GenelGüvenlikWindows

WannaCry için SMB Portu Kapatma İşlemi

Reklamlar

Geçtiğimiz günlerde bir anda sanal dünyayı kasıp kavuran WannaCry virüsü gerek kişilerin, gerek ise kurumların büyük ölçekte baş belası oldu.

WannaCry bilgisayarınıza ağdan sızan bir virüs, WannaCry sızma yaptığı zaman tüm dosyalarınızı şifreliyor ve bu işlemi yapanlar 300 – 600 $ arasında bir para talep ediyor.

WannaCry virüsü bulaşan sistemlere belirtilen miktarı 3 gün içinde bu ödemezseniz bilgisayarınız sıfırlanıyor. Bu denli ciddi bir virüs olan WannaCry birçok kurum ve kuruluşun hizmetlerinde aksaklıklara sebep oldu. Çoğu ülkede ATM ler çalışamaz hale geldi, Renault üretimini kısa bir süre için durdurdu. Bazı ülkelerde Starbucks’da kredi kartı ödemeleri yapılamadı.

WannaCry Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

İşte bu kadar büyük etkilere sebep olan WannaCry ’dan korunmak için işletim sistemimizin güncel olması, yine aynı şekilde güncel ve güvenilebilir antivirüs programları kullanmak ve SMB portlarını kapatmak gerekiyor. SMB 1.0 portundaki açıktan faydalanarak ağlara sızdığı düşünülen virüsten, SMB portlarını kapattığınızda büyük ölçekte korunabilirsiniz.

Şunu ayrıca belirtmek gerekiyor ki WannaCry kendini sürekli güncellemekte, yani bir açığı kapattığımız da yeni açık meydana gelebilmekte. Makalemizde şunu belirtelim bu sorun genel olarak Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda meydana geldiğinden bu yazımızda Windows 10 SMB portu kapatma işlemi hakkında bilgi verilecektir.

WannaCry SMB Portu Kapatma

İlk olarak bilgisayarımızdan Başlat » Arama kısmına gelerek ‘Programlar ve Özellikler‘ aramasını yapın. Bu aramayı yaptıktan sonra karşımıza çıkan sekmeden ‘Windows ayarlarını değiştir’ kısmına tıklayın.

Daha sonra açılan listeden SMB kısmını bulun ve devre dışı bırakın. Tamam dedikten sonra biraz bekleyeceksiniz. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorun SMB portu kapanacak ve biraz daha güvende kalabileceksiniz.

Makale alıntı olmakla birlikte gerekli düzenlemeler yapılıp yayınlanmıştır.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bolubey Korcan
Bolubey Korcan
6 yıl önce

Sonunda işe yarayan bir yöntem buldum çok teşekkürler.

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x