AndroidGenelGoogleTelefon

6 Adımda Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Reklamlar

İlk göründüğünden beri Google Asistanının büyük hayranları olduk, ancak her zaman mükemmel çalışmıyor. Peki Google Asistan nasıl kapatılır?

Bazen cebinizden ya da TV’ye cevap vererek sizi susturur, çeneni kapamak için çabalıyor. Ya da belki gizlilik açısı hakkında endişeleniyorsunuz ve telefonunuzun söylediğiniz her şeyi dinliyor olduğu düşüncesini biraz ürkütüyorsunuz.

Google Assistant‘ı sevseniz bile, sormak için komik sorularınız bittiğinde ya da yeterince mola verdiğinize ve ara vermek istediğinize karar verdiğiniz zaman olabilir.

Google Asistan’ın nasıl kapatılacağını, tetikleyicilerini nasıl sınırlandıracağınızı veya bu kılavuzda geçici olarak nasıl zaman geçireceğinizi size tam olarak göstereceğiz.

Google Asistan Nedir?

Google Asistan, Google’ın sesli asistanıdır. Google Asistan başlatıldığında, Google’ın mevcut “OK Google” ses kontrollerini genişletirken kişisel olacak şekilde tasarlanmış bir Google Asistan uzantısıydı.

Google Asistan ile Ne Yapılabilir?

Google Asistan, “OK Google” veya “Hey, Google” uyandırma kelimeleri söyledikten sonra bir dizi görevi tamamlamanızı sağlayan sesli komutlar, sesli arama ve sesle etkinleştirilen cihaz kontrolü sunar. 
Size etkileşimli etkileşimler sağlamak için tasarlanmıştır.

Google Asistan ile:

 • Cihazlarınızı ve akıllı evinizi kontrol edin
 • Takvimlerinizdeki bilgilere ve diğer kişisel bilgilerinize erişin
 • Restoran rezervasyonlarından yol tariflerine, hava durumuna ve haberlere kadar çevrimiçi bilgi bulun
 • Müziğinizi kontrol edin
 • Chromecast’inizde veya diğer uyumlu cihazlarınızda içerik oynatın
 • Zamanlayıcıları ve hatırlatıcıları çalıştırma
 • Randevu alın ve mesaj gönderin
 • Telefonunuzdaki uygulamaları açın
 • Size gelen bildirimlerinizi okuyun
 • Gerçek zamanlı konuşulan çeviriler yapın.

6 Adımda Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Cihazlarınızdan birinde Google Asistan’ı tamamen devre dışı bırakmak ya da Google Asistanı kapatmak istiyorsanız bunu yapmak kolaydır. İşte Google Asistan nasıl kapatılır:

 1. Telefonunuzdaki Google uygulamasını açın.
 2. Sağ alt kısımdaki Diğer üzerine dokunun.
 3. Ayarlar üzerine dokunun.
 4. Google Asistan’a dokunun.
 5. Asistan cihazlar seçeneğine ilerleyin ve Telefon veya Google Asistan’ı kapatmak istediğiniz yerde listelediğiniz herhangi bir cihaza dokunun.
 6. Kapatmak için Google Yardımcısı geçişine dokunun.

Ayrıca, Google Asistanı kapatmanın nasıl yapılacağı hakkında yol tariflerini almak için “Hey Google, kendini kapat” diyebilirsiniz.

Google Asistan Nasıl Kapatılır? | Google Asistan Kapatma Yöntemi
Google Asistan Nasıl Kapatılır? | Google Asistan Kapatma Yöntemi

Google Asistan Ayarlarınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz

Google Asistan devre dışı bırakma işlemi için yukarıda gördüğümüz şekilde Android telefonlarda Diğer> Ayarlar> Google Asistan’a giderseniz Google uygulamasında her türlü farklı ayarı değiştirebilirsiniz, ancak belirli tetikleyicileri kapatmak istiyorsanız ne yapmalıyız?

Belki sadece sesli komutları kapatmak isteyebilirsiniz, böylece yanlışlıkla Google Assistant’ı tetiklemeye devam etmiyorsunuzdur, ancak araç kullanırken hala çalışmasını istersiniz.

Samsung Galaxy telefonunda bunun nasıl yapılacağı açıklanmıştır – yol farklı bir cihazda biraz farklı olacaktır.

 1. Ayarlar‘a gidin ve Uygulamalar‘a dokunun.
 2. Daha fazla seçenek için sağ üst köşedeki dikey olarak yığılmış üç noktaya dokunun ve Varsayılan uygulamalar‘a dokunun.
 3. Cihaz yardımı uygulamasına dokunun.
 4. Burada değiştirebileceğiniz çeşitli ayarlar vardır ve bunlar cihazınıza bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin, Galaxy S10’um ekran metni veya resim analizini kapatma seçeneğine sahip, ancak Pixel 3’üm burada Google Asistan’ı başlatmak için telefonu sıkmanıza olanak sağlayan bir özellik olan Active Edge’i kapatma seçeneğine sahip.
 5. Daha derin kazmak için dişli simgesine dokunun ve daha fazla seçeneğiniz var. Sesli Eşleşme‘ye dokunun.
 6. Artık Sesli Eşlemeyle Erişimi kapatabilirsiniz, ancak sürüş sırasında açık bırakabilirsiniz .

Akıllı Ev Cihazlarında Google Asistan Nasıl Geçici Olarak Kapatılır

Belki bir akıllı hoparlörünüz, akıllı ekranınız veya akıllı saatiniz vardır ve Google Assistant’ı geçici olarak kapatmak veya belirli zamanlarda düzenli olarak kapatmak istiyorsunuz. Asistan sekmesine giderek kapalı Kalma süresini Google Ana Sayfa uygulamasında yapabilirsiniz.

İşte Akıllı ev Cihazlarında Google Asistan nasıl kapatılır:

 • Google Ana Sayfa uygulamasını açın.
 • Dokunun Ev ve bir cihaz seçin.
 • Dokunun Ayarlar dişli simgesini.
 • Dijital Refah > Yeni Zamanlama‘ya dokunun.
 • Uygulamak istediğiniz tüm cihazları seçin ve İleri’ye dokunun.
 • Günleri seçin ve hazır bir program seçin veya özel bir program oluşturun, ardından İleri’ye dokunun.
 • Başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını seçin, ardından İleri > Tamamlandı.

Fikrinizi değiştirirseniz, aynı yolu izleyerek bu ayarlardan herhangi birini tersine çevirmek kolaydır. Unutmayın, Google Asistan geliştirilmektedir her zaman ve doğru olan bunun dışında bir sürü alabilirsiniz sesli komutlarla.

Google Asistan’ı ana sayfa düğmesinden kaldırmak isterseniz Google Asistan’ı Ana Sayfa Düğmesinden Kaldırma makalemizi kontrol edip adımları uygulayabilirsiniz.

Google asistan kapatma konusunda ki rehberimiz burada sonlanıyor. Google asistan kapat işlemi hakkında aklınızda soru işareti ya da takıldığınız bir nokta varsa yorum bölümünde bizlere bildirebilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x