GenelinfografikTanıtım Yazıları

Canva İnceleme

Reklamlar

Canva nedir? Canva ile ne yapılır? Canva nasıl kullanılır? Canva uygulaması ne işe yarar? Bu tür ve buna benzer sorularınızın cevabı yazımızda.

Canva

Canva, 2012 yılında kurulmuş bir grafik tasarım aracı web sitesidir. Sürükle ve bırak formatını kullanır ve bir milyondan fazla fotoğrafa, grafiğe ve yazı tipine erişim sağlar. Tasarımcıların yanı sıra profesyoneller tarafından da kullanılır. Araçlar hem web hem de basılı medya tasarımı ve grafikleri için kullanılabilir.

Canva Tarihçesi

Şirket 1 Ocak 2012 tarihinde Sydney, Avustralya’da Melanie Perkins tarafından kurulmuştur. Daha önce Avustralya’nın en büyük yıllık yayıncısı olan Fusion Books’u kurdu. Canva’nın ilk yılında 750.000’den fazla kullanıcısı vardı. Sosyal Medya ve Teknoloji uzmanı Guy Kawasaki şirkete Nisan 2014’te Baş şef olarak katıldı. 2015 yılında, şirketin pazarlama malzemesi üretimi için bir araç aldığı Canva for Work başlatıldı.

2016/17 mali yılında, gelir 6,8 milyon dolardan 23,5 milyon dolara yükseldi ve 3,3 milyon dolar oldu. 2017 yılında kârlılık kazandı ve 294.000 ödeme yapan müşteriye sahip oldu. 2018 yılında Avustralya ve San Francisco’da ofisleri olan 200 çalışanı bulunmaktadır. Ocak 2018’de Perkins, Sequoia Capital, Blackbird Ventures ve Felicis Ventures’ten 1 milyar dolar değerinde 40 milyon dolar kazandığını açıkladı.

Haziran 2018’de Canva, tasarımlarını ve resimlerini platforma entegre etmek için Dropbox ile ortak olacağını açıkladı.

Canva Nedir?

Tarihçesine uzunca bir değindikten sonra asıl sorumuza gelelim, Canva nedir?

Canva, kullanımı son derece basit olan ve size yardımcı olabilecek bir dizi şablonları sunan ücretsiz bir başka çevrimiçi grafik aracıdır. Görsel tasarım yaratmanın ve vasıfsız olanlara grafik tasarımın büyüsünde yardım etmenin hızlı ve kolay bir yolu olması gerekiyordu.

Canva , basit bir sürükle ve bırak arayüzüne sahip ücretsiz bir grafik tasarım aracıdır. Hızlı ve verimli bir şekilde profesyonel görüntüler üretme yeteneği bu programın ekmeği ve tereyağıdır. Asgari grafik tasarım deneyimine sahip olanlar bile güzel tasarımlar oluşturmayı kolay bulacaklar.

2012 yılında başlatılmasından bu yana, Canva 10 milyondan fazla kullanıcı toplamıştır ve bunun nedenini anlamak kolaydır. Kullanıcılar aşağıdakiler dahil hemen hemen her tür görsel içeriği oluşturabilir:

  • Blog yayını görüntüleri
  • Sosyal yazılar, reklamlar, kapak fotoğrafları, afişler ve simgeler
  • Pinterest grafikleri
  • E-posta pazarlama görselleri
  • İnfografikler
  • …ve dahası

Canva’da bir hesaba kaydolmak , önceden hazırlanmış şablonlara, resimlere ve simgelere (binlerce kişi tamamen ücretsizdir ve diğerleri 1 ABD Doları / ücrete tabidir) ve yüzlerce yazı tipine anında erişim sağlar.

Küçük işletmeniz için harika görseller oluşturmak için ihtiyacınız olan her şey parmaklarınızın ucunda.

Canva Bedava mı?

Özgür ve ödeme yapan kullanıcılar arasında ufak bir farklılaştırıcının girdiği yer burasıdır.

Ücretsiz sürümü kullananlar için, Canva’da seçim yapabileceğiniz ve işbirliği yapan ekibinizi 10 üyeyle sınırlayabileceğiniz biraz daha sınırlı şablonlar var. Daha da önemlisi, size hiçbir görüntü sunmuyor. Kullanmak istediğiniz herhangi bir görüntünün size ait olması veya kullanmanız için lisanslı olması gerekir. Size 1 ABD Doları değerinde bir parça satıyor.

Ücretli bir işletme sınıfı hesabını tercih edenler, 30 üyeli bir ekip hesabı ve ayrıca Canva’nın iddia ettiği şeylere 300.000 görüntüden oluşan bir veritabanı alacaktır . Ayrıca, tasarımlarınızı yeniden boyutlandırmanıza yardımcı olabilir . Diğer önemli noktalar, özel yazı tiplerinin kabulünü, renk paletlerini ve şablonları kaydetme yeteneğini içerir.

