GenelGoogleWebmasterWordPress

Google Cloud Platform’a WordPress Nasıl Kurulabilir?

Reklamlar

Google, dünya genelindeki insanlara yardımcı olmak ve iyileştirmek için birçok araç ve hizmet sunmaktadır. Google Bulut Platformu, yalnızca Google Arama’da sonuç aramaktan çok başka bir şeyi keşfetmek isteyen insanlar için yapılmış ürünlerden biridir.

Google Cloud Platform’a WordPress Nasıl Kurulabilir?

Google Cloud Platform’u kullanmanın birçok yolu var – bunlardan biri de Google Cloud Platform’a WordPress’i yüklemek. – Platform sunucu olarak çalışacak ve WordPress gibi bir uygulama kurabilirsiniz.

Google Bulut Platformu , Google’ın ürünlerinde kullandığı bir bulut bilişimi servisidir. İlk 365 günlük deneme için 300 dolara mal oluyor. Bu dönemde, sitenizi oluşturabilir ve Google’ın sunucusunda çalıştırabilirsiniz. Bu süreden sonra, sitenizi çalıştırmak için eklediğiniz yazılım ve içerikler temel alınarak ücret ödersiniz.

WordPress CMS hakkında fazla bilgi veya bilgiye sahip olmayan yeni başlayanlar iseniz, şimdi bu bulut sunucusunu web sitenizi barındırmak ve yol boyunca öğrenmeye başlamak için tercih edebilirsiniz. Bu hizmet ücretsiz, ancak bir hesap oluşturmak için uygun bir Kredi Kartına ihtiyacınız var.

Google Cloud Platform’a WordPress’i yükleyin

Başlamadan önce bir alan adının zorunlu olmadığını bilmeniz gerekir. Bir WordPress sitesi olarak çalışacak bir IP adresi atanacaksınız. Bununla birlikte, bir alan adını sunucunuza her zaman eşleştirebilir ve IP adresinin yerine alan adı kullanabilirsiniz.

Başlamak için cloud.google.com adresine gidin ve kendiniz için bir hesap açın . Adınızı, adresinizi ve kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Web sitesine göre Google, kartınızı hemen borçlandırmak yerine bir yıl sonra ödemeyi isteyecektir.

Ardından Konsolu açın.  console.cloud.google.com/start‘ a yönelebilir veya geçerli sayfadaki Konsol düğmesine tıklayabilirsiniz.

Şimdi, bir Projeye ihtiyacınız var. Yani bir proje seç düğmesini tıklayın.

Artı (+) işaretini tıklatmanız gereken bir açılır pencere alırsınız. Bundan sonra, bir proje adı girmeniz gerekir – ve bir proje kimliği otomatik olarak yaratılır. Bunu takiben, birkaç şey ayarlamak birkaç an alabilir.

Ekranınızda ayrıntılı bir bilgi kutusu gördükten sonra sol taraftaki Bulut Başlatıcı seçeneğini tıklayın.

Bir sonraki ekranda, yeni oluşturduğunuz sanal makineye yüklenebilecek bazı uygulamalar bulabilirsiniz. WordPress bir blog CMS olduğundan, Blog ve CMS seçeneğini tıklayabilir veya arama kutusunu kullanarak WordPress’i arayabilirsiniz. Şimdi, WordPress ‘i bulmaya çalışın (Google’ı Dağıtmak İçin Tıklayın) .

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra, BİLGİSAYAR MOTORU ÜZERİNE BAŞLANGIÇ (LAUNCH ON COMPUTE ENGINE) düğmesine basacaksınız .

Tıklayın ve birkaç dakika sonra, bunlar gibi bazı seçenekler bulmalısınız –

Burada, Dağıtım adını, Sunucu konumunu veya Bölgesini, Makine türünü, RAM’ı, Yönetici e-postasını, Disk türünü (SSD veya Standart), Disk boyutu vb. Görebilirsiniz.

Bu seçeneklerin yanı sıra, HTTP Trafiğine İzin Verme ve HTTPS Trafiğine İzin Verme onay kutusunu da seçmelisiniz.

