GenelinternetNasıl Yapılır?

Gmail’de E-posta Nasıl Şifrelenir

Reklamlar

Gmail, 2016 yılında 1 milyar aktif kullanıcıyı aştı. Bir Gmail hesabınız olması muhtemeldir. Bu durumda, e-postalarınızın gizliliği ve güvenliği ile ilgili endişeleriniz olabilir. Google’ın e-postalarınızı korumak için neler yaptığını ve daha fazlasını yapıp yapamayacağınızı merak mı ediyorsunuz? Okumaya devam edin, Gmail güvenliğini analiz edeceğiz.

Gmail’de E-posta Nasıl Şifrelenir

Gmail’de E-posta Nasıl Şifrelenir

Gmail’de Şifreli E-posta Gönderme

Ücretsiz bir Gmail hesabına sahip bir kullanıcıysanız, iletileriniz Google’ın standart şifreleme yöntemi olan Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) ile korunmaktadır. İşte yakalama: TLS yalnızca e-posta gönderdiğiniz kişi de TLS’yi destekleyen bir e-posta sağlayıcısı kullanıyorsa çalışır. Çoğu büyük sağlayıcı TLS kullanır, bu yüzden bu büyük bir risk değil, ancak bunu bilmek iyi. Karşılıklı TLS uyumluluğu varsayarsak, Gmail üzerinden gönderdiğiniz tüm mesajlar TLS ile şifrelenir.

TLS, alıcıya giderken mesajınızın ele geçirilmesini çok zorlaştırır. Bununla birlikte, mesajları ulaştığında alıcı ile aranızdaki mesajları gizli tutma sözü vermez. Örneğin Google, hesabınızla ilişkilendirilmiş mesajları görebilir ve onları potansiyel olarak spam ve kötü amaçlı e-postalara ek olarak Smart Reply gibi özellikleri destekleyerek tarayabilir.

E-postayla gönderdiğiniz kişi TLS kullanmayan bir posta sunucusu kullanıyorsa, iletiniz hiç şifrelenmez; Muhtemelen bilmeyeceksin. Bu yüzden ne göndereceğinizi akıllıca seçin!

İşletmeler için Gmail’in Şifrelenmesi

Özellikle işletmeler şifreli e-posta talep ediyor. Yaygın olarak GSuite olarak bilinen Google for Business, birçok özellik ile birlikte gelir. Bunlardan biri, e-postaları kullanıcıya özel anahtarlarla şifreleyen ve teslimat sırasında korunmaya devam eden bir şifreleme yöntemi olan S / MIME’dir. Bunlar yalnızca sizin hedeflenen okuyucular tarafından çözülebilir ve okunabilir.

S / MIME’nin çalışması için, hem sizin hem de alıcınızın GSuite hesaplarınızda etkinleştirmiş olması gerekir. Hesabınız ve hedefiniz izin verdiğinde, GSuite bu yöntemle e-postalarınızı otomatik olarak şifreler.

GÖNDERDİĞİNİZ E-POSTANIN ŞİFRELENİP ŞİFRELENMEYECEĞİNİ KONTROL ETME

 1. Yeni bir mesaj yazmaya başla.
 2. Alıcılarınızı “Kime” alanına ekleyin.
 3. Alıcı adlarının sağına bakın; alıcının e-posta sağlayıcısının desteklediği şifreleme düzeyini belirten bir kilit simgesi göreceksiniz. Farklı şifreleme seviyelerine sahip birden fazla kullanıcı varsa, simge Gmail’in en düşük şifreleme durumuna tutulduğunu belirtir.
 4. Seç kilidi senin S / MIME ayarlarını değiştirmek veya şifreleme alıcınızın düzeyi hakkında daha fazla bilgi edinmek.

ALINAN BİR E-POSTA İÇİN ŞİFRELEME NASIL DENETLENİR

 1. Bir mesaj aç.
 2. Bir Android cihazda, dokunun  Ayrıntıları Görüntüle  >  Görünüm Güvenlik Ayrıntıları . 
  Bir iPhone veya iPad’de, Ayrıntıları Görüntüle’ye dokunun.
 3. Mesajı göndermek için hangi şifreleme düzeyinin kullanıldığını gösteren renkli bir kilit simgesi göreceksiniz. Üç farklı şifreleme kilidi simgesi rengi vardır:
  • Yeşil: En hassas bilgiler için uygun olan ve alıcının e-postanın şifresini çözmek için doğru anahtara sahip olmasını gerektiren gelişmiş S / MIME şifrelemesini belirtir.
  • Gri: Mesaj TLS ile şifrelenir.
  • Kırmızı: Alıcının e-posta sağlayıcısının şifrelemeyi desteklemediğini gösteren hiçbir şifreleme yok.
 4. Bu kadar!

Üçüncü Taraf Seçeneklerini Kullanarak Gmail’de E-posta Nasıl Şifrelenir

S / MIME veya TLS’den daha ciddi şifreleme arıyorsanız, üçüncü taraf uygulamalar FlowCrypt ve Virtru gibi hizmetler Gmail iletilerinin güvenliğini artırmak için çözümler sunar.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x