AndroidAndroid UygulamalarGenelNasıl Yapılır?Uygulamalar

Google Play Store’da olmayan uygulamalar nasıl kurulur?

Reklamlar

Android cihazlar, Google Play Store’da erişilebilir olmayan uygulamaları “dışarıdan” alabilme yetisine de sahip. Makalemizde bunu nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Google Play Store, mobil deneyiminizi arttırmanız için harika bir kaynak. Play Store, Android kullanıcılarının Facebook, Pandora ve Instagram gibi bir milyondan fazla uygulamaya ulaşmasını sağlıyor. Fakat Google beklenmedik bir biçimde bir uygulamayı pazardan çektiği takdirde ne yapacağız?

Google Play Store’da olmayan uygulamalar nasıl kurulur?

Google daha önceleri Play Store’dan bazı uygulamaları çeşitli nedenlerle kaldırmıştı; bunun başlıca nedenlerinden biri, uygulamaların Google’ın şirket politikasını ihlal ediyor olması. Fakat bir uygulama Play Store’dan kaldırıldığında tüm umutlarımızın yok olmasına gerek yok. Artık Play Store üzerinden erişilebilir olmayan uygulamaların yine de, “dışarıdan yükleme” olarak bilinen bir işlem ile Android cihazınıza kurulabileceğini bilmiyor olabilirisiniz.

Bu işlem şöyle yapılıyor:

İlk Olarak Cihazı Hazırlamalıyız

Android 4.0 ya da daha sonraki bir sürümü ile çalışan taşınabilir cihazlarınızda ” Ayarlar ” menüsüne gidin ve ” Bilinmeyen kaynakları ” seçin. Bu opsiyonu seçmek, Google Play Store dışından uygulama yükleye bilmenize olanak tanıyacak. Kullandığınız cihaza bağlı olarak, zararlı uygulamalar yüklemeden önce uyarı almayı da seçebilirsiniz. Bu seçenek, Güvenlik ayarlarından uygulamaları ” Onayla ” kutucuğuna tıklayarak aktif edilmektedir.

Play Store'da Olmayan Uygulamayı kurma izni

Daha eski Android işletim sistemi versiyonları ile çalışan bir cihaza sahipseniz, “Ayarlar” ’a gidip, ” Uygulamalar ” seçeneğini açın ve ” Bilinmeyen kaynakları ” seçip, açılan pencerede Tamam butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca Bknz: Google Play Store Nasıl indirilir ve Kurulur

Play Store ‘da Olmayan Bir Uygulama indirme

Cihazımızı hazırladıktan sonra bir sonraki adım olan, APK olarak da bilinen, Android uygulamalarının dağıtımını ve kurulumunu sağlayan Android paket dosyalarını bulmak olacak. Bazıları burada sorunlarla karşılaşıyor. Dışarıdan yükle seçeneğini korsan uygulamalar almak için asla ve asla kullanmayın; eğer kullanırsanız Android cihazınıza bir virüsün bulaşma ihtimali çok yüksek. APK dosyalarını yalnızca güvenilir geliştiricilerden ve şirketlerden indirmelisiniz.

Örnek olarak bu linkten yenilenen ve henüz Google Play ‘de yer almayan Facebook Messenger uygulamasının beta versiyonunu indirerek bir deneme yapabilirsiniz.

İşlem

APK dosyasını ister mobil cihazınıza, isterseniz de (biraz zor da olsa) bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Başlamak için Google Chrome ya da Stock Android tarayıcısını kullanarak bir APK dosyası indirin. Sonra uygulama çekmecesine giderek İndirilenler’ e tıklayın; burada az önce indirmiş olduğunuz dosyayı bulacaksınız. Dosyayı açın ve uygulamayı kurun.

Google play storeda olmayan uygulama nasıl kurulur

APK dosyasını bilgisayarınıza indirdi iseniz, işlem biraz farklılaşıyor. Android cihazınızı bilgisayarınıza bağlayınca USB yığın-depolama modunu açın.
Bir sonraki adım dosyayı cihazınıza sürükleyip bırakmak olacak. Daha sonra, Astro ya da ES File Explorer gibi bir dosya yöneticisi kullanarak, cihazınızda dosyanın yerini belirleyebilir ve kurulumu yapabilirsiniz.

Google Play ya da Amazon AppStore gibi resmi Android uygulaması pazar yerleri dışından uygulama indirirken dikkatli olmayı unutmayın. Zira Android işletim sistemlerine çok çabuk zararlı kod ya da virüs bulaşabilmektedir.

1 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x