Dağıt düğmesini tıklattıktan sonra kurulumun tamamlanması birkaç dakika beklemeniz gerekir. Bitirdikten sonra, sitenizin IP’sini ve diğer tüm ayrıntıları aşağıdaki gibi göreceksiniz:

IP adresini tıklarsanız, yeni kurulan WordPress sitenizi açacaktır.

Google Cloud Platform’a alan adı ekle

Daha önce belirtildiği gibi, bir alana sahip olmak isteğe bağlıdır. Bir alan adınız varsa ve bu alan adını WordPress kurulumuyla birlikte Google Bulut Platformunuza eklemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

Gösterge tablosunda VPC Ağı’nı tıklayın ve harici IP adreslerini seçin.

Tür sütununda Ephemeral’ı göreceksiniz. Açılır menüyü tıklayın ve Statik’i seçin. Sonra, bunun için bir ad ayırmanız gerekir.

Bu bölümü yaptıktan sonra Google Cloud DNS API’sını etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için API’lar ve hizmetler’itıklayın ve Kitaplık’ı seçin. Bir sonraki sayfada, Google Bulut DNS’yi arayın ve Etkinleştir düğmesini tıklayın.

Şimdi, Kontrol Paneline dönün ve Compute Engine > VM Örnekleri bölümüne gidin. Bu ekranda Harici IP görürsünüz.Bir sonraki adımda ihtiyaç duyduğunuzdan Not Defterinize kopyalayın. Bilgileriniz için burası, site adresinizle aynı IP adresidir.

Ardından, Ağ hizmetleri > Bulut DNS’ye gidin . Bu sayfada CREATE ZONE düğmesine tıklayın. Burada, bu bilgileri girmeniz gerekiyor:

  1. Bölge adı: istediğiniz herhangi bir şey.
  2. DNS adı: Alan adınızın WWW olmadan.
  3. Açıklama: bölgeyi hızla tanımlamak için küçük bir açıklama. Bu isteğe bağlıdır.

Sonunda, alanınızı www ile veya www olmadan açabilmeniz için iki A kaydı oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için KAYIT EKLEME düğmesine tıklayın ve aşağıdaki ayrıntıları girin:

  • DNS adı: boş bırak
  • Kaynak Kayıt Türü: A
  • TTL: 5
  • TTL Birim: dakika
  • IPv4 Adresi: daha önce kopyaladığınız harici IP adresinizi girin.

Bundan sonra tekrar KAYIT EKLEME düğmesine tıklayın. Ancak bu sefer, DNS Adı kutusuna www yazın ve önceki A kaydını oluşturmak için kullandığınız aynı ayrıntıları kullanın.

Tüm kayıtları ekledikten sonra şu şekilde olmalıdır:

Şimdi, alan adı kayıt hesabınıza NS kayıtları eklemelisiniz. Bunu yapmak için Domain Registrar hesabını açın ve NS kayıtlarını buna göre girin. Sizin için farklı olacağı için yukarıdaki resimden kopyalamayın. Bu kayıtlar, seçtiğiniz sunucuya bağlıdır.

NS kayıtlarını ekledikten sonra, yayılması biraz zaman alabilir. DNS yayılımınızın yapıp yapmadığını öğrenmek için bu web sitesini kontrol edebilirsiniz.

Önemli notlar:

  • Bu Cloud DNS sayfasının Firefox veya Safari’de çalışmadığını iddia eden az insan var. Bununla birlikte, böyle bir sorunla karşılaşırsanız, Google Chrome’un Gizli modunu kullanmayı deneyin.
  • WordPress’in Google Click to Deploy sürümünü seçerseniz, bir FTP hesabı kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir dosyayı WordPress kurulum dizininizden indirmek zor olacaktır. Birkaç yönetim araçları ile birlikte gelen “Bitnami tarafından onaylanmış WordPress” seçeneğini seçmelisiniz.

Umarız bu adımları izleyebilir ve WordPress’i Google Cloud Platform’a herhangi bir hata yapmadan yükleyebilirsiniz.

Google yönetiminin hazırlamış olduğu Bulutta WordPress Barındırma sayfasında daha kapsamlı anlatım bulunmaktadır.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x