GenelSEOWebmaster

LSI Nedir? SEO için LSI Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

LSI anahtar kelimelerinde yeni misiniz? İşte web sitenizi/blog SEO’nuzu geliştirmek için gizli semantik indeksleme anahtar kelimeleri hakkında bilmeniz gerekenler!

LSI Anahtar Kelimeleri Nedir?

LSI anahtar kelimeleri (gizli semantik indeksleme), sayfanızın konuyla ilgili anahtar kelimelerdir. Sadece eş anlamlıları değil, aynı zamanda belirli bir konu hakkında yazıldığında ortaya çıkan diğer kelimeleri de içerir.

Örneğin, bir web sitesi Apple hakkında konuşuyorsa, arama motorları web sitesinin marka veya meyve hakkında konuştuğunu nasıl bilir? Bu, arama motorlarının sayfanın ne hakkında konuştuğunu anlamak için gizli anlamsal dizine alınmış anahtar kelimeler aradığı yerdir.

LSI Nedir? SEO için LSI Nasıl Kullanılır? LSI Ne Anlama Gelir? Web Sitesi SEO İçin LSI Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanırım?
LSI Nedir? SEO için LSI Nasıl Kullanılır? LSI Ne Anlama Gelir? Web Sitesi SEO İçin LSI Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanırım?

Google, LSI Anahtar Kelimelerini Nasıl Kullanır?

Google’ın amacı, kullanıcılarına en alakalı içeriği en yüksek kalitede sunmaktır. Bazı kalite göstergeleri web sitesinin backlink profili, etki alanı yetkisi ve spam olmama durumu.

Alaka düzeyi göstergelerine gelince, Google’ın arama algoritmasının Panda Güncellemesinden bu yana, Google alaka düzeyini tespit etme yaklaşımını bir anahtar kelime eşleme algoritmasından, bir topikal eşleme yöntemine daha fazla kaydırıyor. 

Topikal eşleme, alaka düzeyine karar verirken anahtar kelimeleri eşleştirmek yerine bir web sayfasının anlamını anlamaya çalıştıkları anlamına gelir.

Dolayısıyla bu, eklediğiniz hedef konunuzun LSI Anahtar Kelimeleri (alakalı anahtar kelimeler) ne kadar fazla olursa, içeriğiniz o konu için Google’la o kadar alakalı görünür. Bu, daha yüksek bir sıralamaya neden olacaktır çünkü Google, içeriğinizin kullanıcının aradığı şeyi karşılayacağını bilecektir (tabii ki yukarıda belirtilen kalitenizin de üzerinde olması gerekir).

LSI Anahtar Kelimelerini Nasıl Kullanırım?

Bir şeyi açıklığa kavuşturalım: içeriğinizi anahtar kelimelerle ve hatta LSI anahtar kelimelerle yinelemek ve doldurmak kesinlikle sizi arama motorları tarafından cezalandırır. Sıralamanıza yardımcı olmak için LSI anahtar kelimeleri kullanın, ancak içeriğinizin kalitesini etkilemelerine izin vermeyin.

LSI anahtar kelimelerinin fikri, onları yalnızca yazdıkça eklemenizdir. Bunu akılda tutarak, onları mümkün olduğunca doğal olarak dahil etmeye çalışmalısınız. Anahtar kelimeleri basitçe doldurursanız, okunabilirliği azaltırsınız ve Google bunu fark eder.

Mesela, bulduğunuz yeni bir tatil yeri hakkında yazılan bir seyahat blogcusu. “Uçuş”, “konaklama”, “ziyaret” vb. hakkında konuştuğunuzdan emin olmak istersiniz. Arama motorları, seyahat konularının genellikle ilgili anahtar kelimeleri içereceğini bilir.

Bu yüzden bir LSI anahtar kelime aracı kullanmak size yardımcı olabilir. İçeriğinizde LSI jeneratörleri veya LSI teknolojisi ile ilgili başka anahtar kelimelerden bahsedebileceğinizi görmek asla zarar vermez.

Bu LSI anahtar kelimelerini ne kadar çok kullanırsanız, makaleniz konuyla o kadar alakalı olur ve içeriğiniz onu arayan tüketicilere daha hızlı erişir.

LSI Anahtar Kelimeleri (Doğal Olarak) Nereye Koymalıyım?

Yine, onları mümkün olduğunca doğal bir şekilde dahil etmek isteyeceksiniz. Aşağıda önemli olacak bazı yerlerin listesi bulunmaktadır.

