GenelTeknoloji

Amazon, Yasadışı Göçmenleri Tanımlamak İçin Yüz Tanıma AI’sını Sunuyor

Reklamlar

Bildirildiğine göre, bulut bilişim departmanından çalışan Amazon çalışanları Haziran ayında Göç ve Gümrük Muhafaza (ICE) yetkilileriyle bir araya geldi. Hükümetin Gözetim Projesine ilişkin kar amacı gütmeyen projenin verilerine göre, toplantı güdüsü şirketin yüz tanıma teknolojisini tanıtmaktı.

Amazon, Yasadışı Göçmenleri Tanımlamak İçin Yüz Tanıma AI’sını Sunuyor

Bloomberg’in yazdığı gibi Amazon, Amazon Web Servisleri içindeki genel makine öğrenme yetenekleri üzerine birçok araç sundu. Bununla birlikte, sergilenen başlıca AI aracı, Rekognition: Amazon tarafından fotoğraf ve videolardaki kişileri hızlı bir şekilde tanımlamak için geliştirilen bir yüz tanıma aracıydı.

Bir Amazon sözcüsü, “Rekognition dahil olmak üzere bir dizi teknolojinin tartışıldığı McKinsey Company‘nin sponsor olduğu teknoloji“ bot kamplarında ”bir dizi başka teknoloji şirketine katıldık.

Şu an itibariyle ICE’nin Amazon ile devam eden bir sözleşmesi yoktur. ICE sözcüsü Matthew Bourke, ajansın geliştirdikleri araçları öğrenmek için düzenli olarak yeni satıcılarla buluştuğunu söyledi.

Mayıs ayında, Kuzey Kaliforniya’da ki ACLU’nun bir raporu, birçok küçük kolluk kuvvetinin Rekognition’ı ayda 6 ila 12 dolar arasında değişen bir abonelikte kullandığını ileri sürdü. İlginçtir ki, Amazon, aletin özgünlüğünü ve ırksal yanlılığını test etmek için algoritmasını Ulusal Standartlar Enstitüsü‘ne sunmamıştır.

İnsanlar uzun zamandır düzenleyici kurumlar tarafından kullanılmak üzere yüz tanıma eleştirdi. Sadece vatandaşın temel medeni haklarını tehdit ettiği için değil, aynı zamanda farklı şirketlerin başlattığı birçok AI aracı da ırkçı yönelme eğilimi göstermiştir.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x