Microsoft’un Yeni Programlama Dili ‘Bosque’ Kodunuzu Basit Tutuyor

0
564938
Microsoft'un Yeni Programlama Dili'Bosque' Kodunuzu Basit Tutuyor
Microsoft'un Yeni Programlama Dili 'Bosque' Kodunuzu Basit Tutuyor

Microsoft Bosque adlı yeni bir programlama dili başlattı. Şirket, Bosque’un hem insanlar hem de makineler için “basit, açık ve mantıklı olması kolay” bir kod yazmak için tasarlandığını söyledi.

Yeni Programlama Dili Bosque Nedir?

Bu açık kaynaklı projenin amacı, kodlama ve geliştirmede “yanlışlıkla karmaşıklığı” önleyen işlevsel bir programlama dili geliştirmektir. Bosque dilinde üretilen kodların cebirsel işlemleri benimseyerek ve karmaşıklık yaratan tekniklerden kaçınarak basit ve kolay olduğu varsayılmaktadır.

Bosque, Microsoft’un bilgisayar bilimcisi Mark Marron’un beynidir ve söz dizimi ve TypeScript türlerine dayanır. Ayrıca anlamsal ML ve Düğüm / JavaScript kullanır.

Marron, yeni dili 1970’lerden bu yana popüler olan yapılandırılmış programlama paradigmasından kaymaya geçiş olarak tanımlamaktadır.

Yapısal bir programlama modelinde, akış kontrolü döngüler, koşullamalar ve alt yordamlar aracılığıyla yönetilir. Bosque döngüler, değişken durum ve referans eşitliği gibi karmaşıklık kaynaklarından kurtulur. Marron bu yeni programlama paradigmasını makalesinde “düzenli programlama” olarak nitelendirdi .

Böylece Bosque ‘for’, ‘süre’, ‘`while iken’ ‘döngülerinden faydalanmıyor ve koşullara farklı bir yaklaşımı var. Microsoft, aynı iş döngüsünü yapan ve yazılım kalitesini artırabilen ‘Functors’ kavramını ortaya koydu.

Functors döngülerinden ne kadar farklı olduğunu aşağıdaki resimde görebilirsiniz –

Programlama Dili Bosque Kullanılabilir mi?

Bosque bu noktada hala gelişim aşamasında olduğundan, herhangi bir üretim işi için Bosque kullanmamaları önerilir. Ancak, geliştiricilerin denemeyi ve GitHub deposuna katkılarını eklemelerini bekliyoruz.

Bosque ile Microsoft, geliştirici verimliliğini artıracağını, yazılım kalitesini artıracağını ve bir dizi yeni derleyici ve geliştirici takım deneyimini destekleyeceğini umuyor.

Yeni programlama dili hakkında ne düşünüyorsunuz? Denemek için heyecanlı mısın?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments