AndroidGenelMobil YazılımTeknoloji

Bloatware Xiaomi Cihazınızdan Nasıl Kaldırılır (Kök Gerekmez)?

Reklamlar

Xiamoi telefonlardan Bloatware nasıl kaldırılır? Bloatware Xiamoi telefonlardan nasıl kaldırılır? Bloatware Xiaomi cihazınızdan nasıl kaldırılır?

Xiaomi, bütçe cihazları ile akıllı telefon dünyasını hızla devralıyor. Hindistan ve Çin pazarına hakim olan şirket, bir amiral gemisi cihazının özellikleriyle birlikte düşük fiyatlı akıllı telefonlar sunmayı başarıyor.

Bloatware Xiaomi Cihazınızdan Nasıl Kaldırılır (Kök Gerekmez) ?

Xiaomi’nin bazen MI akıllı telefonları çok saçma fiyatlarla teslim etmek için çıtayı düşürdüğünü söylemeye gerek yok. Kamera ve tasarımda bu tür tavizler sık sık görüyoruz. Bahsetmiyorum bile, MIUI uygulamalarında saçma reklamlar. Bununla birlikte, eğer Xiaomi önceden yüklenmiş MIUI uygulamaları Bloatware ile kullanıcıları rahatsız etmediyse, bu kabul edilirdi.

Xiaomi Cihazlarındaki Bloatware Nedir?

Bloatware terimi, satıcı tarafından kilitlenen akıllı telefon uygulamaları için kullanılır. Bilinen bazı satıcılar Samsung, Xiaomi, HTC vb. Cihazın kullanıcı arayüzünü benzersiz kılmak için, telefondaki uygulamaları kilitlemenin bu zorlu tekniği kullanıyorlar. Aksi taktirde, başlı başına sıkıcı bir işlem olan aygıtı çalıştırırsanız, yazılım yazılımını kaldıramaz veya devre dışı bırakamazsınız.

Burada, sonunda RAM’inizi besleyen MIUI uygulamalarından kurtulabileceğiniz birkaç yöntem derledim.

Bloatware Xiaomi Cihazınızdan Nasıl Kaldırılır
Bloatware Xiaomi Cihazınızdan Nasıl Kaldırılır

Xiaomi Cihazlarında MIUI Uygulamalarını Kökleme Olmadan Nasıl Kaldır / Devre Dışı Bırakabilirim?

  1. MIUI Gizli Ayarlar

MIUI’nın gizli ayarları, geliştiricilerin eskiden karmaşık görevleri birkaç dokunuşla gerçekleştirmesini kolaylaştırır. Örneğin, daha önce girmesi zor olan Bildirim günlüğüne erişebilirsiniz.

Uygulama arayüzü iki bölüme ayrılmıştır: Android 8 ve Android 7. Xiaomi cihazınıza yüklenen MIUI sürümüne bağlı olarak Android sürümünden herhangi birini seçebilirsiniz. MIUI gizli özellikleri sayesinde önceden yüklenmiş olan bazı uygulamalardan kurtulabilirsiniz (Google uygulamalarını da kaldırabilirsiniz).

MIUI Gizli Ayarlarını kullanarak Xiaomi Bloatware’i kaldırın:

  • MIUI gizli ayarları uygulamasını açın
  • Android sürümünü seçin
  • Uygulamaları Yönet üzerine dokunun
  • Kaydırın ve cihazınızdan kaldırmak istediğiniz uygulamaya dokunun.
  • Devre Dışı Bırak” veya “Kaldır” seçeneğine dokunun.
  • Ardından açılır pencerede “Uygulamayı devre dışı bırak” seçeneğine dokunun.

Bu şekilde, daha önce kaldırılması mümkün olmayan, kullanılmayan uygulamaların çoğundan kurtulabilirsiniz.

MIUI Gizli Ayarlarını İndir

  2. ADB ve Fastboot

Blobware’i ADB ve Fastboot kullanarak kaldırmak evrensel bir method ve hemen hemen her Android destekli cihazla çalışıyor.

Asıl mesele biraz teknik olmasıdır. Çıkarmak için, adımları doğru bir şekilde izlemeniz veya ADB ve Fastboot hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu nedenle, ilk seçeneği izlemeye çalışmanızı tavsiye ederim.

MIUI uygulamalarını Xiaomi cihazınızdan kaldırmak için bu bağlantıya tıklayın ve “Herhangi bir Android cihazdan bloatware’i kaldırma” adımlarını izleyin.

Herhangi bir hata veya sistem çökmesiyle karşılaşırsanız, telefonu sıfırlayabilirsiniz, Xiaomi cihazı normale döner.

Ayrıca Xiaomi’deki MIUI Daemon uygulaması nedir? sorunuzun cevabına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Xiaomi Bloatware Kaldırmak Güvenli Midir?

Xiaomi’nin kendisi bu tür uygulamaları takip etmemeyi tavsiye ediyor, bu nedenle, hiç de güvenli değil. Ama sonra tekrar, onlar ana suçlu, o yüzden şimdilik uyarılarını atlayalım.

Bunun dışında, Xiaomi bloatware kaldırılması da telefonun köklenmesi ile sağlanabilir. Şimdi, aslında bu, işinizi bilmiyorsanız zor bir yöntemdir. Başarısız köklenme işlemi telefonunuzu kirletebilir.

Ayrıca bknz: Xiaomi’de Engineering Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Son olarak, yukarıda belirtilen yöntemler hakkında konuşalım. Şimdiye kadar, cihazda meydana gelen herhangi bir sorun bildirimi almadım, bu nedenle cihazınız bu yöntemleri uyguladıktan sonra bir hata ile karşılaşırsa, aşağıdaki açıklamalardan bahsedin.

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

interbilgi 2024 sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et