GenelWindows

Windows PC’de Eksik DLL Dosyaları Hataları Düzeltme

Reklamlar

PC’de Eksik DLL dosyaları hataları, kullanıcıların Windows bilgisayarlarında uygulamaları çalıştırmaya çalışırken karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biridir. DLL (Dynamic Link Libraries için kullanılan kısaltma) , WordPress, Skype, çeşitli çevrimiçi oyunlar, CorelDraw, Autodesk, Microsoft Office gibi pek çok popüler uygulama gibi önemli bir harici bileşendir. Eksik DLL dosyası nedeniyle belirli bir programı çalıştırmada yetersiz kaldığınız konusunda sizi uyaran bir mesajla karşılaşırsanız, sorunu çözmek için aşağıdaki seçenekleri deneyin.

Windows PC’de Eksik DLL Dosyaları Hataları Düzeltme

DLL Dosyaları bir Çözüm olarak Sistem Dosyaları Denetleyicisi

Eksik DLL dosyası hatayı düzeltmek için yapmak isteyebileceğiniz ilk şey, işletim sisteminizde bozuk ya da virüs bulaşmış dosyaların bulunmadığından emin olmak için Sistem Dosyası Denetleyicisi programından yararlanmaktır. Windows’un üzerinde kurulu olan bu sihirli program, tarama sistemini, bozuk veya kaldırılmış dosyaları algılayarak yeni “sağlıklı” sürümleriyle değiştirebilir.

Denetleyiciyi başlatmak için, Windows 10 kullanıcıları “Başlat” düğmesine basmalı ve WinX Menüsüne gitmelidir. Bundan sonra, Komut İstemi bağlantısına tıklamak gerekir.
Bir sonraki adımınız Windows komut satırına aşağıdaki komutu yazacaktır:

sfc / şimdi tara

İşiniz bittiğinde, Enter tuşuna basın ve tarama işlemi bitene kadar 5 ila 15 dakika bekleyin.
Taramayı tamamladıktan sonra makinenizi yeniden başlatmayı unutmayın.

Windows PC'de Eksik DLL Dosyaları Hataları Düzeltme
Windows PC’de Eksik DLL Dosyaları Hataları Düzeltme

Kendinizi , BootTime’ın Güvenli Modunda sfc / scannow olan başka bir komuttan yararlanabilirsiniz . Sfc / scannow’un etkili olmaması durumunda bu seçenek size yardımcı olabilir. Eski komutu kullanarak, Checker ve SFC’nizi güvenli modda veya açılış zamanında çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, Sistem Görüntüsünü onarmak için DISM çalıştırmanızı öneririz. Bunu yapmak için, komut penceresini açın ve aşağıdaki satırı ilgili diziye yazın : 

DISM/Çevrimiçi/Temizleme Image/Restorehealth(DISM/Online/Cleanup Image/Restorehealth)

Her zamanki gibi “Enter” düğmesine basın.

Yine, bir süre beklemek gerekli olacak ve süreç başarıyla tamamlandığında, PC’yi yeniden başlatabilirsiniz.

Faydalı İpucu: Yukarıdaki listede yer alan çözümler sizin için çok fazla ise, Wikidll.com web sitesini ziyaret edebilir, DLL dosyalarının eksik olduğu sorunları çözme konusunda uzman olabilirsiniz. Eğer eksik veya api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosya hatayı düzeltmek için çalışıyoruz lame_enc.dll ile tinkering ya da olup olmadığını, Wikidll ekibi tarafından gerilmiş profesyonel yardım eli yararlanın gidin.

Sorun Yazılımını Yeniden Yükleme

Her şeyi denediyseniz, ancak yine de sistem hata mesajını görüyorsanız, uygulamayı veya yazılımı bu hatayı atmayı tekrar yüklemeyi deneyin.

Bunu yapmak için Denetim Masası’na gidin ve comp’nizi yeniden başlatın.

Bundan sonra, Microsoft sitesinden en son güncellenen kurulum dosyasını almanız gerekecektir. Gerekli dosyayı indirin ve yazılımı doğru şekilde kurmak için ekrandaki talimatları izleyin. Tüm dosyaların otomatik olarak bilgisayarınıza yerleştirileceğini unutmayın. Yükleyici bununla ilgilenir.

● Program, programı onarmayı denemek isteyip istemediğinizi sorabilir. Böyle bir durumda, “Onarma” seçeneğini atlamanızı ve yüklemeyi onarmayı denemenizi öneririz. Bakalım işe yarayacak. Bundan sonra, programı tamir etmekte özgürsünüz.

Eksik DLL dosyalarını kurtarma

Belirli bir programın son sürümünü yüklerseniz, programı açmak için bir DLL dosyasının bazı belirli sürümleri için sorulacak hazır olmalısınız. Böyle bir durumda kendinizi bulursanız, istenen DLL dosyasını başka bir bilgisayardan aynı işletim sistemine kopyalayıp doğru klasöre yapıştırmayı deneyin. Sorun devam edip etmediğini kontrol edin. Programın sizden istediği takdirde dosyaları yeniden kaydetmeyi de düşünebilirsiniz.

4 1 vote
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Samet
Samet
3 yıl önce

Benimde aynı sıkıntım vardı sayenizde düzelttim teşekkürler.

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x