  • Sayfaların ve resimlerin başlığı
  • Başlık etiketleri
  • Paragrafların başlangıcı ve bitişi
  • Metin başlıkları
  • İstediğiniz sayfalar boyunca daha üst sırada
  • Meta Açıklaması
  • PPC kampanyaları

Bu yerlerin her biri ve ne oldukları hakkında daha fazla ayrıntı için, web sitenize anahtar kelimeleri nereye koyacağınızla ilgili makalemizi daha fazla okuyabilirsiniz.

Kaç Tane LSI Anahtar Kelimesi Dahil Etmeliyim?

Doğal olarak yapabildiğiniz kadar. LSI anahtar kelime araçlarının size verdiği ilgili kelimeleri dahil ederken, kullanıcıyı daima göz önünde bulundurun. Sizin nihai hedefi kullanıcıya yardımcı olmaktır ve bunun üzerine Google, size daha fazla anlamamıza yardımcı olurlar.

LSI Anahtar Kelime Listeleri Kullanımı Örneği

Aşağıda, LSI anahtar kelimelerini ve metnin her bir sürümünün alaka düzeyi puanını dahil etmeden önceki ve sonraki bazı metinlerin bir örneği verilmiştir .

LSI anahtar kelime önerileri eklemeden önce

Burada “LSI anahtar kelime araçlarının yardımı olmadan yazılmış” “bir tuvaletin dalgıç olmadan nasıl açılacağını” açıklayan yönergelerimiz var:

ADIM 1: Tıkanmış tuvalete bol miktarda bulaşık deterjanı veya şampuanı dökün.

2. ADIM: Kaseye çok sıcak (ancak kaynamayan) su dökün.

ADIM 3: Birkaç dakika bekleyin ve izleyin. Su tuvalet kağıdını kırmalı ve sabun boruyu aşağı kaydırmasına yardım etmelidir.

LSI Anahtar Kelime Önerileri Dahil Ettikten Sonra

Aşağıda aynı metin var, ancak LSI anahtar kelimelerle geliştirilmiş.

ADIM 1: Bol miktarda bulaşık deterjanı veya şampuanı banyonuzdaki veya tuvaletteki tıkanmış tuvalete boşaltın .

2. ADIM: Kaseye çok sıcak (ancak kaynamayan) su dökün.

ADIM 3: Birkaç dakika bekleyin ve izleyin. Su tuvalet kağıdını kırmalı ve sabun boruyu aşağı kaydırmasına ve tesisatınızı temizlemesine yardımcı olmalıdır.

Konu ile Alaka Düzeyi Puanının Sonuçları

Metin benzerliği teknolojisini kullanarak, konuyla ne kadar ilişkili olduklarını görmek için metnin önceki ve sonrasındaki ilişkilerini karşılaştırabiliriz.

Bizim test ettiğimiz uygulamada Orjinal metin, “klozetsiz bir tuvaletin tıkanması” ile karşılaştırıldığında 0.47’lik bir benzerlik puanı aldı. Birkaç LSI anahtar sözcüğü içeren gözden geçirilmiş metin 0.51 puan aldı. Gördüğünüz gibi, kaçırmış olabileceğiniz sadece birkaç kelimeyi kullanmak içeriğinizin alaka düzeyini artırabilir.

Ücretsiz LSI Anahtar Kelime Araçları

Konunuz için LSI anahtar kelimeleri almanıza yardımcı olabilecek ücretsiz LSI araçlarının bir listesi.

Bilmeden zaten LSI araştırması yapıyor olabilirsiniz. Ancak, neyi kaçırmış olabileceğinizi görmek için bir araç kullanmak asla zarar vermez.

Unutma, okuyucularına iyi bak. Kitlenizle ilgilendiğiniz sürece, Google sonunda size yetişecektir. SEO’nuzun geleceğini kontrol etmekten bahsediyorum. Şu an üst sıralarda yer almıyor olabilirsiniz, ancak web sitenize gelen ziyaretçilerle ne kadar çok ilgilenirseniz, Google’ın gitmek istediği yere o kadar hizalanmış olursunuz: kullanıcıyı memnun etmek.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MELIH
MELIH
4 yıl önce

MKorkut bey semantik seo ve LSI anahtar kelimeleri oldukça açıklayıcı ve faydalı bir şekilde anlatmışsınız. Blogunuzu scoop üzerinden buldum, bookmark olarak DA ekledim, başarılar dilerim.

Başa dön tuşu
2
0
Would love your thoughts, please comment.x