Programın “ücretsiz” versiyonundan bahsettiğimizi duydunuz, bu nedenle ücretli planla neleri kaçırdığınızı merak ediyor olabilirsiniz .

Programın ücretli sürümündeki en büyük fark, şunları yapabilmektir:

  • Tasarımlarınızı yeniden boyutlandırın
  • Özel yazı tipleri yükle
  • Fotoğraflarınızı klasörler ile düzenleyin
  • Ek fotoğraflara, resimlere ve şablonlara erişin

Tavsiyemiz: Ücretsiz plan birçok özelliğe sahip olduğundan, muhtemelen yükseltme ihtiyacı hissetmeyeceksiniz!

Tasarımlarınızı daha iyi hale getirmek için 6 Canva aracı

Izgara aracı kısayolunu deneyin

Izgara aracı (grid tool), metninizi, simgelerinizi veya tasarımınızda ki diğer öğeleri mükemmel bir şekilde hizalamaya yardımcı olur. Izgarayı göstermek için klavyenizdeki “command / control” plus “;” tuşlarına basın.

Metninize bir kutu ekleyin

Metninizin biraz daha öne çıkmasını istiyorsanız, bir kutu eklemeyi deneyin. “Seçenek” artı “shift” artı “b” klavye kısayolunu kullanın.

Yazı tipi ve renk eşleştirme araçlarını kullanın

Tasarımlarınız da kullanacağınız yazı tipi ve renk seçenekleri önemlidir. Birlikte çalışan seçenekleri seçmenize yardımcı olmak için yazı tipi ve renk eşleştirme aracından yararlanın. Bunlar, özellikle bir tasarıma baştan başladığınızda kullanışlıdır.

Resimlerinizi kırpın

Fotoğrafınızı yeniden boyutlandırın ve ölçeklendirin ve tasarımınızı kırpma aracıyla dönüştürmeye yardımcı olun. Canva’da nasıl ürün verileceğinden emin değil misiniz? Çok kolay ve hatta çevrimiçi harika bir öğretici var.

Ücretsiz tasarım okuluna kaydolun

İlham almak istiyorsanız veya programı daha verimli ve etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmeye devam etmek istiyorsanız, Canva Tasarım Okulu‘na bakın . Bu okul gittikçe artan sayıda makale, eğitim ve ipucu koleksiyonu sunmaktadır ve erişim ücretsizdir. Seçim yapabileceğiniz bir tasarım kursları kütüphanesi bile var.

Uygulamayı dene!

Hareket halindeyken hızlı bir grafik oluşturmanız gerekirse iOS tabanlı uygulamayı indirin. Masaüstü sürümünde yaptığınız Canva uygulamasında aynı tasarım özelliklerine sahipsiniz. Programınızla ne zaman (ve nerede) çalışırsa harika tasarımlar yaratabilirsiniz.

Sonuç

Kontrol ettiğim ve Canva ile konuştuğum birkaç kişi bana oldukça ilginç bir bakış açısı verdi. Bunlardan biri bir öğretmen ve çocuklara öğretmek için basit görseller oluşturmanın harika olduğunu belirtti. Tasarımcı arkadaşımın bir şey dışında söyleyecek harika bir şeyi yoktu – Photoshop’un yaptığı büyük kaynakları tüketmiyordu.

Benim açımdan, profesyonel kariyerimin çoğunda, ben bir yazar ya da editördüm ve kendimi üretmese bile, düzen ve grafiklerle ilgili biraz deneyimim oldu. Bu yüzden, Canva ile küçük çevrelerde dolaşmaktan sıkılmaya başladım.

Kullanımı çok kolay olmasına rağmen, baskıda istediğim çıktı türü için çok basit olduğunu kanıtladım. Öte yandan, anlık görseller oluşturmak için harikadır, ancak şablonları binlerce kişiyle paylaşmak isteyeceğinize aldırmadığınız sürece.

Bunun küçük bir işletme veya kişisel bakış açısından değerli , muhtemelen ikincisinden daha eski bir şey olduğunu düşünüyorum.

İnfografik ya da grafik yapma araçları hakkında bilgi almak isterseniz İnfografik Yapma Araçları adlı makalemizi kontrol edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İngilizce Sözler
İngilizce Sözler
4 yıl önce

Canva’yı yıllar önce duymuştum. Bir arkadaşım Photoshop ile uğraşmaktansa Canva ile işlemlerini kolayca yaptığından bahsetmişti. Aslında bu tür programları Photoshop ile karşılaştırmak mantıklı gelmiyor. Photoshop çok detaylı ve kaliteli bir program. Canva gibi programlar ise belirli bir amaca odaklı yapılmış basit kullanımlı programlar. Sizin de belirttiğiniz gibi matbaada kalite sorunu veriyorsa ancak dijital ekranlar için kullanılabilir. Yine de kullanım kolaylığı ve performansı ile adından söz ettiren bir program.

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x