GenelTanıtım Yazıları

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

Reklamlar

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama, Elektrik enerjisinin sağlanamadığı alanlardan en çok ihtiyaç duyulan tarlalarda kullanılan bir sistem olmaktadır.

Özellikle çiftçilere çok büyük kolaylık sağlayan bu sistem dalgıç pompa yardımı ile rahatlıkla sulama sorunlarını çözebiliyorlar.

Maliyet konusunda sulama yaparken oldukça düşük bir maliyet sunan bu araç çiftçilere tarım bakanlığı tarafından destek ile oldukça kolay sahip olabilirler. Diğer bir adı ile dala sulama olarak bilinen bu sistem fazla su israfı yapmadan tarlaya yeteri kadar sulamayı yapmaktadır.

Birçok konuda olduğu gibi su israfı konusunda da oldukça etkili bir yapıya sahip olmaktadır. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama hem ekonomik hem de kullanım açısından rahatlık sağlar.

Damla Sulama Nedir Nasıl Yapılır

Güneş enerji sistemlerinde tasarruflu kullanım olan bu sistem elektrik kullanımı gerektirmeden sulama biçimidir. Çiftçiler için oldukça avantaj sağlayan bu sistem sulama yaparken pompa sistemi ile sulama yapıyor ve damla yöntemi ile fazla israf yapmadan sulama işini bitiriyor.

Birçok çiftçinin kullandığı bu sistem araca tarım bakanlığı yardımı ile en uygun fiyatlara almanız mümkün oluyor.

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama
Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama

Damla sulama sistemi bitki yada sebze meyve tarlada her ne ekili ise yeteri kadar suyu doğrudan bitkinin köküne vererek sulama yapacaksınız.

Bu sayede üsten sulama sonucu toprak kurduğu zaman tekrar sulama işlemi yapmadan rahat bir ekim ve hasat elde edebileceksiniz.

Özellikle suyun kıymetli olduğu kurak alanlarda suyu tasarruf ederek israfı önlemesi çiftçileri bu sistemi almaya en büyük etken oluyor.

Eski sulama sistemlerinde çok fazla insan gücü kullanılıyordu buda daha fazla işçi masrafı demek oluyordu.

Hasat zamanı çiftçiler ödeme yaparken çok bir kar elde edemiyorlardı. Fakat bu sistem ile insan gücüne gerek kalmadan ve çok fazla su ihtiyacı duymadan en ekonomik şeklide hasat toplayabileceksiniz.

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama ürünlere herhangi bir zarar vermemektedir. Enerjisini güneşten alması ve depolaması ile avantajlıdır.

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama Nasıl Çalışıyor?

Bu sistem pompalama sayesinde kuyulardaki suyu bitkinin köküne pompalayarak yeteri sulama yapmayı sağlıyor. Pek çok tarımsal amaçlarda kullanılan bu yöntem ile birçok işçi ve çiftçi rahata ermiş durumda olmaktadır.

Sistem için tasarlanan pompalar dalgıç pompası olduğu için motora gerekli olan enerji elektrik ile değil güneş enerjisi ile sağlanmasıdır. Bu sayede enerji tasarrufu sağlayan bu sistem ile sadece tarım sulama değil hayvan sulama yapmanızda mümkün olmaktadır.

Dört ana parçadan oluşan bu sistem kullanımı ve kurulumu da oldukça kolay olmaktadır. Herkesin rahatlıkla kullanabileceği bu sistemi birçok satış temsilcileri kurulumu yapmaktadır. Güneşli olmayan hava zamanları sistem kendi bünyesinde biriktirdiği depolama alanı ile yine çalışacaktır. Fakat sulama zamanı çok fazla sulama yapmayabilir. Güneş enerjisi ile tarımsal sulama avantajlı olması ile tarımsal bölgelerde sıklıkla tercih edilmektedir.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x