’e Sahip Olmanın Gereksinimleri Nelerdir?

Bu nedenle, özellikle VSync için çok fazla şey satın almanıza gerek yok.Her türlü Monitör üzerinde çalışmak üzere yapılmıştır.Ancak, onu doğru şekilde destekleyebilecek bir Grafik Kartına mutlaka ihtiyacınız var.

Piyasadaki en son bilgisayarlar VSync’i çok iyi destekliyor.Çok uzun bir süredirNvidia ve AMD, kullanıcılarına bu özellikleri tüm oyunlar için etkinleştirmelerini sağlıyor.

Ancak belirli bir oyunda bu özelliği etkinleştirmek isterseniz bunu da yapabilirsiniz.Sadece Ayarlar’a gidin ve oradan VSync’i etkinleştirin.

VSync kullanmanın herhangi bir dezavantajı var mı?

VSync,kare hızınızın ve yenileme hızınızın senkronizasyonuiçin yapılmıştır,böylece ekranda yırtılma meydana gelmez.Ancak, tüm süreç boyunca, uygulama kare hızınızı Yenileme hızında bir noktayı karşılayacak şekilde düşürür, böylece yırtılma olmaz.

Daha düşük kare hızı kesinlikle bu kadar gecikerek oyununuzu etkileyecektir.Oyun olarak tek istediğim yüksek bir FPS ve senin de eminim.Bu nedenle, bu seçeneği etkinleştirmek sizin için bazı hoş olmayan oyun deneyimlerine yol açabilir.

Bu nedenle, herhangi bir özel oyunu oynamayı seviyorsanız, VSync’i etkinleştirmemenizi tavsiye ederim, ancak bu aynı zamanda bilgisayarınıza da bağlıdır.Temelde birçok insan hiç gecikme hissetmiyor ve çoğu da öyle.

Sonuç

Hepsini özetlemek gerekirse, iyi bir bütçeniz varsa, grafik kartınıza göre bir VSync kullanmaya gidebilirsiniz.Her şey yolunda giderse, sizin için Ekran Yırtılma olmayacak.

Bazen oyunların çoğunda çalışmaz, bu yüzden onu çevirmenizi öneririz.

Bu makaleyi yararlı bulup bulmadığınızı Yorum bölümünde bana söyleyin.VSync’in alternatifleri hakkında bir makaleye ihtiyacınız var mı?Bilmemize izin ver.

VSync Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. VSync buna değer mi değil mi?

Kullanımlar monitörünüze uygunsa ve her şey yolunda giderse, bu harika ve en sevdiğiniz oyunu oynarken ekranınızın yırtılmasından bıktıysanız veya bıktıysanız, Oyun Ayarlarından VSync’i etkinleştirin.

2. VSync neden bu kadar kötü?

VSync, Monitörünüzle aynı hızda gitmek için yenileme hızını ve Kare hızını senkronize edin.Dolayısıyla, kare hızınız yüksekse düşebilir ve Fare gecikmesine, sistem gecikmesine neden olarak oyununuzu daha da etkileyecektir.

3. VSync FPS’yi artırabilir mi?

Hayır, VSync’in tek işi ekran yırtılmanızı iyileştirmek ve FPS’yi artırmak değil.Fakat!Fakat!Fakat!FPS’niz Monitör yenileme hızından yüksekse, FPS’nizi daha da düşürür.

FPS’nizi artırmanın yollarını mı arıyorsunuz?Cevabınız evet ise, bir yorum bölümünde bize bildirin veya sorununuzun çözümünü 24 saat içinde size ulaştırma sözü verdiğimiz whatsapp’ta bizi takip edin.

4. VSync’i Açmalı mıyım?

Ekran yırtılması gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız, vsync özelliğini etkinleştirmelisiniz, ancak farenizin de uzun süre kalmasına neden olabilir ancak denemeniz% 100 değerindedir.

Lütfen bu makalenin size yardımcı olup olmadığını yorum bölümünde bize bildirin.

4.5 2 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x