GenelinternetWindows

Windows 10’da Proxy Sunucusu Nasıl Kurulur

Reklamlar

Windows 10’da Proxy sunucusu nasıl kurulur? Merak edilenlerin hepsi bu rehber makalemizde.

VPN’ler internet trafiğini güvenli bir şekilde yönlendirmede inkar edilemez derecede gelişmiş ve daha iyi olsa da, proxy sunucuları hala birçok kullanıcı için hızlı bir yoldur.

Bu sağlayan coğrafi kısıtlı içeriğe erişmek ve proxy sunucusu adı verilen basit bir aracı ile bant genişliği kullanımını kontrol etmenizi sağlar. En iyi bölüm, herhangi bir VPN uygulamasını kurmak zorunda kalmamanız ve kurulumun neredeyse bir esinti olmasıdır.

Bu yüzden, bu makalede, Windows 10’da bir proxy sunucusu kurmanın kolay bir yolunu paylaştım. Şimdi bunu söyledikten sonra başlayalım.

Windows 10’da Proxy Sunucusu Nasıl Kurulur

İnternetten ücretsiz proxy sunucuları kullanabilseniz de, internette ciddi bir iş yapıyorsanız, güvenilir ve güvenli bir servis sağlayıcı seçmenizi tavsiye ederiz.

Proxy ayarlamanın başka bir yolu IP adresini ve bağlantı noktası numarasını manuel olarak girmektir. Proxy sunucusunun adresi, ağdaki herhangi bir bilgisayarın kine benzer ve bunun gibi bir şey olabilir: 192.168.1.211. Liman, dört adete kadar herhangi bir kombinasyon olabilir. Yöneticisinin (lerinin) nasıl belirlediğine bağlı olarak, 80 veya 8080 dahil herhangi bir basamak kombinasyonu olabilir.

Her neyse, işte Windows 10’da proxy sunucularını yapılandırma adımları.

1. Windows tuşuna bir kez basın ve arama kutusuna “Proxy” yazı. Bundan sonra, arama sonucundan “Proxy Ayarları” nı açın. Alternatif olarak, aşağıdaki yolu izleyerek istediğiniz menüyü de açabilirsiniz: Windows Ayarları -> Ağ ve İnternet -> Proxy.

2. Burada, “Otomatik proxy algılama” işlevini devre dışı bırakın ve komut dosyası kutusuna iletme URL’sini girin ve “Kaydet” düğmesine basın. Servis sağlayıcınız tarafından sunulan bir PAC betiğini kullanarak Windows 10’da bir proxy sunucusu kurmanın en kolay yoludur.

3. Eski okuldaysanız, IP adresini ve port numarasını elle aşağıya ayrı kutulara girebilirsiniz. Ayrıca , proxy sunucusu üzerinden tünel açmak istemediğiniz web sitelerini de belirtebilirsiniz.

Bilgilendirme: Proxy’yi devre dışı bırakmak için aynı adımları izleyin; 2. Adımda, Proxy Sunucu Kullan anahtarını Kapalı’ya ayarlayın.

Otomatik Yapılandırma ile Windows 10 ‘da Proxy Sunucusu Kurma Adımları

Varsayılan olarak, Windows 10 proxy ayarlarını otomatik olarak algılayacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak, şirketinizin iş ağına bağlandığınızda bu işe yaramayabilir. Proxy kurmanın bir yolu, size ağ yöneticisi veya şirketin BT departmanı tarafından verilen bir komut dosyası adresini belirlemektir. Proxy sunucusu için bir yapılandırma komut dosyası kullanırken, adresinin http: //my.proxy.server: 8000 / gibi bir URL’ye (web sitesinin adresi) benzer olduğunu unutmayın.

Otomatik bir yapılandırma komut dosyası kullanarak Windows 10’da proxy sunucusu nasıl kurulur adım adım proxy ayarlamak için şu adımları izleyin:

  1. Ayarları aç.
  2. Ağ ve İnternet’i tıklayın.Ağ ve İnternet ile ilgili ayarların listesi görünür.
  3. Proxy’ye tıklayın.Kullanılabilir proxy ayarlarının listesi görünür.
  4. Otomatik Proxy Kurulumu bölümünde, Kurulum Komut Dosyasını Kullan anahtarını Açık olarak ayarlayın.
  5. Script adresini size verilen şekilde girin; sonra Kaydet’e tıklayın.
  6. Ayarları kapatın.

Bilgilendirme: Proxy’yi devre dışı bırakmak için aynı adımları izleyin ve 4. Adımda, Kurulum Komut Dosyasını Kullan anahtarını Kapalı olarak ayarlayın.

En İyi Proxy Sunucuları

İnternette pek çok ücretsiz proxy sunucusu var, ancak tüm hizmetler iyi performans ve gelişmiş güvenlik sunmuyor. Örnek olarak En iyi Proxy Web sitelerine erişebileceğiniz ücretsiz proxy web sunucuları makalemize göz atabilirsiniz. https://interbilgi.com/en-iyi-proxy-web-siteleri/

Bununla birlikte, ücretli ve güvenilir hizmetlerden birkaçı Oxylabs , MyprivateProxy ve Luminati’dir. Bu durumda, ücretsiz proxy sunucular için aradığınız, aralarından bir listesini alabilirsiniz yukarıda belirtmiş olduğumuz makalemizde.

Windows 10’da Proxy Sunucusunu Jiffy!

Bu, Windows 10’da bir proxy sunucusunun nasıl kurulacağına dair kısa bir rehberdi.

Gördüğümüz gibi, adımlar oldukça kolay ve anlaşılır. Bu nedenle, Windows 10, BT yöneticileri için çok yararlı olabilecek ağla ilgili birçok değişiklik yapmanıza izin verdiği için mükemmel bir işletim sistemidir.

Neyse, hepsi bizden. Windows 10 hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bizi izlemeye devam edin.

Bu proxy sunucu kurulumu hakkında farklı bir yol biliyor ya da önereceğiniz bir yöntem varsa bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x